שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בלדד השוחי

האבולוציה נגמרה?

אני בן 13 ומאז שאני קטן אבא שלי עונה לי על רוב השאלות. אתמול שאלתי אותו אם האבולוציה נגמרה, כי היום אנשים שורדים ומתרבים בלי קשר לכישורים ומוגבלויות. אבא טוען שברור שהיא לא נגמרה, אבל לא מצליח להסביר למה. אולי אתה יודע? יובל פ'

בלדד השוחי 08:0625.04.13

יובל היקר,

 

אבא שלך צודק. שינויים גנטיים בין דורות הם חלק בלתי נפרד ממנגנון החיים. אתה שונה מאביך והוא שונה מאביו. אנחנו קוראים לשינויים האלה אבולוציה, ויש הרבה גורמים שונים שמכוונים ומעצבים אותה. אבל נראה שהשאלה שלך מדברת רק על הגורם המפורסם ביותר ביניהם: הברירה הטבעית. מי ששורד מעביר את תכונותיו לדור הבא. מי שלא, לא. ואכן, החברה כיום מסייעת לאנשים פחות כשירים לשרוד ולהעמיד צאצאים, ובכך נדמה שהיא נוטלת את עוקצה של הברירה הטבעית. לפחות במדינות המפותחות.

 

באפריקה, לעומת זאת, מאות אלפי ילדים מתים ממלריה כל שנה, והברירה הטבעית בוררת כל מני תכונות מוזרות שעוזרות לשרוד. המחלה אנמיה חרמשית, לדוגמה, מעוותת את תאי הדם האדומים אך מקשה על חייו של הטפיל שגורם למלריה, ולכן עוזרת לאפריקאים לשרוד ולהעביר את המחלה לצאצאיהם. גם רגישות לפול, הנפוצה במקומותינו, גוררת איתה עמידות חלקית למחלה. לא מפתיע שהיא מופיעה בעיקר אצל יוצאי אפריקה.

 

אבולוציה אבולוציה צילום: shutterstock

 

זה טיבה של הברירה הטבעית: היא מאיצה בשעת משבר. אבל זה לא אומר שהיא עוצרת בשעת רגיעה. המשבר הגדול האחרון שעבר עלינו היה, כנראה, המהפכה החקלאית לפני כעשרת אלפים שנה. תנאי המחיה השתנו בקיצוניות והאבולוציה שלפה שלל תכונות חדשות מהכובע, מעור בהיר ושיער בלונדיני ועד ליכולת לעכל חלב אחרי גיל הינקות. אבל שינויים גנטיים המשיכו וממשיכים להתרחש גם בלי משברים. לפעמים בגלל שינויים באקלים או בתזונה או בתנאי סביבתי אחר, ולפעמים פשוט בשל מזל עיוור.

 

דווקא לאחרונה – הודות לגודל האוכלוסייה, לכישורי התיעוד שלנו ולבדיקות דנ"א – מתגלים עוד ועוד שינויים שתופסים פופולאריות במאגר הגנטי. לדוגמה שיני הבינה, שריד מעצבן לימים שלפני המזון המעובד, הולכות ונעלמות הודות לגנים שמונעים את התפתחותן. אנחנו גם מפתחים עמידות כנגד שלל מחלות ונגעים, ובפרט כאלו שמקושרים לאורח החיים המודרני רווי הלחץ והשומן. רמות הכולסטרול שלנו צונחות עם הזמן ולחץ־דם גבוה הולך ונעשה נדיר. אנו מסתגלים לסביבתנו.

 

וכיוון שהברירה הטבעית פועלת לטובת מי שמסוגל להעמיד יותר צאצאים, היא מאריכה את תקופת הפריון שלנו, ועימה את תקופת הפעילות המינית. אז אתה יכול לדווח לאביך שלא רק שהוא צודק, אלא גם שהעתיד נראה ורוד מתמיד. האבולוציה עדיין משחקת לטובתנו.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

 שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x