שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בלדד השוחי

את מי אמא אוהבת יותר?

מחקרים פסיכולוגיים מראים שילדים שמקבלים יחס מועדף סובלים מרגשות אשם ומשנאת אחיהם. זה אומר שיחס מועדף לא פוגע רק בילדים שאתם מזניחים, אלא גם באלה שאתם אוהבים. לא חבל?

בלדד השוחי 08:3712.07.12

איך זה ייתכן שאמא שלי אוהבת אותי ואת האחים שלי באותה מידה? חמוטל, 14, ירושלים

 

חמוטל היקרה,

אולי את רק בת 14, אבל זכותך לשמוע את האמת לשם שינוי. וכפי שחשדת, זה לא ייתכן. רק לשם הרשמיות: בסקרים אנונימיים יותר ממחצית ההורים מודים שהם לא אוהבים את כל ילדיהם במידה שווה. השאר, לעניות דעתי, בהכחשה.

פעם דווקא היה מקובל להעדיף ילד אחד. אברהם אבינו אהב בעיקר את יצחק (אף על פי שלפי ספר בראשית הוא ניסה להרוג את שני הילדים שלו במידה שווה), והעדפתו של יעקב ליוסף הגיעה עד ברודוויי. רק עם צמיחת הפסיכואנליזה התברר שזה לא כל כך בריא לילד, ומהיותנו תרבות שמעלה על נס את רווחת הילד ואת אידאל השוויון, התפתח אצלנו הציווי ההורי לאהוב במידה שווה. העדפה לילד אחד על פני אחיו הפכה למשהו שיש להתבייש בו.

 

מנקודת המבט השקולה והקרה של האבולוציה טבעי להעדיף את הילד המוצלח. ילדים הם השקעה, אהבה היא האינסטינקט שגורם להורים להגן עליה, וטבעי לתכנת אותם להגן טוב יותר על השקעות מוצלחות. עולם החי מלא בדוגמאות להורים שעוזרים לברירה הטבעית, כמו הפינגווינית המצויצת שבועטת את הביצה הקטנה יותר אל מחוץ לקן, ואפילו הורים שמשאירים את העבודה השחורה לילדים עצמם. רבע מגורי הצבוע הנקוד, לדוגמה, נקטלים בידי אחיהם בלי שההורים ינקפו אצבע. בני אדם פחות קיצוניים, אבל אפילו הם רק בני אדם.

 

אהבה היא עניין כה מסובך, מופשט וקשה לשליטה שלאהוב שני אנשים באופן שווה זה פשוט לא הגיוני אהבה היא עניין כה מסובך, מופשט וקשה לשליטה שלאהוב שני אנשים באופן שווה זה פשוט לא הגיוני צילום: שאטרסטוק

 

אהבה היא עניין כה מסובך, מופשט וקשה לשליטה שלאהוב שני אנשים באופן שווה זה פשוט לא הגיוני. הרי אפילו את אותו אדם אי אפשר לאהוב במידה שווה בזמן שהוא נחמד ובזמן שהוא מעצבן. אז לא רק שהורים לא אוהבים את כל הילדים באותה מידה, הם גם לא עקביים בהעדפות שלהם. האהבה משתנה עם הגיל, עם מצב הרוח ועם המצב באופן כללי. על מגרש הכדורגל אוהבים יותר את הילד שטוב בכדורגל, וכשמגיעה שעת השינה אוהבים את הילד שנרדם בקלות.

וזה גם המזל הגדול. לילדים יש חושים חדים, אבל אפילו להם קשה למדוד אהבה. מה שהם כן יכולים למדוד זה יחס, וביחס קל יותר לשלוט. כל זמן שאמא שלך לא נותנת יחס מועדף, זה לא משנה את מי היא אוהבת יותר ומתי - בין כה וכה היא אוהבת אותך יותר ממה שתוכלי לדמיין עד שיהיו לך צאצאים משלך.

 

ולתשומת לב ההורים: מחקרים פסיכולוגיים (וסיפורי התנ"ך) מראים שילדים שמקבלים יחס מועדף סובלים מרגשות אשם ומשנאת אחיהם. זה אומר שיחס מועדף לא פוגע רק בילדים שאתם מזניחים, אלא גם באלה שאתם אוהבים. לא חבל?

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x