$
1.12.11

גם אצל אבא ההורמונים משתוללים

פרו' רות פלדמן: "בעשור האחרון התברר שהורמון האוקסיטוצין נפוץ מאוד במוח האנושי, לא רק האמהי, ובהשפעתו נשים וגברים מביעים יותר אמפתיה ואמון והוא ממלא תפקיד משמעותי ביצירת יחסים בין הורים לילדים ובין בני זוג"

במקביל לחקירת האינסטינקט האמהי, בשנים האחרונות מתפתח גם המחקר שבודק אם יש אינסטינקט אבהי. אחת החוקרות הבולטות בתחום היא פרופ' רות פלדמן מהמחלקה לפסיכולוגיה והמרכז לחקר המוח באוניברסיטת בר־אילן שהיא גם פרופסור נלווה בייל, שמתמקדת בהשפעות הורמון האוקסיטוצין על הקשר בין

הילד להוריו. "בעבר הוא נחשב הורמון שמופרש בלידה ואחראי להפרשת החלב", מסבירה פלדמן. "בעשור האחרון התברר שהוא נפוץ מאוד במוח האנושי, לא רק האמהי, ובהשפעתו נשים וגברים מביעים יותר אמפתיה ואמון והוא ממלא תפקיד משמעותי ביצירת יחסים בין הורים לילדים ובין בני זוג".

 

המחקרים של פלדמן בתחום היו הראשונים שנעשו בבני אדם. המחקר הראשון הצליח לנבא את איכות ההתנהגות האמהית לאחר הלידה לפי רמות האוקסיטוצין בהיריון. מחקר חדש, שיפורסם בקרוב, מצא את תמונת הראי: אצל אמהות בדיכאון אחרי לידה רמות האוקסיטוצין נמוכות, וכך גם אצל ילדיהן. ההפתעה הגדולה הגיעה מהמחקר הגדול השני של פלדמן, שמצא שאצל אבות ואמהות יש אותה רמה של אוקסיטוצין לאחר הלידה, אף שהאבות לא יולדים או מיניקים. "אצל הורים שנוגעים בתינוקות שלהם עלו רמות האוקסיטוצין, להבדיל מהורים שלא כל כך נוגעים בתינוקות", היא מספרת.

 

איך ייתכן שרמת האוקסיטוצין דומה אצל אבות ואמהות? "יש שני הסברים. הראשון הוא שאנשים מחפשים בני זוג עם תכונות מסוימות, כמו היכולת לקלוט גירויים חברתיים ולהגיב אליהם, והתכונות האלה נובעות מרמה דומה של אוקסיטוצין.

האפשרות השנייה היא שכנראה מערכת האוקסיטוצין פתוחה מאוד לעולם החברתי. יש משהו בתהליך שבו בני זוג מכירים, מתאהבים, מתחתנים ויולדים ילד שמעצב את המערכת שלהם בצורה דומה, וכשהם שותפים להורות גם רמות האוקסיטוצין דומות. אנחנו מתאמים את הביולוגיה שלנו".

 

האוקסיטוצין הוא לא ההורמון היחיד שמניע התנהגות אבהית. מחקרים מצאו עלייה גם ברמת הווזופרסין, שקשורה בפעולות כמו נשיאת הגורים, הגנה עליהם והאכלתם. מנגד רמת הטסטוסטרון יורדת, ונשארת נמוכה כמה חודשים לאחר הלידה כדי להפחית את האגרסיביות ולחזק את יכולתו של האב להתחבר לתינוק. אחד המחקרים מצא שאבות עם רמות טסטוסטרון נמוכות ביטאו יותר סימפטיה כלפי תינוק בוכה וחשו צורך עז יותר להגיב. נוסף על כך, רמת הקורטיזול עולה אצל אבות ומסייעת להם לפתח רגישות כלפי התינוק ולהתגבר על תחושת דיכאון שעולה אחרי הלידה. כן, מתברר שגם אבות סובלים מדיכאון אחרי לידה: בארצות הברית 4%-25% מהאבות נכנסים לסוג כלשהו של דיכאון אחרי לידה, לצד כחמישית מהאמהות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x