שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בלדד השוחי

אם מגיע חייזר, איך תסביר לו את המילה "אתה"?

השוחי שיודע הכל מציג: תדריך למפגשים מהסוג השלישי

בלדד השוחי 10:2109.06.11
אם מגיע חייזר, איך תסביר לו את המילה "אתה"?

אורי

 

אורי היקר,

המין האנושי שלח כבר כמה מאות אסטרונאוטים לחלל, אך כולם נשארו בסביבה. תחנת החלל הבינלאומית נמצאת במרחק של פחות מ־350 ק"מ מאיתנו. כמו המרחק מתל אביב לאילת. 24 אסטרונאוטים הצליחו להגיע למרחק של כמעט חצי מיליון ק"מ, אבל זה רק הירח. מערכת השמש הקרובה ביותר אלינו נמצאת בערך פי 100 מיליון רחוק יותר. אנחנו עוד לא מגרדים את הטכנולוגיה הנחוצה למסע כזה.

 

אז אם חיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ יצליחו לגשר על המרחבים הבין־כוכביים ולהגיע אלינו, יש להניח שהם הרבה יותר תבוניים מאיתנו. וחזקה עליהם שהם כבר שאלו את הבלדדים שלהם איך לתקשר איתנו ושהחייזר שינחת אצלך בגינה כבר יידע איך ליצור איתך קשר. זו לא תהיה האחריות שלך.

 

אבל נניח שתרבות חוצנית צד גימ"ל מאד מפותחת, מניחה על מפתן דלתך חייזר קצת פחות מפותח, בהפתעה. אני מניח שהחייזר מוכן לשתף פעולה ושהוא תבוני ומתקשר, אחרת לא תצליח להסביר לו דבר. אז השלב הראשון יהיה לברר איך הוא מתקשר. האם הוא משמיע קולות? האם יש לו גפיים שהוא מזיז באותו זמן? אם כן, העמד פנים שמדובר בצרפתי ונסה לדבר איתו כמו שמדברים לתייר, לאט ועם הרבה תנועות.

 

אם הצבעת עליו ואמרת "אתה" והוא עדיין לא קולט, אולי הוא מתקשר בשיטה שונה. אולי הוא מדבר בצלילים שמעבר לטווח השמיעה שלך. או בעזרת ריחות. אולי הוא סתם גוש ג'לטין שפועם גלים אלקטרומגנטיים. עליך לחקור את התנהגותו ואת המבנה שלו עד שתבין איך בני מינו מתקשרים.

 

עליך לחקור את התנהגותו ואת המבנה שלו עד שתבין איך בני מינו מתקשרים עליך לחקור את התנהגותו ואת המבנה שלו עד שתבין איך בני מינו מתקשרים

 

ברגע שעלית על דרך תקשורת, התחל "לדבר" אליו בחזרה. בהתחלה אתה רק תחקה את החייזר ותחזור אחריו, כמו הד, אך ברגע שהוא יבין שאתה מדבר אליו הוא ינסה להבין אותך ולעזור לך להבין אותו, ואז יקרה הנס. מתישהו, בתוך בליל של תקשורת חסרת משמעות, אחד מכם יבין משהו מההקשר.

 

עם ידיים ופה זה קל, מצביעים על דברים ונוקבים בשמם, אבל גם עם גלי רדיו וריחות זה יעבוד. השמש תזרח והחייזר יציג צבע אדום, ואתה תבין שאדום זה שמש או יום. ואולי אדום זה בכלל משקפי שמש, מה שחשוב זה ההקשר. כל הקשר מוליד עוד הקשרים ועוד מילים ועוד רעיונות, ואם הפסיכולוגיה החייזרית דומה במשהו לאנושית, המילה "אתה" תופיע בשלב די מוקדם.

 

אולי זה נשמע לך מופרך, שאפשר ללמוד שפה מאפס, רק דרך הקשרים, אבל ככה זה עובד. ככה תינוקות לומדים. לא בקורס, לא עם מילון ולא עם מורה. זה מתחיל מחיקוי, עובר להבנה חלקית של יותר ויותר הקשרים, ונגמר בשפה עשירה ומשוכללת. ובשביל הפלא הזה אפילו לא צריך לעזוב את הבית.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x