בלדד השוחי

כמה מהירה האבולוציה?

אשמח אם תכריע בוויכוח ביני לבין חבר. החבר מרוקאי, אני אשכנזי. הוא טוען שעורו כהה כי אבותיו חיו בשמש. אני טוען שהאבולוציה לא פועלת בזמן קצר של אלפי שנים, והוא כהה כי אמותיו הקדמוניות נאנסו על ידי ברברים מקומיים, בעוד שאמותיי נאנסו על ידי קוזאקים מקומיים. מי צודק? קובי

בלדד השוחי 08:5721.03.13
קובי היקר,

 

החבר שלך כמעט לגמרי צודק: צבע עורו אכן נובע מהתמודדות אבותיו עם השמש. אלא שזה קרה קצת דרומית לסהרה. וזה לא קרה כשהעם היהודי היה בגלות, אלא לפני כמיליון וחצי שנים, כשאבותיו נפרדו מהפרווה הכהה שכיסתה את עורם.

 

אך ללא פרווה לא נשאר מה שיגן על עורם הוורדרד מקרינת השמש; אז האבולוציה לקחה את המלנין, אותו חומר חוסם קרינה שנתן לפרווה את צבעה, ופיזרה כמויות גדולות שלו בעור שלהם. גאוני.

 

במשך לפחות מיליון שנה כולנו היינו כושים. רק כשהיגרנו לאזורים מעוטי שמש ייצור המלנין שלנו הרשה לעצמו להירגע וקיבלנו גוונים קצת יותר בהירים. ומתישהו, באוכלוסייה צפונית שעברה לדיאטה דלה בוויטמין די, גילתה האבולוציה שמשתלם לה לדלל את המלנין עוד יותר כדי שהקרינה תחדור לעור ותהפוך כולסטרול לוויטמין די. כך הומצא העור הלבן. וכמה מחקרים גורסים שזה קרה לפני 12 אלף עד 6,000 שנים.

 

במשך לפחות מיליון שנה כולנו היינו כושים במשך לפחות מיליון שנה כולנו היינו כושים צילום: שאטרסטוק

 

אז ברירה טבעית דווקא כן פועלת בטווח של אלפי שנים. היא פועלת כל הזמן. בכל דור ודור. וייתכן מאד שאבא של חבר שלך נולד קצת יותר כהה מההורים שלו, וזה קצת עזר לו להעמיד צאצאים.

 

ועדיין, אין ספק שבאילן היוחסין של החבר שלך מסתתרים הרבה ילידים אפריקאים. בדיוק כפי שאצלך מסתתרים ילידים אירופים. זה לא חייב להיות אונס, וזה לא תמיד מגיע דרך האבא. זה רק הטבע. במסורות שמתבססות על הפרדה גזעית קיימת רתיעה מהעניין הזה, שאצלנו קיבל את השם המאיים "התבוללות", אך למעשה בדיוק לשם כך הרבייה המינית נוצרה: כדי לערבב את הגנים וליצור שילובים חדשים. ולטבע יש דרכים משלו לוודא שזה יקרה. אין שום חוק, דת או מסורת שיכולים להתגבר ב־100% על היצר המיני שלנו.

 

עם התקדמותן של בדיקות גנטיות, התברר שגנים עוברים בין קהילות שונות הרבה יותר מהר ממה שהחברה השמרנית שלנו היתה רוצה להודות. זה נכון לחידקים, לצמחים ואפילו ליהודים. גנטיקאים מעריכים שבין 5% ל־15% מהילדים קוראים לאדם הלא נכון "אבא". ולפי ההערכות האחרונות - בהתבסס על חפירות ארכיאולוגיות, ניתוחים גנטיים ומודלים מתמטיים מורכבים - נראה שלפני בין 2,000 ל־4,000 שנה עוד הסתובב על פני כדור הארץ בן אדם שהוא אב קדמון של כולנו. כל מרוקאי, כל פולני, כל יליד אוסטרלי, סיני או אפריקאי.

 

אז כשאומרים שכולנו משפחה אחת גדולה, זה רציני לגמרי. פלא שאנחנו כל הזמן רבים?

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x