$
22.12.11

מלכודת המינוף

לקוחות רבים מתפתים לעסקה שנראית אטרקטיבית, בלי להבין שהמינוף פועל לשני הכיוונים - וככל שהוא גבוה יותר, הוא מחסל את השקעתו של הסוחר מוקדם יותר

שי אספריל 11:0222.12.11

פורקס הוא בעצם מסחר במטבע חוץ (Foreign Exchange), במסגרתו מתבצע מסחר בין זוגות של מטבעות (דולר־יורו, דולר־ין וכן הלאה). המסחר מתבצע הן על ידי גורמים ממשלתיים או מוסדיים (בנקים מרכזיים, בנקים מסחריים) והן על ידי לקוחות פרטיים. חברות הפורקס מציעות את שירותיהן בעיקר לסוחרים

לא מנוסים, בשל הסיכון הנמוך הגלום בפעילות מול אנשים פרטיים שלא תמיד מבינים את הסכנות שבמינוף. שיטת המינוף היא מקור הרווח העיקרי שלהן, והסיבה המרכזית לכך שיותר מ־90% מלקוחות הפורקס מפסידים את כספם בתוך ארבעה עד חמישה חודשים.

 

איך זה עובד? נניח שלקוח פותח חשבון של 1,000 דולר, מהמר על הדולר כנגד היורו, ומקבל את הצעת החברה למנף את השקעתו פי מאה. אם הדולר יעלה ב־1% לעומת היורו, מוסבר ללקוח, הוא לא ירוויח רק 10 דולרים (כפי שהיה מרוויח לו היה סוחר בסכום הראשוני שהביא), אלא 1,000 דולר, בהתאם למינוף. בכל מקרה, הוא לא יפסיד יותר מהשקעתו הראשונית.

 

לקוחות רבים מתפתים לעסקה שנראית אטרקטיבית, בלי להבין שהמינוף פועל לשני הכיוונים - וככל שהוא גבוה יותר, הוא מחסל את השקעתו של הסוחר מוקדם יותר. בדוגמה שלפנינו, כאשר סוחר משקיע 1,000 דולר וממנף עצמו פי 100, מספיקה ירידה של 1% בשער הדולר כדי שיפסיד את כל השקעתו, שכן ירידה של 1% מ־100 אלף דולר שווה 1,000 דולר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x