$
אמיר ארגמן
אמיר ארגמן אנליסט אופנהיימר דעות אנליסט המאקרו הבכיר בבנק ההשקעות אופנהיימר ישראל לכל הטורים של אמיר ארגמן אנליסט אופנהיימר דעות

ילדים עם אגו

במהלך השבוע שעבר ניסו להגיע להסכם למניעת הצוק הפיסקאלי. ברגע האחרון החליט ביינר להריץ תוכנית חלופית שלא מבוססת על הסכמה

אמיר ארגמן 07:5328.12.12
באוגוסט 2011, כאשר חברת הדירוג S&P הורידה את דירוג החוב המושלם של ארה"ב, ההסבר שלה לא היה, חלילה, סכנת חדלות פירעון של ארה"ב, אלא מבנה פוליטי בעייתי שלא מאפשר להגיע לפתרונות מבניים ארוכי טווח. למי שלא האמין כי הדבר נכון, הרי הגיע סוף השבוע האחרון והוכיח כי הנהגת ארה"ב נוהגת כגן ילדים רק עם הרבה מאוד אגו. 

במהלך השבוע שעבר ניסו שני הצדדים להגיע להסכם למניעת הצוק הפיסקאלי, ואף הצליחו להגיע להתקדמות לא מבוטלת. ברגע האחרון החליט ביינר, נציג הרפובליקאים, להריץ את מה שכונה תוכנית ב' (PLAN B) - תוכנית חלופית שלא מבוססת על הסכמה ושבאה לעגן את הטבות המס של בוש כמעט לכולם, למעט אלה שמרוויחים מעל מיליון דולר בשנה. אובמה איים שיטיל וטו אם החוק יעבור בקונגרס, שנשלט על ידי הרפובליקאים, אך הוא אפילו לא נדרש לכך. ביינר פשוט נכשל להעביר את החוק לאחר שחבריו במפלגה קשרו לו את הידיים, והוא הבין כי אינו מקבל תמיכה ממפלגתו להעביר אפילו את מס המיליונרים בגרסה המרוככת שלו.

 

הכישלון של ביינר מורכב מכמה חלקים:

1. הוא הצטייר כמי שאינו מייצג דבר ופגע ביכולת שלו להמשיך במו"מ.

2. הוא העלה את PLAN B כדי לאיים על הנשיא וכצעד טקטי. אולם הסטירה מצד חברי מפלגתו מציבה אותו כלא רלבנטי בפני אובמה, שיצטרך לחפש מנגנונים חלופיים ואמינים יותר, בעוד שאובמה ישאל את עצמו מה המשמעות של הסכם אליו יגיע עם ביינר, אם אפילו את מס המיליונרים המרוכך הוא לא הצליח להעביר בצד שלו.

3. את ה"ניסוי" הזה ביינר היה צריך לנסות מוקדם יותר ולא ביום האחרון של התהליך, כאשר הוא מעמיד בסכנה את כל ההישגים (בהחלט לא מבוטלים) שהושגו בשיחות בינו לבין הנשיא אובמה.

  

מה עכשיו?

גם אם יחזרו מהר למו"מ ויגיעו להסכמות, קשה לראות איך חותמים על עסקה לפני סוף השבוע הבא וזאת מאחר והנשיא היה השבוע בחופש והסנאט לא ישב שוב עד ליום חמישי (אתמול). אחד הפרשנים הפוליטיים התבטא ואמר שבשלב הנוכחי הדבר היחיד שיכול להציל את המצב זה "התערבות של השווקים", שלאמיתו של דבר הוכיחו לא פעם כי הם בערך הדבר היחיד שיכול להניע את המערכת הפוליטית הילדותית של ארה"ב.

 

אובמה בינתיים מנסה למזער נזקים ומציע כי הצדדים יצטרכו להגיע להסכמה חלקית כדי למזער את הנזק הצפוי מהצוק הפיסקאלי, משמע – חבילה חלקית של הסכמות. המשמעות היא לגבש חלק מההסכמות שהושגו עד כה כדי שהצוק יהיה נמוך יותר, לדוגמה – הסכמה להאריך את הטבות המס למשתכרים מתחת ל-250 אלף דולר. לאחר מזעור נזקים, יוכלו הצדדים לחזור ולדון לעומקו של עניין על יתר החבילה. אובמה מנסה להיות פופוליסט בצורה מסוימת והתבטא כאומר שלא ייתכן שלא יגיעו להסכמה למנוע עליית מס על 98% מהאוכלוסייה או על הארכת מתן דמי אבטלה ל-2 מיליון אזרחים אמריקאים.

 

עכשיו נראה את ביינר שלא הצליח להעביר את רצונו שלו אצל "חבריו" מימין, מצליח להעביר את החבילה ה"חלקית" של אובמה. אולי אווירת החג והמתנות שיקבלו יעזרו.

 

במקרה הגרוע

אם לא יצליחו להגיע להסכמה,  כלכלת ארה"ב תיחבט מנפילה חופשית מהצוק הפיסקאלי, שהנו בגובה של 600 - 700 מיליארד דולר ובדמות העלאות מיסים וקיצוצי הוצאות.  המשמעות היא עליית מס על כל משקי הבית בארה"ב, המשקיעים והמעסיקים. הוצאות רבות של ממשלת ארה"ב יחטפו מהלומה עם קיצוץ של בערך עשרה אחוזים מהסכום הנוכחי. ה-CBO (ועדת התקציבים של הקונגרס) העריך כי מהלך כזה יכניס את ארה"ב למיתון צנוע למדי (ירידה של חצי אחוז בתוצר) ולעלייה של שיעור האבטלה לכ 9%.

  

הסיכון לכל המצב הנוכחי גדל בצורה משמעותית. נכון כי נאיביים שכמוני, שהערכתם הבסיסית היא ששני הצדדים ירצו למנוע מכלכלת ארה"ב את הנפילה, מאמינים כי הצדדים יחזרו לשבת השבוע ויגיעו להסכמה חלקית לפחות, שלאחריה תושלם עסקת החבילה. הבעיה היא שמדובר במערכת פוליטית לא צפויה. ביינר מצידו צריך להיבחר שוב בתאריך ה- 3/1/13 לדובר הקונגרס ולא בטוח כי לאחר ההשפלה שספג הוא ירצה בכלל לנסות להגיע להסכמה לפני היבחרו מחדש וההוכחה כי יש לו מנדט.

 

נקווה לטוב, או נכון יותר לומר :"נקווה כי שני הצדדים מקווים באמת לטוב".

 

הכותב הוא אנליסט המאקרו הבכיר של בנק ההשקעות אופנהיימר ישראל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x