שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

לאחד את החשבונות?

פרופסור יקר, אשתי מעוניינת לאחד את חשבונות הבנק שלנו כי היא רוצה לדעת כמה כסף נכנס וכמה יוצא, ואני לעומת זאת חושב שחשבונות נפרדים יקלו בחישוב מסים, הוצאות אישיות וקביעת התקציב. מה דעתך? ג'וני

דן אריאלי 08:0820.12.12

ג'וני היקר,

העובדה שאתה בכלל מתלבט אם לבחור בהעדפות שלך או של אשתך מלמדת אותי שכנראה התחתנת ממש לאחרונה, או שאתה לומד לאט. ובקיצור, לדעתי אתם צריכים חשבון משותף.

 

אם תחשוב על זה, ממילא בפועל החשבונות שלכם משותפים. כל הוצאה של מישהו מכם משפיעה על מצבכם הפיננסי בעתיד. אם אחד מכם יקנה מכספו מכונית יקרה, לשניכם יהיה פחות כסף להוציא בהמשך על חופשה או טיפול רפואי. וחשוב מכך, ברגע שהתחתנתם חתמתם על חוזה חברתי לא כתוב שעיקרו הוא "אני אטפל בך ואת תטפלי בי". חיץ פיננסי לא ישנה זאת, ורק יסבך. הרי מה יקרה אם תחלקו את הכסף ל"שלי" ו"שלך"? האם תתחילו להתחשבן במסעדה מי שתה יותר יין? ומה יקרה אם לאשתך ייגמר "הכסף שלה"? תציע לה לשטוף כלים כל החודש תמורת קצת מ"הכסף שלך"?

 

האם זה משתלם לאחד את החשבון? האם זה משתלם לאחד את החשבון? צילום: shutterstock

 

ברגע שכסף משתלב במערכות יחסים עמוקות, הוא עשוי להפוך אותן דומות לזנות יותר מאשר לאהבה ודאגה ארוכת טווח. לחשבונות בנק נפרדים יש אמנם כמה יתרונות, אך שמירה עליהם עשויה להוסיף מתח מיותר. הקשר ביניכם משתלם יותר מניהול פיננסי יעיל.

 

מה עוזר להיות רציונלי?

פרופסור יקר, בהתחשב בכל המחקרים שערכת על קבלת החלטות, האם כיום תהליך קבלת ההחלטות שלך טוב יותר? עודד

 

אולי, לפעמים, קצת. אני חושש שתחושות הבטן שלי לא באמת השתפרו במקביל להתרחבות הידע שלי על קבלת החלטות ועל שגיאות. מצד שני, כשיוצא לי לשקול ברצינות את ההחלטות שלי אני חושב שאני מסוגל להימנע מכמה מהמלכודות שיצא לי לחקור. עליי גם לציין שחלק ניכר מהמחקר שלי התחיל באבחנות בנוגע לחוסר הרציונליות שלי עצמי. כך שלולא השגיאות שביצעתי בחיי, הייתי צריך לחפש קריירה אחרת.

 

שאלות לדן אריאלי askdan@calcalist.co.il

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x