$
בלדד השוחי

האם כדאי לשתות שתן?

האם השתן רעיל? האם נכון שהוא מרפא פצעים או מחטא? מה קורה למי ששותה שתן? האם יש מחלות שבהן הרופאים ממליצים על שתיית שתן? דני

בלדד השוחי 09:2015.11.12
דני היקר,

 

אמנם איני יודע מה אתה מתכנן, אך שתן של אדם בריא אינו רעיל. ברור ששתן מכיל חומרים שהגוף לא רוצה - אחרת לא היינו משתינים אותם - אך מאותה סיבה צריך להיות לך ברור שמדובר בחומרים שאיתם הגוף יודע להתמודד. הוא משתין אותם.

 

חוץ מהחומרים האלה, שתן

מורכב בעיקר ממים. והוא סטרילי, כלומר נקי ממיקרובים. הוא לא מרפא פצעים (את זה הגוף עושה בעצמו), אבל במצב חירום הוא יכול להיות דרך טובה לנקות פצעים. רק אל תשתמש בגל הראשון של השתן, הוא נושא עמו חידקים מהשופכה.

 

יש אנשים שממליצים להשתין על צריבות מדוזה, אך התועלת בכך אינה מוכחת. חוץ מזה, ריר של מדוזה יש לשטוף בעדינות כדי לא להפעיל תאי צריבה נוספים שמתחבאים בו. סילון שתן חם זה הדבר האחרון שבלדד ממליץ עליו. לפחות במקרה הזה.

 

מי ששותה שתן חי לספר על כך, ובשיעור לא מבוטל מהמקרים גם כותב על זה בלוג. לא ששתיית שתן רפואית היא סיפור חדש - טקסטים הודיים עתיקים מתארים טכניקות שיגרמו לראש שלך להסתובב - אך לאחרונה היא צוברת פופולריות, ומספר הולך וגדל של אנשים נטולי הכשרה רפואית ממליצים עליה. לא כדרך לרפא מחלה ספציפית, אלא כדרך חיים.

 

ההמלצה הפופולרית ביותר, בספרות ההודית כמו בבלוגים המודרניים, היא לשתות את השתן הראשון של הבוקר. אולי כי הוא מכיל הורמונים שמסתובבים בגוף בזמן השינה. רק צריך להביא בחשבון שחוץ מהורמונים, השתן יכול גם להכיל שאריות של תרופות, סמים ותוספי תזונה שהמשתין צרך. בסיביר, לדוגמה, כשרופא האליל של שבטי האסקימו היה צורך את פטריית ההזיה "אמניטה מוסקריה", אנשי השבט היו לוגמים ממתנתו הזהובה, כי רוב החומר הפעיל בפטרייה מופרש בשתן. סוטול יד שנייה, מרופא אליל.

 

מי ששותה רק שתן נמצא בצרות. מדריכי הישרדות ממליצים, במזג אוויר חם, להשרות מטלית בשתן ולהניח אותה על הראש, אבל בשום אופן לא ללגום מהנוזל הצהוב. היכולת שלנו להיפטר מכל החומרים הלא נחמדים שנמצאים בו תלויה לחלוטין באספקה סדירה של מים, ובזמן התייבשות הם הופכים להיות האויבים הגדולים שלך.

 

בקיצור, הכל עניין של פרופורציה. שתיית שתן אינה המפתח לבריאות ועלומי נצח, אבל אם היא מגיעה כחלק מתזונה מאוזנת, כוס שתן פה ושם לא תגרום לך שום נזק.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x