$
אורי טל טנא

יציאת מלאנוקס תביא לעודף ביקוש בת"א־75

המעבר של יצרנית רכיבי המחשוב למדד ת"א־25 יגדיל את המשקולת היחסית של יתר המניות במדד ת"א־75 שאותו היא עוזבת

אורי טל טנא 07:4207.12.11

בשלב מסחר הנעילה של ה־14.12 (יום רביעי הבא) יזרימו תעודות הסל עודפי ביקוש והיצע למניות המדדים השונים כתוצאה מעדכון הרכב המדדים. הסיבות המרכזיות לביקושים וההיצעים הן: כניסה ויציאה של מניות למדדים, שינוי משקולת יחסית של מניות במדד בשל שינוי בשיעור אחזקות הציבור, התאמה מחודשת של משקולת מניות שלהן משקולת מקסימלית במדד למשקולת המקסימלית המקורית, התאמת יתר המשקולות של מניות המדד לשינוי בהרכב המדד (ובצורת החישוב של המשקולת במדד) כך שסך משקולות המניות במדד יסתכם ל־100%.

 

 

כדי לחשב את הביקושים וההיצעים חישבנו מחדש את משקולות כל המניות בכל המדדים שעליהם מנוהלות תעודות סל, לפי ההנחות שלנו בנוגע לעדכון הרכב המדדים ושינוי פרמטרים נוספים. החסרנו את המשקולת הנוכחית של כל מניה בכל מדד מהמשקולת הצפויה וקיבלנו את השינוי הצפוי במשקולת של כל מניה בכל מדד. את השינויים האלו הכפלנו באחזקה נטו של תעודות סל בכל מדד, ולאחר מכן סיכמנו את הביקושים וההיצעים לכל מניה מכל מדד.

 

מאחר שהתרגיל שביצענו לא מורכב מדי, ואת כל השינויים ניתן היה לחזות כבר אחרי הנעילה של 30 בנובמבר, שחקנים מקצועיים בשוק ההון ביצעו בחינה דומה ונערכו כבר למרבית השינויים. לכן, בשלב זה כבר קשה להרוויח מאותם ביקושים והיצעים צפויים (פרמיה על אפקט המדד מתקבלת זמן רב לפני השינוי בפועל).

 

הדבר נכון במיוחד עבור הביקושים וההיצעים הנובעים מכניסה או יציאה של מניה למדד מוביל או משינוי בשיעור אחזקות הציבור במניה, ולכן סביר להניח שהביקוש או ההיצע שינבעו משינויים צפויים במיוחד כבר מגולמים במחיר המניה. השינויים המצרפיים הבולטים יהיו עודף ביקוש למרבית מניות מדד ת"א־75 ומניות יתר מאגר, ועודף היצע למרבית מניות מדד ת"א־25.

 

הסיבה המרכזית לכך היא המעבר של מלאנוקס טכנולוגיות מת"א־75 לת"א־25. מלאנוקס היתה קרוב ל־10% ממדד ת"א־75, ולאחר יציאתה מהמדד המשקולת היחסית של יתר מניות המדד תגדל. באופן דומה, כניסת המניה לת"א־25 תקטין את המשקולת היחסית של מניות מדד זה.

 

הביקוש המצרפי למדדי היתר ינבע ממעבר של שש מניות גדולות ממדדי יתר־50 ויתר מאגר למדד ת"א־100 וקבלה של מניה בודדת למדדים אלו ממדד ת"א־100. יציאת המניות הגדולות ממדדי היתר גורמת לעלייה במשקולת היחסית של המניות הנשארות במדדים אלו ולביקוש המצרפי שיוזרם אליהן.

 

הכותב הוא כלכלן בחברת הייטק

בטל שלח
    לכל התגובות
    x