שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שאול אמסטרדמסקי / סטטיסטיקה רטובה

איפה הפנסיה שלנו: כך נזרקנו עמוק לשוק ההון

בעשור האחרון גדל החיסכון הפנסיוני בישראל ביותר מ־1,000%, וכספים רבים הועברו לשוק ההון. בשנות גאות התשואה אמנם פנטסטית, אבל בשנות משבר מיליארדים נמחקים

שאול אמסטרדמסקי 08:3425.04.13

בעוד כל העיניים נשואות ליחסי הבנקים והטייקונים, כדאי להתעכב רגע על המספרים שמצביעים על יחסי המוסדיים והטייקונים. בעשור האחרון גדל החיסכון הפנסיוני בישראל ביותר מ־1,000%. במקביל, הממשלה הקטינה ביותר מחצי את רשת הביטחון שפרסה בעבר מתחת לקרנות הפנסיה, וכך שלחה כמויות אדירות מכספי החוסכים לשוק ההון.

 

המספרים הטריים של משרד האוצר אינם מותירים מקום לספק. באותה תקופה החשיפה של קרנות הפנסיה, קרי של העתיד של הציבור, לאג"ח קונצרניות גדלה ב־288%, החשיפה להשקעות מסוכנות (ללא ביטחונות מספקים או בדירוג נמוך) גדלה ב־154%, ואילו החשיפה לאג"ח של ממשלת ישראל ירדה ב־48%. הגדלת הסיכון היתה אמורה להבטיח לציבור גם תשואה גבוהה על הפנסיה - אם כבר אנחנו מסכנים את העתיד שלנו, לפחות שייצא מזה משהו.

 

 

בשנות גאות התשואה של קרנות הפנסיה אמנם פנטסטית, אבל בשנות משבר מיליארדים מכספי החסכונות פשוט נמחקים. פעם, לפני שהכסף של הציבור מצא את עצמו מתדלק את שוק ההון, התשואות אמנם היו נמוכות יותר, אבל הן גם היו יציבות יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x