$
יוסי זעירא
צילום: עומר מסינגר
פרופ' יוסי זעירא פרופ' זעירא עמד בראש הצוות הכלכלי של ועדת המומחים האלטרנטיבית לכל הטורים של פרופ' יוסי זעירא

גם באיטליה רוצים צדק חברתי

בסיציליה הענייה מבינים מצוין למה הישראלים מתכוונים כשהם מדברים על פערים חברתיים

יוסי זעירא 08:3618.03.12

הפעם הרחיק המסע החברתי שלי אל האי סיציליה שבאיטליה. אחד ממחקריי עוסק בצמיחה כלכלית, ושותף לו גם חוקר מאוניברסיטת פלרמו, בירת סיציליה. האוניברסיטה הזמינה אותי לביקור של שבוע למחקר ולהרצאות. שותפי וידידי הוא כלכלן, אך הוא מלמד בפקולטה למשפטים. לכן לא הרציתי על מחקר כלכלי

כדרכי, אלא על עיסוקיי האחרים. הרצאה אחת עסקה בסוגיות הכלכליות של שלום עתידי בין ישראל לפלסטין - בנושא זה אני עוסק זה כמעט עשור עם קבוצת מומחים ישראלים, פלסטינים ובינלאומיים, הנקראת AIX. ההרצאה השנייה עסקה במחאה החברתית בישראל ובכלכלת ישראל.

 

הגדלת פערים במקום פרוגרסיביות

 

ההרצאה השנייה דמתה מאוד לשיחות שלי עם קבוצות בארץ, בשני הבדלים: היא ניתנה באנגלית, והיה צורך להציג את תופעת המחאה, דבר שבארץ הוא מיותר. הקדמתי אפוא עם תיאור קצר של מחאת הקיץ בלוויית תמונות וסרטון מאחת ההפגנות. מלבד הקדמה זו לא היה צורך לשנות הרבה את ההרצאה - התופעה של ממשלה בעלת אידיאולוגיה ניאו־ליברלית, המנסה להתנער מאחריותה לחברה בכלל ולשירותים החברתיים בפרט, ידועה היטב בעולם ובאיטליה.

 

בימים אלו עוברת איטליה קיצוצים תקציביים עמוקים, וההשוואה כמובן עלתה. טענתי כי החוב הציבורי באיטליה אכן גדול מדי ויש לצמצמו, והדרך לצמצום היא הקטנת הגירעון. עד כאן אני מסכים עם ראש הממשלה מריו מונטי, אך יש שתי דרכים לצמצום הגירעון: קיצוץ הוצאות והעלאת מסים. נראה לי שבין שתי הדרכים הממשלה נוטה בעיקר לראשונה, דבר שירחיב פערים ועוני, ופחות לדרך השנייה והיותר פרוגרסיבית.

 

להחזיר למדינה חלק מהשקעותיה

 

מאחר שההרצאה ניתנה בפקולטה למשפטים בפני מרצים ותלמידי דוקטורט המתמקדים בנושא זכויות אדם, הם העלו לדיון את חקיקת הזכויות החברתיות. סיפרתי להם כי זו היתה אחת מתביעות המחאה בישראל, והדבר נידון בהרחבה בצוותי ספיבק־יונה. מדובר בחוק יסוד שיעגן את הזכות לדיור, לעבודה, לבריאות, לחינוך ולרווחה בסיסית.

 

בדיון שהתפתח נטען כי לעתים חוק כזה סותר חלק מזכויות האדם, בעיקר את הזכות לרכוש הנפגעת מהעלאת מסים. ואכן חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו בישראל, המגן על הזכות לרכוש, פגע כמה פעמים במאבקים חברתיים. עם זאת, העליתי טיעון כלכלי שלפיו בעלי חברות פרטיות מרוויחים הרבה לא רק בשל חוכמתם, אלא גם בסיוע המדינה. זו מממנת את ההשכלה והבריאות, את הכבישים שבהם מסיעים סחורות, את תשתית התקשורת, את התחבורה הציבורית שבה נוסעים העובדים ואת החיסכון הפנסיוני. לכן ראוי להחזיר למדינה חלק מהשקעתה, על ידי מס חברות סביר ומס הכנסה גבוה יותר על הכנסות גבוהות.

 

סיציליה, כמובן, אינה רק אי הררי ויפהפה המלא עתיקות, אלא גם חברה ענייה יחסית שבה יש שליטה חזקה למאפיה. גם על כך שוחחתי עם מארחיי, העוסקים רבות בסוגיה זו ומוטרדים ממנה עד מאוד.

 

הכותב עומד בראש הצוות הכלכלי של ועדת המומחים האלטרנטיבית

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x