$
יזמות בחינוך

"מערכת החינוך בישראל זקוקה ליזמים שיעצימו אותה"

אראל מרגלית, מייסד ויו"ר קרן ההון סיכון JVP וחבר צוות השופטים בתחרות ליזמות בחינוך, מסביר מדוע מקומם של היזמים בתחום החינוך משמעותי: "מכיוון שמשרד החינוך לא מגיע תמיד אל כל המקומות המתקשים, היזמים החינוכיים יכולים לעזור"

רעות ברנע 08:2304.11.12

כשבוע לפני סגירת ההרשמה כבר הגישו כ־200 מיזמים בתחום החינוך מועמדות לתחרות ליזמות בחינוך של "כלכליסט" ועיריית בת ים. בתחרות, שתתקיים ב־10 בדצמבר בוועידת החינוך, יוכרזו הזוכים, שיזכו בפרסים בסכום כולל של 130 אלף שקל, ובליווי מקצועי בתהליך פיתוח המיזם מהמרכז ליזמות בחינוך בת ים.

 

כמו כן יזכו לפרסום בגיליון מיוחד של "הד החינוך" שיוקדש לזוכים, ויוכלו להצטרף לרשת היזמים החברתיים הבינלאומית של ארגון אשוֹקה.

 

מתוך 146 המיזמים שכבר פורסמו יש 61 מיזמים בשלב הרעיון, 17 מיזמים בשלב הפיילוט ו־68 מיזמים שפועלים כבר יותר משנה. המיזמים עוסקים במגוון תחומים, שהמשותף להם הוא חשיבה חינוכית מקורית וחדשנית מחוץ למסגרת המקובלת. באתר התחרות הגולשים מוזמנים להתרשם מהמיזמים השונים ולהמליץ עליהם.

 

אראל מרגלית. "החינוך הוא הדרך לצמיחה חברתית" אראל מרגלית. "החינוך הוא הדרך לצמיחה חברתית" צילום: בלומברג

 

הזוכים ייבחרו בידי צוות שופטים, שבראשו שרת החינוך לשעבר ונשיאת מכללת שנקר, פרופ' יולי תמיר. בצוות יישבו גם מייקל אייזנברג, שותף בקרן ההשקעות בנצ'מרק; חנוך ברקת, מייסד קרן דואליס; עדינה בר־שלום, ממייסדי המכללה החרדית ירושלים; דבורה קהת, שניהלה את תיכון "רמות" בבת ים; ד"ר סוהר ריחאני בשאראת, דקאנית הסטודנטים במוסד האקדמי בנצרת; ואראל מרגלית, מייסד ויו"ר קרן ההון סיכון JVP.

 

"מערכת החינוך בישראל זקוקה ליזמים שיעצימו אותה", אומר מרגלית, שהקים לפני כ־10 שנים את המיזם החינוכי "בקהילה" בירושלים. "התחושה שלי היא שבמדינת ישראל, החינוך הוא הדרך לצמיחה חברתית, ובאמצעותו אפשר לקחת שכבות שלמות באוכלוסייה שנמצאות מאחור ולעזור להן להגיע לחזית היצירתית". מרגלית מוסיף כי מקומם של יזמים פרטיים בתחום החינוך היום משמעותי במיוחד: "מכיוון שמשרד החינוך לא מגיע תמיד לכל המקומות המתקשים, היזמים החינוכיים יכולים לעזור. בסופו של דבר, הייתי שמח אם כל המיזמים היו מתנקזים למערכת החינוך.

 

"ועידת היזמות בחינוך ותחרות היזמים הן אפיק נוסף, שבעזרתו אנחנו בבת ים מרחיבים את האפשרויות החינוכיות, שתפקידן לגעת בכל תלמיד ותלמיד", אומר שלומי לחיאני, ראש עיריית בת ים. "אני שמח על ההיענות המרשימה בתחרות, דבר שמעיד מעבר לכל ספק כי דברים נפלאים קורים במערכת וצריך לתת להם במה והזדמנות".

 

בשבוע הקרוב מוזמנים מיזמים נוספים להגיש את מועמדותם. התחרות פתוחה למתמודדים מתחום החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, ועליהם לעמוד בשני תנאים: על המיזם שלהם ליצור ערך משמעותי ולבטא אופן חשיבה ודרך פעולה שונים מהמקובל עד היום בסביבתם. מיזם קיים יוכל לזכות בפרס של עד 35 אלף שקל, ורעיון חדש בפרס בגובה עד 25 אלף שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x