$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

איך הצ'ק לחתונה הפך למפגע?

הצ'קים לחתונה הם סוג של מה שמכונה בכלכלה "הטרגדיה של נחלת הכלל": אצל פילי הים הגדולים, הזכר הכי גדול תמיד מקבל את כל הנקבות ומזריע אותן. זה הוביל למירוץ השמנה בקרב פילי הים, שגורם להם כיום מחלות ומוות מוקדם

דן אריאלי 10:1909.02.12

פרופסור יקר, קביעת גובה הצ'ק לחתונה כבר הפכה למדע מדויק, ואפילו יש לזה מחשבונים באינטרנט. אבל למה בעצם גורמים לאנשים לממן ביוקר חתונה עם מנות מפוארות וזיקוקים? איך עוצרים את מצעד האיוולת?

גיא י'

 

גיא היקר,

מצחיק אותי לשמוע שכבר יש מחשבונים שקובעים את גובה

הצ'ק. אני מסכים איתך לגמרי, ולדעתי אפשר היה בקלות להחליף את הצ'קים של מאות השקלים במתנות שכפופות לכללים פשוטים. לדוגמה, המנהג לתת ח"י שקלים.

 

הסתמכות על נוהג או מסורת משמשת אותנו בהרבה תחומים בחיים. במתנות זה לדעתי עדיף בהרבה על המחשבונים המסובכים והתשלומים הגבוהים, שלרוב לא מגיעים אל הזוג אלא אל בעלי אולם השמחות.

 

החלק החשוב בשאלתך הוא איך לצאת מהסחרור הזה. הצ'קים לחתונה הם סוג של מה שמכונה בכלכלה "הטרגדיה של נחלת הכלל": אצל פילי הים הגדולים, הזכר הכי גדול תמיד מקבל את כל הנקבות ומזריע אותן. זה הוביל למירוץ השמנה בקרב פילי הים, שגורם להם כיום מחלות ומוות מוקדם, ולפעמים הם אפילו מוחצים למוות את הנקבות בזמן המשגל.

 

אתה בטח רואה את הדמיון לפאר המוגזם בחתונות: אני לא חושב שמי שהתחתנו בשנה שעברה בטקס צעקני היו מאושרים יותר ממי שהתחתנו לפני 15 שנה בטקס מפואר פחות. אבל המחיר ששילמו לבטח היה גבוה יותר.

גם במסיבות ימי הולדת שמתמלאות ליצנים, סושי וודקה, שוכחים לפעמים שהילדים בסך הכל רוצים מסיבה נחמדה, עם איזו אטרקציה, עוגה, שקית הפתעה ומשחקים. הפאר לא נחוץ להם. ואל תשכח שמירוץ כזה לקצה היה גם בין הגורמים למשבר האשראי בארצות הברית.

 

איך עוצרים? לזה נחוץ שינוי חברתי בו־זמני. המשבר גרם לשינוי כזה בכמה חלקים בארצות הברית, ואפשר לעשות את זה גם בלי משבר. לדוגמה, אם אתה וחבריך תחליטו יחד להוריד הילוך, זו תהיה התחלה טובה.

 

עוד הערה על ימי הולדת: לאחותי יש חנות בשם הילולה שמוכרת ציוד למסיבות, ולכן, במחשבה שנייה, יש לי ניגוד עניינים. אני לא באמת יכול לעודד צניעות במסיבות ימי הולדת. אבל ביתר הדברים כן.

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x