$
בלדד השוחי

האם בסויה יש הורמונים נשיים?

ומה אכילה של יותר מדי סויה תעשה לגברים? בלדד משיב

בלדד השוחי 11:0928.04.11

האם בסויה יש הורמונים נשיים?

יונתן

 

יונתן היקר,

גם אליי הגיעו השמועות: בסויה יש הורמונים נשיים ולכן צריכה קבועה של מוצרי סויה תהפוך אותך לנשי יותר. וכמעט כולנו צורכים כמויות גדולות של סויה על בסיס קבוע. פול הסויה הוא אחת הדרכים המשתלמות ביותר להפיק חלבון למאכל, ולכן הוא נוכח באחוז עצום מהמוצרים בסופרמרקט הממוצע. על גבי רוב התוויות מופיע הפול הצנוע בשמות בדויים כמו "שומן צמחי" או "תוסף חלבון", אבל ההורמונים בפנים הם אותם הורמונים. וכן, יש שם הורמונים.

 

הורמונים הם הכימיקלים שבעזרתם יצורים רב־תאיים - כמונו וכמו הסויה - מעבירים הודעות לתאים השונים, כמו מערכת כריזה פנימית. כדי שצמח יפרח, לדוגמה, דרוש שיתוף פעולה של המון תאים, והוא מושג בעזרת הורמונים. ההורמון מודיע "הגיע הזמן לפרוח", וכל התאים מתארגנים, תא תא בדרכו, לקראת המבצע המופלא הזה.

 

הורמונים צמחיים לא משפיעים בדרך כלל על בעלי חיים, אבל בסויה יש הורמונים שעושים בדיוק את זה. והם אינם תוצר לוואי של מדביר חרקים רב־עוצמה או משהו שמדען מרושע הנדס פנימה. הם שם באופן טבעי. אורגני. קוראים להם "פיטואסטרוגנים", שזה "אסטרוגנים צמחיים" ביוונית, ולא מעט צמחים מייצרים אותם כדרך ערמומית לצמצם את אוכלוסיית הטורפים הטבעיים שלהם.

 

הפיטואסטרוגנים מחקים את האסטרוגנים הטבעיים, הורמונים שאחראים בין השאר להתפתחות נתחים עסיסיים ממבנה הגוף הנקבי ולהסדרת המחזור החודשי. צריכה מוגברת שלהם משבשת את המנגנונים העדינים האלו ופוגעת בפוריות, מה שמבטיח שעדר פרות שגילה שדה סויה יוכל לאכול לשובעה, אך לא להעמיד מספיק צאצאים כדי לחסל את השדה.

 

למרבה המזל זה לא פועל על בני אדם. לא שאנחנו לא יכולים להשתמש באסטרוגן כדי לשלוט על הילודה - גלולות נגד היריון מכילות לא מעט מההורמון החשוב הזה - אבל מה שעובד על פרות ועופות לא תמיד עובד גם עלינו. צורת העיכול שלנו שונה, כמות הצמחייה שאנו טוחנים שונה, וגם המערכת ההורמונלית שלנו שונה. הפיטואסטרוגנים הם נשק שמותאם במיוחד לאויבים הטבעיים של הצמח, ואנחנו דווקא עוזרים לסויה לשגשג ולהתפשט בעולם.

 

מחקרים שנערכו על ההשפעות השונות של צריכת סויה על גברים, נשים, ילדים ותינוקות מראים שהיא לא פוגמת בפוריות של אף אחד מהמינים, לא גורמת לסרטן הרחם או הערמונית, לא מצמיחה שדיים, לא הופכת גברים לנשיים יותר או נשים לגבריות יותר ולא הופכת ילדים להומוסקסואלים (טענה נפוצה באופן מצער).

 

בשורה התחתונה, סויה היא אחד הדברים הבריאים ביותר שאנו אוכלים. לפחות כל זמן שהנשק הסודי שלה מכוון נגד חיות אחרות.

 

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x