$
בלדד השוחי

האם אור השמש משמח?

האם יש השפעה של אור השמש על מצב הרוח שלנו? האם זה קשור לזה שבסקנדינביה יש את אחוז המתאבדים הגבוה בעולם ובברזיל קרנבל?

בלדד השוחי 11:1019.04.12
האם אור השמש משמח?

האם יש השפעה של אור השמש על מצב הרוח שלנו? האם זה קשור לזה שבסקנדינביה יש את אחוז המתאבדים הגבוה בעולם ובברזיל קרנבל? תום

 

תום היקר,

מצב הרוח מושפע מהמון דברים. מרעש. ממוזיקה. מליטוף, ריח, טמפרטורה. בעצם כל מה שנקלט בחושים משפיע עליו,

אז גם לאור השמש יש השפעה. האם היא מספיק משמעותית כדי להגדיל את מספר המתאבדים? נראה שלא.

קל מאד, בימינו, לשלוף סטטיסטיקות, להשוות, ולזרוק כבר את האגדה האורבנית הזאת מהחלון. אחוזי ההתאבדות המדווחים בסקנדינביה די ממוצעים. שבדיה נמצאת במקום ה־30 בעולם. נורבגיה מס' 34. דנמרק 44. ולמרות שברזיל, עם הקרנבל, נמצאת במקום ה־70 (ליד ישראל, במקום ה־66), הרי שגיאנה, שגובלת בברזיל, נמצאת במקום השלישי. מעליה דרום קוריאה (בערך אותו קו רוחב כמונו), ובמקום הראשון ליטא, שהיא ארץ סגרירית, אבל לא יותר מסקוטלנד.

 

האזכור הקדום ביותר שמצאתי לשמועה על השבדים המתאבדים מגיע מגיליון של "הניו יורק טיימס" מ־1960, מציטוט על אודות חוסר הקשר בין "איכות חיים" לאושר. הציטוט הביא כדוגמה את שוויץ ושבדיה, שתי מדינות רווחה מפורסמות, וטען ששיעורי ההתאבדות בהן שניים רק לאלה של יפן, "מקום שבו התאבדות היא הבילוי הלאומי".

 

הציטוט הגיע ללא סימוכין (יפן מתהדרת בשיעור גבוה של נשים שנוטלות את חייהן, אך בחישוב הכולל היא רק במקום השביעי, אחרי הונגריה, למרות שהמצב היה קצת יותר גרוע ב־1960) מפיו של אחד האצילים השנונים ביותר בבית הלורדים של הממלכה המאוחדת – ארתור גור, מי שהיה באותו זמן הרוזן מאראן. לימים, אותו לורד ארתור העביר את החוק שמתיר יחסים הומוסקסואליים. הוא הציע גם חוק להגנה על גיריות, וכששאלו אותו מדוע החוק זוכה לפחות תמיכה מהחוק הקודם הוא משך בכתפיו והסביר שאין הרבה גיריות בבית הלורדים.

 

הציטוט (על השבדים, לא על הגיריות) משך את לבו של נשיא ארצות הברית, דווייט דיוויד אייזנהאואר, שהשתמש בו כדי לנגח את הסוציאליזם השבדי. לנשיאי ארצות הברית יש היסטוריה נאה של הפצת אגדות אורבניות. תאודור רוזוולט, לדוגמה, הפיץ לתומו את האגדה שדגי הפיראניה מסוכנים לאדם. ג'ורג' בוש, פחות לתומו, הפיץ את האגדה שהעיראקים מחזיקים נשק להשמדה המונית. ואייזנהאואר הפיץ את אגדת השבדים.

 

מתישהו ניגוח הסוציאליזם הפך לעיסוק פחות פופולרי, אבל האגדה המשיכה. רק הסיבה לשיעור ההתאבדויות עברה מהסוציאליזם להיעדר השמש. כאלה אנחנו, רחמנים בני רחמנים. ככל שנדמה לנו שהדשא של השכן ירוק יותר, כך אנו שמחים יותר להאמין שהשכן עצמו בעצם נורא סובל.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x