$
יוסי זעירא
צילום: עומר מסינגר
פרופ' יוסי זעירא פרופ' זעירא עמד בראש הצוות הכלכלי של ועדת המומחים האלטרנטיבית לכל הטורים של פרופ' יוסי זעירא

דמי ניהול לגאונים

לא צריך גאונים כדי לנהל השקעות. עובדה שגם הקופות הקטנות מצליחות להניב תשואה גבוהה והן גובות הרבה פחות דמי ניהול

יוסי זעירא 09:2126.02.12

השבוע הרציתי בבר במרכז ירושלים. זו היתה יוזמה יפה של אגודת הסטודנטים, שסחפה כ־1,200 סטודנטים ל־17 הרצאות בברים שונים, שניתנו על ידי מרצים מהאוניברסיטה. כהרגלי בימים אלו דיברתי על המחאה וההקשרים הכלכליים שלה. גם בבר לא ויתרתי על מצגת ממוחשבת המוקרנת על מסך. זו דרך טובה

להראות נתונים ותהליכים. טוב ציור אחד מאלף מילים. נזכרתי שגם בדיון הראשון של צוות הכלכלה של המומחים, שהתקיים במאהל התקווה, השתמשתי במצגת עם גרפים, תרשימים וגזרי עיתון. זה הצליח מאוד והדיון שלנו במאהל התקווה היה ערני, סוער ולמדנו ממנו הרבה.

 

על הממשלה להרחיב את הפיקוח על המחירים

 

במהלך ההרצאה על הבר סיפרתי גם על ההצעות של צוותי המחאה לצמצם את הריכוזיות הפנים־ענפית, בייחוד בענפים שבהם יש כוח מונופולי. הצענו שהממשלה תרחיב את הפיקוח על מחירים בענפים אלו, הן בפועל והן כאמצעי הרתעה. כמו כן, קראנו לציבור הרחב לפעול על ידי הקמת מיזמים ציבוריים, ללא מטרת רווח, בשלושה שווקים שבהם יש ריכוז כוח מונופולי. קראנו להקמת קרן פנסיה ציבורית, רשת שיווק ציבורית ובנק עממי. לכל אלו יש מקבילים בארצות רבות באירופה, ואני מאמין שיש בציבור הישראלים תומכי המחאה כוחות שיכולים להקים גופים כאלו. לאור העניין הגובר לאחרונה בדמי הניהול של החיסכון הפנסיוני הסברתי שקרן פנסיה ציבורית, שבה ישלמו החוסכים רק את העלות האמיתית של הניהול, תוכל ללחוץ על הקופות האחרות להוריד את דמי הניהול הגבוהים שלהן. ניתן לנהל קופת פנסיה בעלויות נמוכות יותר

ביציאה החוצה מהבר ניגש אליי בחור צעיר. הוא טען כי אם יורידו את דמי הניהול תיפגע יכולת הקופות לנהל את כספי הציבור כהלכה, שכן הן לא יוכלו לגייס מנהלי השקעות אם לא הן לא ישלמו כראוי. אמרתי לו כי לדעתי אין צורך בגאונים כדי לנהל השקעות.

 

הייתי שנים יו"ר ועדת השקעות וחבר דירקטוריון בקופת פנסיה מפעלית של עובדי הסוכנות היהודית. זו קופה קטנה, מה שמגדיל עלויות יחסיות, ובעלת נדל"ן רב, שגם הוא מגדיל עלויות. למרות זאת עלות ניהול הקופה היתה נמוכה מאוד. והנה זו היתה קופה מנוהלת למופת, שתשואתה גבוהה וסיכוניה נמוכים. הוא אמר כי הוא מכיר את הקופה ומכאן הבנתי כי הוא עובד במשרד האוצר, באגף המפקח על שוק ההון. אמרתי לו מה דעתי על שיעורי דמי הניהול שהאגף שלו מאפשר, והוא לא אהב את זה.

 

אחר שהצגתי לו את ידידי שבא גם הוא לבר, כלכלן העובד בבנק ישראל. חברי מבוגר יחסית וכמו רוב עמיתיו יעבוד בבנק עד לפנסיה. אמרתי לצעיר, אתם, עובדי האוצר, יוצאים מוקדם לשוק הפרטי, ואולי זו הסיבה שאתם דואגים להכנסה גבוהה למנהלי הקופות. בן שיחי אמר במבוכה כי חלומו אינו לצאת לשוק ההון אלא להיות מורה. איחלתי לו בהצלחה בהגשמת מטרה נעלה זו. אחר כך חשבתי לעצמי כי במדיניות האוצר הנוכחית, המאפשרת דמי ניהול גבוהים מחד, ושוחקת שכר מורים מאידך, יהיה קשה יותר ויותר להגשים חלום זה.

 

פרופ' זעירא עמד בראש הצוות הכלכלי של ועדת המומחים האלטרנטיבית

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x