$
מוסף 02.05.2013

הוריי עשו מאמץ כדי לרשום אותי לבית ספר פרטי ואמרו: "אנחנו מוותרים על הנאות קטנות כמו חמאה כדי שתלמד בריאלי"

פרופ' איתן ששינסקי, לשעבר יו"ר הוועדה לבחינת תמלוגי המדינה מגז, פרופסור באוניברסיטה העברית: "טעיתי בכוונה במבחן אבל קיבלתי ציון גבוה, ואחר כך אבא אמר לי: 'המשחק היה מכור, זה תואם עם מנהל המכון'"

נולדתי בארץ לאליס וברוך (בנו) שעלו לארץ ב־1933, אמי משוויץ ואבי מגרמניה. אמי עלתה לבדה והתיישבה בקיבוץ עין חרוד. אבי הגיע לקיבוץ מאידאולוגיה, והקים שם את בית הדפוס של הקיבוץ המאוחד. בהמשך שימש מנהל כוח האדם של מה שהיום הוא כימיקלים לישראל.

 

"ביום הולדת 85 אמי סיפרה לנו על ההיכרות עם אבי: 'אל תחשבו שלא היו לי אפשרויות אחרות'. היא לא סבלה את הרעש והלכלוך בחדר האוכל של הקיבוץ, ומדי ערב שלושה בחורים הביאו לה משם אוכל. אחרי שהיא אמרה להם שהיא לא יכולה לאכול שלוש ארוחות בכל ערב שניים הפסיקו, אבל אבי היה עקשן והמשיך. זאת היתה הפעם היחידה שבה דיברנו על כך, כי במשפחות יקיות אף פעם לא דיברו בבית על עניינים שבינו לבינה.

 

1949. איתן ששינסקי, בן 12, עם הוריו ברוך ואליס בחיפה 1949. איתן ששינסקי, בן 12, עם הוריו ברוך ואליס בחיפה צילום רפרודוקציה: תומי הרפז

 

"בבגרותי עברנו לדירת חדר בחיפה. הוריי רשמו אותי במאמץ כלכלי לבית הספר הריאלי, שהיה פרטי, ואמרו: 'אנחנו מוותרים על הנאות קטנות כמו חמאה כדי שתלמד בריאלי', אבל בתיכון פיתחתי אנטגוניזם לבית הספר. החברה הבורגנית של חיפה לא מצאה חן בעיניי, והצטרפתי למחנות העולים שהיו מזוהים עם סוציאליזם. למדנו שם מרקס ואנגלס, אבל בעיקר היו שם חבר'ה נחמדים ובנות יפות, ושם פגשתי את רות אשתי. נעשינו חברים כשהיא כתבה לי על פתק משפט נועז: 'אני רוצה לראות אותך'.

 

"הייתי כל כך להוט על רעיונות סוציאליסטיים עד שביום ההולדת שלה קניתי לה בטיפשותי את כל כתבי מאו צה טונג. בשלב מסוים התפכחתי, ואבי שמח ואמר לי: 'רוסיה טובה רק במקצת מהנאצים. לסטלין לא היתה תוכנית לחיסול העם היהודי, אבל זה לא רחוק'.

 

"כשרציתי לעבור ללמוד בכדורי, בטענה שהלימודים התיאורטיים בריאלי לא נותנים לי הכנה לחיי קיבוץ, אבי הציע לערוך לי מבחן פסיכומטרי. השתדלתי לטעות בשאלות התיאורטיות, אבל קיבלתי ציון גבוה. בגיל 18 אבי גילה לי: 'המשחק היה מכור, הכל אורגן מראש עם מנהל המכון'.

 

"הייתי גאה מאוד בעבודת הוועדה לבחינת תמלוגי המדינה מגז. למרות מאבק אגרסיבי וקשה של בעלי העניין היה לי ברור שאני עושה את הדבר הנכון. אם אבי שמת לפני ארבע שנים, כמה חודשים לפני גיל 100, היה עד לכך, הוא היה אומר לאמי: 'הצלחנו איתו, הוא עשה משהו טוב'".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x