שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מיסוי

מימן במגעים עם רשות המסים על פשרה בנושא מכירת מניות EMG

איש העסקים עתר באוקטובר נגד הרשות בטענה כי מגיע לו החזר מס של 18 מיליון שקל; הצדדים מעוניינים לפתור הסוגיה מחוץ לביהמ"ש

זוהר שחר לוי 15:4619.12.12
איש העסקים יוסי מימן נמצא בהליך הידברות עם רשות המסים בניסיון להגיע לפשרה מחוץ לכותלי בית המשפט, במסגרת העתירה שהגיש נגדה לפי מגיע לו החזרי מס של כ-18 מיליון שקל.

 

במסמך שהגישה אתמול (ג') הרשות לבית המשפט המחוזי מרכז, שם מתנהלת עתירתו של מימן, כתב נציג הרשות, עו"ד אריק ליס, כי "הצדדים מעוניינים להמשיך ולהידבר מחוץ לכותלי בית המשפט בניסיון לגשר על המחלוקות שביניהם מבלי להיזדקק להכרעה שיפוטית".

 

לצורך כך, ביקש נציג הרשות, בהסכמת באי כוחו של מימן, דחייה בדיון שעתיד היה להתקיים בשבוע הבא, של חודש וחצי. "רשות המסים", נכתב עוד במסמך, "לא תנקוט בהליכי גבייה כנגד מימן בגין החוב שבמחלוקת בתיק זה עד למתן פסק דין על ידי בית המשפט". בהתאם לכך, נדחה הדיון והשופטת הילה גרסטל ביקשה מהצדדים להציע מועדים אחרים לדיון.

 

חוק קיזוז מסים

 

הסכסוך המשפטי בין מימן לרשות המסים החל בחודשים האחרונים ושיאו בעתירה שהגיש מימן בחודש אוקטובר האחרון לבית המשפט המחוזי מרכז. בעתירה, שהוגשה באמצעות עוה"ד זיו שרון ומיכל סולמונוביץ', נטען כי על בית המשפט לחייב את רשות המסים בהחזר של 18 מיליון שקל, ששילם מימן ביתר. לגרסתו של מימן, במסגרת חוק קיזוז מסים, הוא זכאי להחזר תשלומים שכבר שולמו על ידו לרשות המסים, אף שמועד פרעונם לא חל עדיין, וכי אין לטענתו עילה להשארתם כיתרת זכות בידי רשות המסים.

 

יוסי מימן. הורה לבטל את השיקים יוסי מימן. הורה לבטל את השיקים צילום: אוראל כהן

 

מדובר בתשלומים שהעביר מימן בעקבות הסכם שומות שנחתם בינו לבין רשות המסים בדצמבר 2010 לשנות המס 2008-2005. במסגרת הסכם זה חויב מימן עבור מכירת מניות חברת EMG (החברה שהקימה את צינור הגז שסופק ממצרים) שהוחזקו על ידי חברת מרחב, שבבעלותו המלאה, לחברת אמפל-אמריקן ישראל קורופוריישן בע"מ.

 

במסגרת ההסכם, הוסדרה פריסת חוב מס רווחי ההון המוטל על המכירה לפי סכום של 22.1 מיליון שקל ייפרס ל-24 תשלומים וסכום נוסף של 97.6 מיליון שקל, יידחה לתשלום למשך שלוש שנים. מימן העביר את השיקים העתידיים, כפי שנקבע, ובהמשך אף קיבל אישור לפריסה נוספת של החוב.

 

במקביל, בעקבות דו"חות המס שהגיש מימן לרשות המסים עבור 2010-2008, התברר, כך לדבריו, כי עומדת לו יתרת זכות של 18 מיליון שקל. מימן ביקש לקזז את היתרה שעומדת לזכותו בשיקים הראשוניים שהעביר, ובמהלך המשא ומתן בינו לבין הרשות, זו האחרונה הפקידה שני שיקים שהיו ברשותה. "בכך", טען מימן, התנהלה הרשות בחוסר תום לבו ונסוגה מהמשא ומתן שהתקיים עימי. בלית ברירה הוריתי לבטל את שני השיקים". בעקבות זאת החלה הרשות בהליכי גבייה, כולל עיקולים על שלוש מכוניות שברשותו וכן על בית מגוריו.

 

"המחלוקת בין מימן לרשות המסים נעוצה בשאלה משפטית", כתבו עורכי דינו בבקשה לבית המשפט, "האם מימן זכאי שיופעל בעניינו חוק קיזוז מסים, כך שיתרת הזכות להחזר העומדת לזכותו ברשות המסים, בסך של כ-18 מיליון שקל, קוזזה כנגד התשלומים (השיקים) שניתנו על ידו לרשויות במסגרת הסדר תשלומים, וזאת בהתאם לזמני הפירעון הכרונולוגיים של השיקיים, כך שיתרת הזכות תקוזז כנגד השיקים הראשונים ולחילופין, האם המבקש זכאי לקבל לידיו מיידת את החזר המס העומד לזכותו אצל המשיב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x