$
בלדד השוחי

האם החזייה באמת מונעת מהחזה לצנוח?

המחקר המשמעותי ביותר בנושא נערך בצרפת לפני כעשור, כשמאות נשים צרפתיות שלבשו חזייה הסכימו להיפטר ממנה למשך שנה. התוצאות היו חד־משמעיות

בלדד השוחי 09:3418.10.11
האם החזייה באמת מונעת מהחזה לצנוח?

 

מרים היקרה,

למרות מיטב המאמצים של סוחרי החזיות, אין אף מחקר שמוכיח שחזיות מעכבות את צניחת השדיים. למעשה, המחקרים מצביעים על ההפך: חזיות מאיצות את הצניחה.

 

השד הוא פלא הנדסי. מרכיביו העיקריים הם בלוטות חלב ושומן,

שאינם ידועים ביציבות המבנית שלהם, ולמרות שיש שם כמה שרירים וכמה רצועות חיבוריות וגם את העור שמחזיק דברים במקום, אפילו הרופאים לא מצליחים להגיע להסכמה על מה בדיוק הופך את החזה הנשי לזקוף וגא כל כך.

 

מה שזה לא יהיה, זה נחלש עם הגיל. שרירים מידלדלים ומתקצרים, רצועות מאבדות את גמישותן, ואף העור עצמו מתרופף ומתרחב עד שהוא תלוי עלינו כסחבה. את התהליך הזה את יכולה להאט, או לפחות להימנע מלהאיץ אותו, אך אינך יכולה לעצור אותו. אז אין לך מה לדאוג. או ליתר דיוק, יש לך מה לדאוג, אבל אין לך מה לעשות בקשר לזה. השדיים שלך יצנחו עם הגיל, זה מה שהם עושים. הרופאים קוראים לזה "פטוזיס" או "צַנַחַת", והם יודעים לרפא את זה רק עם סכין, שזה יותר עבודת נגרות מרפואה של ממש.

 

המחקר המשמעותי ביותר בנושא הצנחת נערך בצרפת לפני כעשור, כשמאות נשים צרפתיות שלבשו חזייה באופן קבוע הסכימו, לטובת המדע, להיפטר מהתמיכה המלאכותית למשך שנה תמימה. בשבועות הראשונים חלק מהנבדקות התאוננו על חוסר נוחות, אך מהר מאד רובן שינו את דעתן. והתוצאות היו חד־משמעיות: הסרת החזייה הפכה את השדיים לגבוהים יותר, מוצקים יותר וצעירים יותר למראה. המרחק בין הפטמה לבין שיא הכתף הצטמצם משמעותית והשרירים בסביבה התחזקו והתארכו. התיאוריה של החוקרים פשוטה: החזייה גוזלת ממנגנוני התמיכה הטבעיים את העבודה שלהם, וללא עבודה הם רק הולכים ומתנוונים.

 

כמו כן, החזייה עלולה לגרום לתופעות לוואי כמו כאבי כתפיים וגב, כאבים בשד עצמו וגירויים בעור. תופעות אלו מוחרפות כשהחזייה לא מתאימה, וכמעט אי אפשר להתאים חזייה, בעיקר כי החזיות לא מיוצרות לפי המבנה הטבעי של השד אלא לפי האידאלים המופרכים של דוגמניות הלבנים. החזה הנשי אפילו לא סימטרי. אצל כרבע מהנשים יש הבדל של מידה ויותר בין ימין לשמאל, ורוב הנשים כלל לא מודעות למידתן האמיתית (השגיאה הנפוצה היא רצועה ארוכה מדי וקערות קטנות מדי).

 

אז אם את עוסקת בפעילות ספורטיבית נמרצת שגורמת לתאומי הצבייה שלך להשתולל באופן מכאיב, כדאי לך להשתמש בחזיית ספורט בזמן האימונים. אבל בחיי היומיום, אם את רוצה לשמור על בריאותך ועל הגמישות הטבעית של דדייך, מוטב שתניחי את החזייה בצד. מלבד סוחרי החזיות, זה באמת רווח נקי לכולם.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x