$
בלדד השוחי

איך כוכבי הלכת קיבלו צורת עיגול מושלם?

אם ניקח גוש אדמה ונלחץ אותו בידיים, נקבל כדור של אדמה דחוסה. הכבידה עושה לכוכבי הלכת את אותו הדבר, רק מבפנים

בלדד השוחי 10:5119.05.11
איך כוכבי הלכת קיבלו צורת עיגול מושלם? אנה

 

אנה היקרה,

ראשית, דקדוק קטן: צורת כוכבי הלכת אינה עיגול מושלם. עיגול הוא צורה דו-ממדית. שטוחה. צורתם של כוכבי לכת ושל כוכבים בכלל היא כדורית. והם אינם מושלמים. כדור הארץ, לדוגמה, פחוס מעט, כאילו מישהו דחס את הקטבים פנימה. ואף ללא הפחיסה, עיגול מושלם דורש שלא יהיו הרים, גבעות או אפילו גלים בים. ובכל זאת, הכדור שלנו מאד מאד קרוב לשלמות.

 

לו היית בונה דגם תבליט מדויק של כדור הארץ בגודל כדור ביליארד, הר האוורסט היה בליטה של כמה אלפיות המילימטר והכדור שלך היה עומד בתקנים המחמירים ביותר של התאחדות הביליארד העולמית. וכל זאת בכח הכבידה.

 

דברים נמשכים זה לזה. זה חוק טבע. ככל שהמסה שלהם גדולה יותר וככל שהם קרובים יותר, כך הם נמשכים זה לזה חזק יותר. וככה נוצרים ביקום גושים, כמו בכוס חלב שבילתה יותר מדי זמן מחוץ למקרר. צברים של חומר שנמשכים יחד בכח הולך וגדל לעבר מרכז משותף.

 

כדור הארץ כדור הארץ צילום: shutterstock

 

ברגע שמצטבר מספיק חומר באותו אזור, הכח הזה נעשה חזק דיו כדי לדחוס את החומר ולשנות את צורתו. אם תיקחי גוש אדמה ותלחצי אותו בין כפות ידייך כשאת מפעילה לחץ שווה (פחות או יותר) מכל הכיוונים, תקבלי כדור קטן ונאה של אדמה דחוסה. הכבידה עושה את אותו הדבר, רק מבפנים. היא מושכת את החומר שנמצא בצדדים לעבר המרכז ודוחסת אותו.

 

כשחומר נדחס הוא מתחמם, וככל שיש יותר חומר ולכן יותר כבידה, יש יותר לחץ ויותר חום. וכשהחום והלחץ עולים במידה מספקת, האטומים שמרכיבים את החומר מתחברים זה לזה בתהליך שנקרא "היתוך גרעיני" ויוצרים חומרים חדשים. מימן הופך להליום ומשחרר, אגב אורחא, מספיק חום כדי לגרום לעוד אטומים של מימן לעבור היתוך. עוד היתוך, עוד אנרגיה. עוד אנרגיה, עוד היתוך. קוראים לזה "תגובת שרשרת" וככה כוכבים נולדים באמת. לא עם הודעות SMS (ובעברית: מסרונים).

 

כוכבי לכת נוצרים בעיקר מהשאריות שניתזות מהכוכב בעת לידתו. חלק מהשאריות ניתזות ואז נופלות בחזרה לכוכב. חלקן ניתזות מספיק חזק כדי להשתחרר מכח המשיכה שלו לחלוטין. וחלקן נשארות באמצע, תקועות במסלול לווייני. בהתחלה הן מפוזרות כמו אבק סביב הכוכב, אך גם במרק הזה נוצרים גושים, הודות לכבידה. הגושים האלה לא גדולים מספיק כדי להתחיל עוד תגובת שרשרת גרעינית, אך הם מספיק גדולים בשביל שהכבידה תקנה להם צורה עגולה.

 

למעשה, זו בדיוק ההגדרה של כוכב לכת: גוף שמימי שנע במסלול סביב כוכב, או משהו שהיה פעם כוכב, ושהמסה שלו מספיק גדולה כדי שהוא יימעך לצורה כדורית, אך לא מספיק גדולה כדי להתחיל תגובת שרשרת גרעינית. תנאים מושלמים להתפתחות חיים. כאלה אנו, כמו זהבה של שלושת הדובים: טוב לנו באמצע.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x