$
בלדד השוחי

מדוע גברים לא לובשים חצאיות?

בלדד השוחי מספר מאיפה הגיעו המכנסיים המגוחכים האלה, ולאן נעלמו הקילט והטוגה

בלדד השוחי 10:4123.06.11

מדוע גברים לא לובשים חצאיות?

אזרחית מודאגת

 

אזרחית יקרה,

גברים דווקא כן לובשים חצאיות. הקילט בסקוטלנד, הפאסטנלה בבלקן, הלאבה־לאבה בפולינזיה, האקאמה ביפן והגו בבוטאן - כולן חצאיות. אפילו הגלביה בסיני היא בעצם שמלה.

 

בגדים לא נשמרים טוב, אז אין לנו מושג לפני כמה זמן בני אדם התחילו להתלבש (העדות הארכיאולוגית העתיקה ביותר היא ערכת תפירה בת 30 אלף שנה, אך השערות שמבוססות על בחינה גנטית של כיני גוף, שיכולות לגור רק במרווח המלאכותי שבין הבגד לעור, מדברות על בין 100 אלף לחצי מיליון שנים), אבל אין ספק שחצאיות ושמלות מלכו בכיפה במשך אלפי שנים, גם באירופה. הבגד הראשון אולי היה עלה תאנה, אך שיקולים פרקטיים גרמו לאנשים לזנוח אותו לטובת החצאית בשלב די מוקדם.

 

גברים דווקא כן לובשים חצאיות. הקילט בסקוטלנד, הפאסטנלה בבלקן, הלאבה־לאבה בפולינזיה, האקאמה ביפן והגו בבוטאן - כולן חצאיות. אפילו הגלביה בסיני היא בעצם שמלה גברים דווקא כן לובשים חצאיות. הקילט בסקוטלנד, הפאסטנלה בבלקן, הלאבה־לאבה בפולינזיה, האקאמה ביפן והגו בבוטאן - כולן חצאיות. אפילו הגלביה בסיני היא בעצם שמלה צילום: shutterstock

 

המצרים הקדמונים לבשו חצאיות, וכמותם גם היוונים והרומים. זה פשוט, זה טבעי, זה מאוורר - למה שמישהו ירצה ללבוש משהו אחר? התשובה, במילה אחת, היא "סוסים". סוסים שימשו כאמצעי לחימה כבר לפני 5,000 שנה. זוכרת את רכב הברזל מהתנ"ך? נחשי מי משך אותו. אך רק בסביבות המאה השישית לפסה"נ הבינו הנוודים בערבות אסיה הנרחבות את היתרון הטקטי העצום שטמון ברכיבה על הסוס עצמו. ואת זה לא מומלץ לעשות עם חצאית.

 

התגלית הזו הולידה את חילות הפרשים והכניסה לשימוש קבוע פריט לבוש שמגן על פלג הגוף התחתון גם ברגליים פשוקות: המכנסיים. היוונים עוטי החצאיות הרבו ללגלג על בגדי הרכיבה המגוחכים של יריביהם הפרסים ("תקענו אותם בישבניהם עטויי השק, בפה ובעין", כתב המחזאי אריסטופאנס), והרומאים המוקדמים החשיבו אותם למנהג ברברי.

 

אבל הרומאים היו מעשיים. הפרשים שלהם היו לובשים מכנסיים קצרים מתחת לחצאית, נגד השפשפת, וכשהאימפריה התרחבה לאזורים קרים יותר חיילים מחלו על כבודם לטובת מכנסי צמר ארוכים. ומה שהלך בצבא הפך לאופנה באזרחות. ואולי כאן נמצאים שורשי הסטיגמה. מכנסיים זה דבר של חיילים. גברים קשוחים שהורגים גברים קשוחים אחרים.

 

ועדיין, במשך זמן רב המשיכו גברים ללבוש חצאיות ושמלות מעל המכנסיים. רק במאתיים השנה האחרונות חלה התמתנות כללית באופנת הגברים, והחצאיות הצבעוניות נזנחו לטובת מכנסיים סולידיים, אבל זו רק אופנה חולפת.

 

במאה הי"ט נשים שלבשו מכנסיים עוררו סקנדל, ורק בשנות השבעים של המאה ה־20 המכנסיים נכנסו רשמית לארון הבגדים הנשי. בעתיד אולי נבין שבגדים הם עניין שימושי ואסתטי, ולא עניין מגדרי ומעמדי. ואולי סתם נחליף את טאבו החצאית בטאבו אחר, מוזר עוד יותר. כך או כך, אני כבר לא יכול לחכות.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x