$
בלדד השוחי

למה התחלפות השיניים לא כואבת?

בלדד היקר, האם האדם הוא החיה היחידה שנולדת בלי שיניים? ולמה צמיחה של שיני חלב כל כך כואבת, וההתחלפות שלהן בשיני בשר לא כואבת? רותי מ'

בלדד השוחי 08:4029.11.12
רותי היקרה,

 

השתגעת? לא רק שהאדם אינו החיה היחידה שמתחילה את חייה ללא שיניים, אנחנו אפילו לא במיעוט. רוב החיות מתחילות את חייהן ללא שיניים, ורובן גם מתות בלי להצמיח אף שן אחת לרפואה. ראית פעם זבוב עם שיניים? מובן שלא. שיניים הן פטנט של בעלי חוליות, וגם הם לא תמיד משוננים. רוב הציפורים והצבים, למשל, מצאו דרכים להסתדר בלי. ואם אנחנו כבר מדקדקים, אז רוב החיות כלל אינן נולדות. לידה אמיתית היא משהו שקורה רק ליונקים, ואף שכל היונקים הם בעלי חוליות, לא לכולם יש שיניים. דוב הנמלים, לדוגמה, ויתר על התענוג, וכמוהו הברווזן, הפנגולין וכמה מינים של לווייתן.

גם אצל יונקים בעלי שיניים, השיניים נוטות לבקוע מאוחר. לפעמים בשלב מאוחר של ההיריון, ואז הוולד בוקע עם שיניים בפיו (עגלים, לדוגמה - בניגוד לדעה הרווחת - נולדים בדרך כלל עם שיניים חותכות), ולפעמים אחרי הלידה, כמו אצל כלבלבים שנולדים לרוב בחניכיים ערומות.

 

הסיבה לעיכוב הזה פשוטה: בפה של תינוק אין הרבה מקום, והשיניים בוקעות כשהן בגודלן הסופי. אז הן ממתינות לרגע האחרון. ומאחר שיונקים, כפי ששמם מעיד, ניזונים מחלב בתחילת חייהם, אין צורך למהר. זו גם הסיבה לשיני החלב: 20 שיניים קטנות וזמניות שמשמשות את הילד עד שפיו גדל מספיק כדי להכיל סדרת שיניים מלאה ובוגרת.

 

יש מי שחושב שבפעם הראשונה השיניים חותכות את דרכן מבעד לבשר החניכיים, ואילו בפעם השנייה הן עוברות דרך חורים קיימים, אך האמת היא שבשני המקרים החניכיים פשוט מפנות לשיניים מקום. בנוסף, יש הרבה יותר שיני "בשר" מחלב, אז חלקן לא מתחלפות אלא ממש בוקעות לראשונה. וכפי שרובנו זוכרים, זה לא ממש כואב.

 

בקיעת שיניים בפני עצמה פשוט לא מכאיבה בקיעת שיניים בפני עצמה פשוט לא מכאיבה צילום: שאטרסטוק

 

והנה ההפתעה הגדולה: גם בפעם הראשונה זה לא כואב. זה רק מציק. לכן תינוקות משננים לועסים כל מיני דברים, כדי לבדוק מה קורה שם. כשבאמת כואב בפה, הנטייה הטבעית היא דווקא לא ללעוס. נכון, התינוק בדיוק מפסיק להשתמש בנוגדנים שבחלב אמו ועובר להסתמך על המערכת החיסונית הפרטית שלו - וכשהוא מפתח נוגדנים לווירוסים שלנו הוא חולה ורגוז - ונכון שלפעמים נצפית עם הבקיעה עלייה קלה בחום (קלה מאד, אם החום מטפס מעל 38 מעלות זה כבר משהו אחר), אך בקיעת שיניים בפני עצמה פשוט לא מכאיבה.

 

להורים יש נטייה להאשים את השיניים בכל מה שעובר על הילד, אך נדיר שיש שם סיבוך אמיתי. ברוב המקרים הסיבה היחידה לכך שתינוקות לוקחים את הסיפור הזה כל־כך קשה היא פשוט שהם בכיינים.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x