$
בלדד השוחי

למה מספרים שירח מלא משגע אנשים?

יש מי שהצביעו על מחזורי הגאות והשפל וטענו שאם הירח משפיע כך על האוקיינוס, אז קל וחומר שהוא יכול להשפיע לנו על הגוף, שרובו עשוי מים. ויש מי שהצביעו על כך שמופע הירח קשור למחזור החודשי של האשה. כל אלה טעויות

בלדד השוחי 10:4401.09.11

למה מספרים שירח מלא משגע אנשים?

קוטונה

 

קוטונה היקרה,

האמונה הזו, כאילו הירח אחראי לטירופים הפרטיים שלנו, עתיקה מאוד. "מוכה ירח" הוא כינוי למשוגע. המלה האנגלית "לונאטיק", שהוראתה "משוגע", מגיעה מהשורש "לונה", שמה הרשמי של הלבנה, וכך גם השם "לונה פארק", שהוא מין גן שעשועים מטורף. עם השנים, ניסו להדביק לעניין הזה הסברים מדעיים שונים ומשונים, אך אף לא אחד מניח את הדעת.

 

ההסבר הנפוץ גורס שאם הירח גורם לגאות ושפל באוקיינוס, קל וחומר שהוא משפיע על גופנו, העשוי בעיקר ממים. אך עוצמת הגאות היא כזו דווקא משום שהאוקיינוס ענקי. ככל שמקווה המים קטן יותר כך גם קטנה הגאות בו. מבחינה פיזיקלית, השפעת כבידת הירח על גאות הנוזלים בגופך זניחה לחלוטין לעומת השפעת הכבידה הקטנה אך הקרובה יותר של אדם שנמצא איתך בחדר.

 

ירח מלא ירח מלא צילום: shutterstock

 

חוקרים אחרים מקשרים את מופע הירח למחזור החודשי של האשה, שהשפעתו על מצבי רוח ידועה ומוכרת. אך גם זו טעות. לא נתגלה שום קשר בין מופע הירח לווסת. לבעלי חיים שונים מחזורי וסת שונים, והדמיון בין האשה לירח מקרי לגמרי. למעשה, המחזור הנשי הממוצע קצר יותר ממחזור הירח, והוא משתנה באופן מהותי בין אשה לרעותה.

 

האמת היא שבזמן הירח המלא אין שום עלייה סטטיסטית בהתפרצויות שיגעון, פשע או אלימות. יש לנו שפע של נתונים מבתי חולים ותחנות משטרה, והרבה אנשים בדקו את זה עבורנו. הירח פשוט לא מטריף אף אחד. אפילו לא כלבים.

 

בניגוד לדעה הרווחת, כלבים לא מייללים אל הירח המלא. בדיוק כמו זאבים, הם מייללים כלפי מעלה כדי שישמעו אותם היטב בכל הסביבה. הם עושים זאת בלי קשר לירח, אף שהתאורה שהירח מספק נותנת להם תמריץ להישאר ערים ופעילים, בדיוק כמו לנו. וזה גם, כנראה, המקור לרוב המיתוסים. תאורה.

 

בימינו שופעי פנסי הרחוב קשה להבין למה אנשים עשו כזה עניין ממופע הירח, אך בעבר הלא כל־כך רחוק ההבדל בין ירח מלא לירח חסר היה ההבדל בין תאורה שאפשר לקרוא בה ספר לתאורה שאפשר לשבור בה את הראש. ולכן אנשים מאוד השתדלו שלא לצאת מהבית בלילות שבהם אין ירח גדול ובהיר שמאיר את הדרך.

 

ירח מלא לא רק נותן הרבה אור, הוא גם נותן אותו בדיוק בזמן. ירח מלא נמצא בדיוק מהצד ההפוך לשמש (ביחס לכדור הארץ), וזה אומר שהוא זורח בדיוק כשהשמש שוקעת ושוקע בדיוק כשהשמש זורחת. הוא מאיר כל הלילה. וזה כל הסיפור. לכן כל כך הרבה חגים נקבעו דווקא ללילות ירח מלא, ולכן ירח מלא מקושר לכל מיני סוגים של בלגנים. ולכן זה גם כל כך לא רלבנטי כיום.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x