$
מוסף 30.08.2012

המתכון של סקידלסקי: נפש בריאה בגוף בריא

בספרם של רוברט סקידלסקי ובנו אדוארד הם מנסים להגדיר שבעה מרכיבים של החיים הטובים, מתכון לא מחייב בהחלט, שהם בעיקר מקווים שיעורר בקוראים שלהם

אורי פסובסקי 09:4330.08.12

היו ימים שבהם שאלות כמו מהם החיים הטובים והראויים העסיקו את מיטב המוחות בכיכר השוק באתונה. הימים האלה חלפו, אבל רוברט סקידלסקי ובנו אדוארד טוענים שכדי להחליט בכמה עושר אנחנו מוכנים להסתפק, עלינו לחשוב ברצינות על החיים שאנחנו רוצים לחיות ואיך הם מתיישבים עם המציאות החומרית

של ימינו. בספרם הם מנסים להגדיר שבעה מרכיבים של החיים הטובים, מתכון לא מחייב בהחלט, שהם בעיקר מקווים שיעורר בקוראים שלהם מחשבה. הנה רכיבי המתכון:

 

1. בריאות

תפקוד מלא של הגוף, כזה שיאפשר לשכוח שהגוף שלנו שם, כולל חיוניות, אנרגיה וערנות. אסור לבלבל בריאות עם שלמות, כי תמיד יהיה בגופנו משהו שאפשר לשפר, ומכאן קצרה הדרך להצטרפות הרפואה למירוץ הכלכלי.

 

2. ביטחון

הציפייה המוצדקת שחיינו יימשכו פחות או יותר באותו נתיב, בלי הפרעות של מלחמה, פשע, מהפכה או תהפוכות חברתיות וכלכליות רציניות, ובלי צורך בהסתגלות מתמדת לדרישות השוק.

 

3. כבוד

לכבד מישהו פירושו להכיר בדעותיו ובאינטרסים שלו ככאלה שראויים להתייחסות, גם בלי להסכים. אי־שוויון, למשל, יכול לפגוע בכבוד, במיוחד בחברה שבה לעניים נותרת רק תחושת אין אונים.

 

4. אישיות

היכולת לתכנן ולהוביל את חייך בהתאם לטעם, למזג, ולחזון שלך. אישיות דורשת לא רק מרחב פנימי, אלא גם רכוש, שייתן לנו את החירות לבטא את עצמנו, וגם כאן אי־שוויון יכול להוות מכשול רציני.

 

5. הרמוניה עם הטבע

תחושת קרבה לחיות, לצמחים ולנופים. התחושה הזאת נשחקת בחיים בערים הגדולות, כי לא רק שהטבע דורש נסיעה בפקק, אלא שאפילו החוויה של קניית תוצרת חקלאית מקומית בשוק הולכת ונעלמת.

 

6. ידידות

בהגדרה הרחבה, גם הורה, בן זוג, מורה או עמית לעבודה יכולים להיחשב ידידים. בחברה שבה אנשים מחליפים מקומות עבודה ומגורים כמו גרביים, ולא תמיד מרצונם, קשה יותר לפתח קשרי ידידות עמוקים.

 

7. פנאי

פנאי הוא לא רק הזמן שבו אנחנו לא עובדים, אלא גם סוג מיוחד של פעילות בפני עצמה, כזאת שאינה משרתת שום מטרה אחרת, לא הרזיה ולא קידום קריירה. פנאי דורש זמן כמובן, אבל גם ספונטניות מהסוג שנעשה נדיר יותר בימינו.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x