בורסת ת"א

נוחי דנקנר: "אפעל להשבת כל החובות. נגיע להסדר עם הבנקים"

דנקנר פרסם מכתב לעובדים, ובו התייחס לסערה סביב מתווה הסדר החוב עם לאומי, שבוטל: "כל גורם מקצועי אחראי ער לכך שהסדר כזה עדיף על פני כל הליך אחר. אי הגעה להסדר תשרת רק גורמים עם אג׳נדות, ולא את החברות, נושיהן ועובדיהן"; "באווירה שבה אנו פועלים כיום כל זה לא מסייע לנו. הזכרון קצר. קל להרוס. קשה לבנות". בנק ישראל הודיע שימשיך בבדיקה למרות ביטול ההסדר

גולן חזני 16:0820.04.13

נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי, העביר היום מכתב לעובדי החברה, שבו הדגיש גם בפניהם כי עיסקת אלשטיין שרירה וקיימת, וכי בתחילת השבוע נפגשים הצוותים לסידרת פגישות שתוכננה מראש. 

 

"בימים האחרונים, מוצפים כלי התקשורת בידיעות ובפרשנויות בנוגע למצבה של קבוצת אי.די.בי ולמגעים שאנו מקיימים להסדרת חובותיה של גנדן שהינה בעלת השליטה באי.די.בי. אני יודע שגם אתם עוקבים בדאגה ובאכפתיות רבה אחר הסיקור התקשורתי ורגישים במיוחד לתגובות העולות מן הציבור. בעיתוי זה חשוב לי לשתף אתכם באופן אישי בתחושותיי, לעדכן אתכם בעיקרי הדברים ובמצב האמיתי בו אנו מצויים, כפי שאני רואה אותם מנקודת מבטי", כך פתח דנקנר את מכתבו לעובדים.

 

"שותפי בגנדן, אדוארדו אלשטיין, מעודכן במצב ואף באירועים האחרונים. העסקה לפיה יגדיל את אחזקתו וישקיע כספים נוספים תקפה, שרירה וקיימת. בתחילת השבוע אנחנו נפגשים, ביחד עם הצוותים המקצועיים שלנו, לסדרת פגישות שנקבעה ותוכננה מראש, לקידום העסקה.

 

"נזהרנו בפיטורי עובדים"

 

לדברי דנקנר, "במהלך עשר השנים האחרונות, מאז שהגעתי לקבוצת אי.די.בי היו לנו הצלחות והישגים והיו גם מהלכים עסקיים שהתבררו ככושלים. מהלכים אלה בצירוף נסיבות חיצוניות ושינויים לרעה במצב השווקים בארץ ובעולם, הביאו לפני כשנה וחצי את החברות אי.די.בי אחזקות וגנדן לקשיים. מצב זה חייב אותנו לבוא בדברים עם בעלי החוב שלנו, מחזיקי האג״חים והבנקים, על מנת להגיע להסדרים אשר יכללו בין היתר הזרמת כסף חדש לחברות, ויאפשרו את המשך קיומן והמשך פירעון התחייבויותיהן גם בעתיד".

 

דנקנר מזכיר במכתב גם את דו"ח מבקר המדינה: "על פי ממצאי מבקר המדינה בוצעו במדינת ישראל 94 הסדרי חוב בין השנים 2008 עד 2011 בהיקף כולל של 21 מיליארד שקל. אם נוסיף לכך את שנת 2012 המספרים גבוהים משמעותית. אף אחד מהסדרים אלו לא בוצע עם אף חברה מתוך עשרות החברות שנמנות על קבוצת אי.די.בי. שרדנו משברים, היה לנו קשה, אבל כל חברות הקבוצה עמדו בכל התחייבויותיהן במועדן ובכלל זה תשלומי ריבית על הלוואות ואג״חים בהיקף כולל של עשרות מיליארדי שקלים. תמיד נזהרנו בפיטורי עובדים. העמדנו בסדר עדיפות גבוה את ערך טיפוח וכיבוד ההתחייבויות לעובדים".

 

נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: גיא אסיאג

 

"לצערי הרב, באווירה שבה אנו פועלים כיום כל זה לא מסייע לנו. הזכרון קצר. קל להרוס. קשה לבנות.

 

לאורך כל התקופה הזאת אני עושה לילות כימים, ביחד עם צוות מצוין שפועל במסירות, בנחישות ובהתמדה, על מנת לשפר את מצבה של הקבוצה ולייצב אותה. יחד עם כל הגורמים המעורבים פעלנו כדי לגבש פתרון שיהיה נכון והוגן כלפי החברות והנושים שלהן, ויאפשר למשקיע חדש, מהמכובדים והמוצלחים בעולם היהודי, לחבור אלינו ולחזק אותנו".

  

"נגיע למתווה הוגן"

 

עוד הוא מוסיף כי "בשנה וחצי האחרונות הצלחנו לגייס לאי.די.בי אחזקות למעלה מ-360 מיליון שקלים. חלק משמעותי מסכום זה הוזרם על ידי וע״י שותפיי. כמו כן גיבשנו עקרונות להסדר חוב עם מחזיקי האג״ח של אי.די.בי. אחזקות, שבמסגרתו נזרים לקופת החברה 460 מיליון שקלים נוספים. זה יאפשר, עם כניסת ההסדר לתוקף, שמחזיקי האג״ח יקבלו מיידית תשלום של כ-400 מיליון שקלים ואת יתרת החוב יקבלו בשנים הבאות, החל מעוד שנתיים.

 

אנו משוכנעים שגם עם הבנקים נגיע למתווה הוגן וראוי - כזה שיהיה מוסכם עליהם. כל גורם מקצועי אחראי ער לכך שהסדר כזה עדיף על פני כל הליך אחר. אי הגעה להסדר תשרת רק גורמים עם אג׳נדות ולא את החברות, נושיהן ועובדיהן".

 

בסיום מכתבו כותב דנקנר: "חברות הקבוצה, ובראשן שופרסל, סלקום, נכסים ובניין, גב ים, מכתשים אגן, כלל ביטוח ונוספות מפגינות שיפור מרשים בפעילותן ובתוצאות העסקיות. יחד אני משוכנע שנצליח. מטרתי היא לשקם את הקבוצה במהירות ולהשיב את החובות לכל נותני האשראי שלנו, מחזיקי האג״חים והבנקים. אני נחוש להצליח בכך".

 

בנק ישראל: נמשיך לבדוק

 

בתגובה להחלטה של לאומי לסגת מהסדר החוב מול גנדן הודיע הערב בנק ישראל כי הפיקוח על הבנקים ימשיך בבדיקת תהליכי קבלת ההחלטות בלאומי בעניין ההסדר. לדברי בנק ישראל, "סוגיית הסדרי החוב במשק בהיבט רחב יותר תיבחן, כפי שנמסר, על ידי הוועדה שהחליטו שר האוצר והנגיד להקים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x