$
אמיר ארגמן
אמיר ארגמן אנליסט אופנהיימר דעות אנליסט המאקרו הבכיר בבנק ההשקעות אופנהיימר ישראל לכל הטורים של אמיר ארגמן אנליסט אופנהיימר דעות

יש הפתעות בחיים

מאז השקת ה-QE3 הדברים לא ממש פועלים באופן אותו הכרנו בהרחבות הכמותיות הקודמות

אמיר ארגמן 08:0223.11.12
כבר עברו חודשיים מאז הכרזתו של יו"ר הבנק המרכזי בארה"ב על ההרחבה הכמותית השלישית (QE3). על זה נאמר - יש הפתעות בחיים וכדורגל משחקים 90 דקות.

 

נתחיל בנתונים – הנה מה שעשו סוגי הנכסים השונים מאז ההכרזה על ההרחבה שאמנם הוגדרה כאינסופית מבחינת תאריך, אך בהחלט יש לה פוטנציאל (שימומש בהקדם) להרחבת ההרחבה מבחינת הסכומים.

 

 

אופס, השוק התבלבל. מאז השקת ההרחבה השלישית הדברים לא ממש פועלים באופן אותו הכרנו בהרחבות הכמותיות הקודמות. בצד המנצח יש לנו את אגרות החוב הממשלתיות הארוכות עם תשואה של למעלה מ-3%. את מדליית הכסף קוטף הדולר, שלא שמע שאם מדפיסים אותו לדעת הוא צריך לרדת, ואת מדליית הארד נעניק לסקטור אגרות החוב הקונצרניות בדירוג השקעה שממשיך לקבץ עוד ועוד משקיעים נואשים שרוצים לקבל קצת יותר מכלום (שזה בממשלתי).

 

בצד המפסיד אנו פוגשים פרצופים מוכרים שלא התרגלנו לראות אותם מפסידים. בראש הלוזרים עומדים חומרי הגלם שאיבדו מאז ההרחבה 8%, ואחריהם שוקי המניות באירופה וה-S&P 500 עם 5%-6% פחות ביחס למועד השקת ההרחבה. נזק צנוע יותר ראו המשקיעים בשוקי המניות של המדינות המתפתחות , שוק התשואה הגבוהה (HY) והזהב (כל אפיק איבד כ-2%).

 

השאלה הגדולה - האם ברננקי איבד את מגע הקסם ביכולתו להניע את המשקיעים לזרום אל נכסי הסיכון, או שמא (כמו שרבים מקווים) זה רק עניין של זמן עד שנחזור לדפוס שורי בנכסי הסיכון, והסיבה לשוני היא בכך שהמשקיעים טרודים בפחד מהצוק הפיסקאלי.

 

הכותב הוא אנליסט המאקרו הבכיר של בנק ההשקעות אופנהיימר ישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x