$
יזמות בחינוך

"ה'-מבזק" - לימוד תנ"ך לבגרות באמצעות סרטוני וידאו הומוריסטיים

אסף חמץ שעומד מאחורי המיזם: "מדובר בסדרה אינטרנטית המספרת את התנ"ך כאילו התרחש היום. התוכנית מצולמת בפורמט של תוכנית חדשות עכשווית ומדברת בשפתם של הילדים"

רעות ברנע 11:4708.11.12

שם המיזם: "ה'-מבזק"

היוזמים: חברת ההפקות "נאנוק" בבעלות אסף חמץ

המטרה: לימוד תנ"ך לבגרות באמצעות סרטוני וידאו הומוריסטיים ברשת

איפה פעיל: כרגע הופק פיילוט שעלה לרשת דרך יו טיוב

החזון: הפקת סרטוני וידאו אינטרנטיים עבור כל המקצועות העיוניים הנלמדים לבגרות

אתר: http://www.nanook.co.il/blog

 

מיזמי חינוך נוספים

השמיים הם הגבול: מלמדים איך לפרוץ את המעגל

אקדמיית הצב: תכנות מגיל צעיר

בית חינוך "דרך רוח": נותנים כבוד למקצועות ההומניים

ספייס איי.אל: להנחית חללית על הירח תוך כדי עידוד הנוער ללמוד מדעים

אמנות היא חינוך

מסלולרי: תלמידים מפתחים אפליקציית טיולים

 

  • לאתר הוועידה ליזמות בחינוך בבת ים - לחץ כאן

 

"התנ"ך הוא היום אחד המקצועות השנואים ביותר על תלמידי תיכון חילוניים", אומר אסף חמץ, שעומד מאחורי המיזם "ה'-מבזק". חמץ, בעל חברת ההפקות "נאנוק" בה שותפים הוא ואשתו, התחיל לעבוד על מיזם זה כבר לפני כשנתיים, ולאחרונה חזר לנסות ולקדם אותו. "חברת ההפקות שלנו מתעסקת בסרטוני וידאו ברשת מזה שש שנים, ולאחרונה פתחנו חברה בת שמתמחה בעיקר בנושא הזה בשם 'Kiss animation", הוא מספר.

 

"ביום יום אנחנו עובדים בעיקר מול לקוחות במגזר העסקי, אבל פעם בכמה זמן חשוב לנו לעשות גם משהו בשביל הנשמה, משהו שיעשה טוב. למשל, לפני כשנתיים כשיצחק קלפטר היה מאושפז, הפקנו פרויקט שנקרא 'אוהבים אותך קלפטר' בו זמרים שונים ביצעו שירים שלו. 'ה'-מבזק' נולד לפני שנתיים מתוך צורך לעשות פרויקט חינוכי כלשהו".

 

אסף חמץ, יוזם הפרויקט אסף חמץ, יוזם הפרויקט

 

'"ה'-מבזק' הוא מיזם שנמצא כרגע בשלבי הפיתוח וגיוס המימון, ובינתיים הופק לו פרומו אחד", מספר חמץ. "מדובר בסדרה אינטרנטית המספרת את התנ"ך כאילו התרחש היום. התוכנית מצולמת בפורמט של תוכנית חדשות עכשווית ומדברת בשפתם של הילדים ובגובה עיניים. כל פרק עתיד להיות באורך של חמש דקות ויעסוק באחד הפרקים הנלמדים במסגרת תוכנית הלימודים ומהווה חלק מבחינת הבגרות בתנ"ך".

 

איך אמורים התלמידים להתוודע לקיומם של הסרטונים?

"אנחנו כרגע עובדים על ניסיון לשיתופי פעולה עם גורמים שונים לשם כך. בעבר נפגשנו עם אנשי משרד החינוך, ורכזת התנ"ך מאד התלהבה מהפרויקט, אבל בסופו של דבר לא יצא מזה כלום. נכון לעכשיו קיימות כמה אופציות לשיתופי פעולה, גם לטובת המימון וגם לטובת ההפקה והפרסום של המיזם. המיזם שלנו לא אמור להחליף את לימודי התנ"ך בבתי הספר או את המורה בכיתה, אבל הוא אמור לגרום לתלמידים להתעניין בסיפור התנ"ך ולספק לתלמידים כלים שיעזרו להם להתמודד עם הפרקים ולזכור אותם טוב יותר".

 

למה תנ"ך? אתם אנשים שומרי מסורת?

"נהפוכו" אומר חמץ. "מרגיז אותנו שהתנ"ך במדינת ישראל שייך רק לחרדים. התורה היא החוט המקשר בין כל יהודי ויהודי באשר הוא יהודי, ולמרות חילוקי הדעות, התורה היא זאת שמאחדת ומייחדת אותנו משאר העמים. לי היתה מורה לתנ"ך שלימדה את המקצוע דווקא בצורה ביקורתית, ולזה אני מאד התחברתי. אפשר לראות גם אחרים שמתייחסים לזה בצורה הזו – מנחם פרי בחוג לקולנוע מלמד סיפורים מהתנ"ך, מאיר שלו עוסק בו – כולם דווקא מהמקום החילוני והביקורתי, וזו גם הכוונה שלנו".

 

אז למה דווקא תנ"ך ולא היסטוריה, או ספרות למשל?

"תנ"ך זו רק יריית הפתיחה שלנו. בחרנו להתחיל איתו גם כי הוא הטקסט הכי קשה וגם כי הוא המקצוע הכי פחות פופולרי אצל תלמידי תיכון. החלום שלנו הוא ליצור סדרות של סרטוני אינטרנט גם למקצועות העיוניים הנוספים – היסטוריה, ספרות, אזרחות עוד. יש לנו רעיון להפיק גם סדרה שתסביר מונחים בפילוסופיה. האינטרנט במקרה הזה הוא כלי חינוכי מדהים, לכן יש גם שאיפה בשלב מאוחר יותר לבנות אתר שלם סביב המיזם".

 

יש לכם איזשהו רקע בחינוך או הוראה?

"אני הייתי מורה במשך שנתיים אבל זה לא ממש נחשב רקע בחינוך. אנחנו באים דווקא מחוץ למערכת, ובגלל שיש לנו הרבה ניסיון בהפקת סרטונים לבני נוער, אני חושב שאנחנו יודעים מה מניע את בני הגילאים האלה. צוות הפיתוח שלנו מונה 6 אנשים חילוניים ודתיים והכל בפיקוח של מורים לתנ"ך".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x