$
בלדד השוחי

איך מוציאים את הקפאין מקפה נטול?

בלדד השוחי מספר מה יש ומה אין בפולים הנטולים

בלדד השוחי 10:4908.09.11

איך מוציאים את הקפאין מקפה נטול?

משה

 

משה היקר,

בוא נבהיר משהו בסיסי: קפה נטול קפאין עדיין מכיל קפאין. נטלו ממנו אמנם שיעור משמעותי מהקפאין, אך הוא אינו חסר קפאין לחלוטין. בכוס "נטול" ממוצעת יש כעשרה מ"ג קפאין (הכמות המדויקת תלויה בפולי הקפה, בתהליך הייצור ובתקן שעליו אמון היצרן), שזה בערך עשירית כוס אספרסו.

 

קל יותר "לנקות" את הקפאין מקפה נוזלי (יש מסנני פחם שיכולים לסנן קפאין וכימיקלים שנצמדים אליהם ומפרידים אותו מהנוזל), אך משתלם יותר לשלוף אותו ישירות מהפול הטרי ואז למסור אותו לקליה, טחינה ואריזה כקפה רגיל.

 

השיטה המסחרית העתיקה ביותר לנטילת קפאין בת קצת יותר ממאה שנה. היא כוללת אידוי זריז של פול הקפה, כדי לרכך ו"לפתוח" אותו, ושטיפה נמרצת בממס תעשייתי בשם בֶּנְזֶן (לא להתבלבל עם בֶּנְזִין) שמסיר את הקפאין. כשהסתבר שהבנזן רעיל היצרנים עברו לממסים חלופיים, וכיום חלקם אף מעזים לשווק את הנטול שלהם כ"קפה בעיבוד טבעי" כיוון שהם משתמשים בממס סינתטי בשם "אתיל אצטט" שקיים, לגמרי במקרה, גם בטבע.

 

קפה קפה צילום: shutterstock

 

אבל החוכמה אינה רק להוציא את הקפאין, אלא גם ובעיקר להשאיר את כל השאר. פול הקפה מכיל מאות חומרים שונים שאחראים לטעמו וניחוחו, ועליהם צריך מאד להיזהר. אז שיטות מודרניות יותר מתחילות, תאמין או לא, עם סיר קפה ענקי שבו מבשלים את הפולים עד שכל הדברים הטובים יוצאים מהם, כולל הקפאין. אז מנקים את הקפאין מהקפה הנוזלי, שזה, כאמור, די פשוט (ומשתלם, כי את הקפאין המתקבל אפשר למכור לחברות תרופות ומשקאות קלים). התוצאה היא דוד קפה נטול קפאין חזק במיוחד.

 

ואז מגיע החלק המחוכם. את הפולים המבושלים משליכים, ולסיר הקפה מוסיפים פולים חדשים. אלו, כדרכם, משחררים לסיר את החומרים הנפלאים שבתוכם, אך באותו זמן הם גם סופחים ממנו את אותם חומרים בדיוק. למעט, כמובן, הקפאין, שנמהל ומתערבב בסיר.

 

אחרי שמוציאים את הפולים מופחתי הקפאין אפשר לנקות את התמיסה שוב ולהשתמש בה על ערימת פולים חדשה, וחוזר חלילה. לפעמים מחליפים את המים בממס אחר, כמו פחמן דו־חמצני או אפילו שמן שמופק מפול הקפה עצמו, אבל בגדול השיטה נשארת אותה שיטה. ואם היא מצליחה, מתקבל פול קפה שטעמו כמעט זהה, אך תכולת הקפאין שלו נמוכה בהרבה.

 

השלב הבא, ככל הנראה, יהיה פולי קפה שצומחים מלכתחילה ללא קפאין. למעשה, כבר יש כאלו, אלא שטעמם עדיין נחשב לנחות. בנוסף, הם מכילים כמויות ניכרות של תאוברומין, חומר שדומה מאד לקפאין בהשפעותיו הגופניות ושמוכר לנו דווקא מפול הקקאו. ככה זה כשמכניסים לגוף מוצרים רק לפי מה שאין בהם, אתה אף פעם לא יודע מה אתה כן מכניס.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x