שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שיזף רפאלי
ד"ר שיזף רפאלי פרופ' רפאלי הוא ראש המרכז לחקר האינטרנט באוניברסיטת חיפה לכל הטורים של ד"ר שיזף רפאלי

מה באמת רצינו לדעת על המין?

צרכני פורנו השתתפו, בלי ידיעתם, במחקר ענקי

שיזף רפאלי 10:0518.08.11

אי אפשר לצנזר את האינטרנט. לכן הרשת מלאה בכל מה שנפסל, נמחק או הוסתר בערוצים האחרים של ההוצאה לאור. סיבה שנייה לריבוי המסרים החתרניים והתכנים הפורנוגרפיים היא התפיסה הרווחת -האשליה, כלומר - שהשימוש באינטרנט הוא אנונימי. אנשים חשים שהם גולשים באינטרנט מצנעת ביתם ובאין

מפריע, וכך בחירותיהם מסוננות פחות, ומשקפות יותר את מה שהם רוצים, ופחות את מה שהם רוצים שיחשבו עליהם.

 

אבל כידוע, פעולותינו אולי לא מתפרסמות ברבים, אבל תיעודן קיים. כולנו משאירים עקבות עמוקים בבוץ הטובעני שיוצר זרם ההקלקות ברשת. העקבות האלה הם האתרים שבהם אנשים מבקרים, זמן השהות בכל עמוד באתרים האלה, השאלות שאנשים מפנים לשורות חיפוש, סדרי הצפייה בפריטים, ורצף הדירוגים וההקלקות. אוסף פעולותיהם של מיליוני הגולשים בשעות המאוד אינטימיות של הגלישה מעיד כאלף עדים, עדי אמת האמינים הרבה יותר מכל שאלון או סקר מדעי, על מה שמתרחש במוחם. וכעת, לראשונה בהיסטוריה, יש הזדמנות לאסוף את העדים הללו ולהעלותם לדוכן.

 

בספרם החדש "A Billion Wicked Thoughts" (בתרגום חופשי: "מיליארד מחשבות לא מוסריות") צוללים המחברים, חוקר המוח האמריקאי אוגי אוגאס ומהנדס המחשוב ההודי סאי וגדאם, לתוך נבכי המוח האנושי, כפי שהוא מתגלה מהעקבות שמיליוני גולשים מותירים אחריהם במרדף אחרי תכנים פורנוגרפיים באינטרנט. המחברים ניתחו את נתוני הגלישה והצפייה בחצי מיליון סרטוני פורנו, מיליון סיפורים ארוטיים, מיליוני מודעות באתרי היכרויות לצורכי מין ושידוכים באתרי סטוצים, ומיליארד שאילתות במנועי חיפוש שבהן אנשים ניסחו את תאוותם.

 

הפורנו שאנשים מחפשים אינו עדות ישירה למה שהם מחפשים גם בחיים שמחוץ למסך, אבל גם הצצה לעולמות פנטזיה שאינם קשורים למציאות פורסת לעינינו מחזה עשיר ומעניין.

 

החיטוט האינטרנטי של אוגאס ווגדאם מגלה כמה דברים מובנים מאליהם: גברים מחפשים סקס ונשים רוצות להיות רצויות. גברים מעדיפים תמונות מפורשות ונשים גירוי עקיף שמצית את הדמיון. וגברים, הממצאים שבים ומראים את הידוע לכל, מהירים להתגרות, בעוד שאצל נשים מהלך התאווה מפותל ומסובך בהרבה.

 

אבל יש גם ממצאים פחות צפויים: בין דפוסים של גברים ונשים יש הבדלים גדולים, אבל בין הטרוסקסואלים והומוסקסואלים אין. הומואים נוהגים כמו גברים סטרייטים ולסביות כמו נשים סטרייטיות. גברים מעדיפים נשים מלאות ובריאות בשר הרבה מעבר לנוהג שמשתקף מעולם האופנה, הקולנוע והדיאטות. נשים מבוגרות, ובהן נשים בנות 60 ויותר, מופיעות בפנטזיות המיניות הגבריות הרבה יותר משהסטריאוטיפ הרווח מניח. יש גם ממצאים מפתיעים לגבי משיכה אל טרנסקסואלים. אנשים עם זהות מינית מטושטשת פופולריים במיוחד בקרב גברים סטרייטים – וכמעט רק אצלם.

 

צמד החוקרים גם מצליחים לזהות בתוך נחיל הגולשים את "המכורים לפורנו". בעוד ש־98% מגולשי אתרי הסקס מחפשים שוב ושוב את אותם הדברים ופועלים באותן תבניות, 2% מחפשים הרבה יותר ובאופן קדחתני יותר, במה שנראה כניסיון לכסות את המגוון הרחב ביותר של פנטזיות ותתי־ז'אנרים, מוכרים ומוזרים כאחד.

 

מאז מחקריו השמרניים של אלפרד קינסי, לפני כ־60 שנה, לא נערך מחקר כל כך שאפתני או מעמיק על ההעדפות המיניות האנושיות. ובעוד שקינסי ראיין אלפי נחקרים ודיווח את מה שאמרו לו, כאן מדובר במעקב אנונימי, בלתי אמצעי ורחב היקף הרבה יותר, כמו שאפשר לקיים רק באינטרנט. הפעם מדובר בתיעוד התנהגותם בפועל של מיליוני נחקרים שלא ידעו, ושגם לא יידעו לעולם, שהם אלה שהשתתפו במחקר. במובנים רבים זהו התיאור הנרחב והעמוק ביותר של התנהגות מינית שהועמד לרשותנו אי פעם. והוא מרתק, הן הממצאים המציצניים עצמם, והן הפוטנציאל שטמון במחקר מתוך מעקב על גלישה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x