$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

הורדתי סרט. אני פושע?

אם כולם בישראל מורידים מהאינטרנט, אז כך דברים מתנהלים כאן. עדיף שאנשים לא יתחילו לחשוב על עצמם כגנבים ושהמעידה המוסרית שלנו תהיה מוגבלת להורדות פיראטיות באינטרנט

דן אריאלי 10:3208.03.12

פרופסור יקר,

כולנו מורידים מהאינטרנט תוכן מוגן בזכויות יוצרים. סרטים, שירים, משחקים. האם הפיכת העבירה הזאת לנורמה אומרת שאנחנו חברה בעייתית, או שהבעיה היא בעצם הגדרת הפיראטיות כעבירה, וזה מה שצריך להשתנות?

אלי

 

אלי היקר,

אם אני מבין נכון את השאלה המעניינת

שלך, אתה שואל אם התנהגות לא מוסרית ופורעת חוק בהיבט אחד של החיים בהכרח אומרת שאנחנו לא מוסריים, "בעייתיים" כדבריך, גם בהיבטים אחרים.

 

נניח שכמו שכתבת כולם מורידים ברשת תכנים באופן פיראטי, וכולם יודעים שהם עוברים על החוק. מה עכשיו? האם נתחיל לתפוס עצמנו כעבריינים ונתחיל לעשות עוד דברים פחות חוקיים, או אולי כיוון שהפיראטיות הפכה לנורמה אין לה השפעה על רמת המוסריות שלנו?

 

התשובה המובנת מאליה היא השנייה, ומה שמעניין זה שהתהליך הזה הוא מה שמאפשר שחיתות. כן, שחיתות, ההתנהגות הבלתי נתפסת שאנחנו רואים אצל בעלי הכסף והכוח, היא גם משהו שמתישהו בעבר היה לא חוקי ולא מתקבל על הדעת ולאט לאט הפך למוסכמה קבוצתית או חברתית, ל"ככה מנהלים עכשיו עסקים". וכשעבירה משתרשת בחוגים מסוימים כנורמה היא מפסיקה להיות שאלה מוסרית או טרדה חוקית. חשוֹב על זה בקטן. יש מדינות עולם שלישי שבהן לשחד שוטר שתפס אותך לא נחשב משהו לא מוסרי. כך דברים מתנהלים שם. ואם כולם בישראל מורידים מהאינטרנט, אז כך דברים מתנהלים כאן. זה לא חוקי, אבל אנשים ישנים טוב בלילה. וכמובן זה קורה בהרבה חברות ובהרבה תחומים שונים, וכנראה קורה הרבה מאוד באינטרנט.

 

אני חושב שעדיף שזה יהיה כך ושאנשים לא יתחילו לחשוב על עצמם כגנבים. ניסויים הראו שההידרדרות המוסרית האמיתית מתחילה רק כשאנשים כועסים על עצמם ומתחילים לחשוב על עצמם כאנשים לא מוסריים, אפילו אם הם חשים שזה כך רק בתחום אחד של החיים. עדיף לכולם שהציפיות שלנו מעצמנו ימשיכו להיות גבוהות, ושהמעידה המוסרית שלנו תהיה מוגבלת להורדות פיראטיות באינטרנט. כך, אולי, מה שבסוף ישתנה יהיה באמת רק ההגדרות.

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x