$
21.4.11

את מוכרת לי מפעם

אנגליה בטירוף סביב הדמיון ההולך ומתפתח בין הנסיכה לעתיד קייט מידלטון לבין דיאנה. כל נוצה בכובע עוברת השוואה, כל גוון בשמלה נבחן מול המקור

תמר טוניק 10:5121.04.11

ליידי דיאנה פרנסס ספנסר סיפקה לפפראצי אחוזי התאווה טעימה ראשונה מעורה הצח דווקא בחצר גן הילדים הלונדוני שבו עבדה כגננת. זה קרה ערב נישואיה לנסיך צ'ארלס. ברגע של חסד אלוהי היא נעמדה בגבה לשמש, וקרני האור הרכות עברו דרך חצאיתה הארוכה והפכו אותה לשקופה. אותה שקיפות שנדרשת מספל חרסינה עדין שמוגש בתה מנחה של נסיכות ומוגבה כנגד האור.

 

כך נחשפו לעיני סוללת הצלמים רגלי הסייחה הארוכות של הבתולה בת ה־19, נצר למלך צ'ארלס הראשון, שבה התאהב יורש העצר. חיוכה ומבטה המושפל מעט, המנותק כל כך מעולמם של עשרות זוגות העיניים שהציצו בניצחון מבעד לעדשות, נהפכו לסמלה של הנסיכה דיאנה, אהובת הבריטים והאשה המצולמת בכל הזמנים. המבט והחיוך, כמו גם גדודי הצלמים, נותרו מזוהים עם דיאנה מאז, וביתר שאת אחרי מותה בגיל 36 במנהרת אופל פריזאית, כשנמלטה מצלמי פפראצי בליל 31 באוגוסט 1997.

 

הנסיך צ'ארלס והנסיכה דיאנה הנסיך צ'ארלס והנסיכה דיאנה צילום: אי פי איי

 

ארבע שנים אחרי מותה של דיאנה תכבוש צעירה נטולת דם כחול את לבו של בנה הבכור, הנסיך וויליאם. היא תעשה זאת לא בגן ילדים אלא על מסלול דוגמנות מאולתר באוניברסיטת סנט אנדרוז בסקוטלנד, בעודה מדגמנת תחתונים וחזיות (למטרות צדקה כמובן) ומציגה צמד רגליים ארוכות. אלא שנסיבות המפגש הכובש ירדפו מאז את קייט מידלטון (29), בת זוגו זה שנים של וויליאם, יורש העצר הבא בתור אחרי הנסיך צ'ארלס, ארוסתו מאז נובמבר האחרון ואשתו החל ב־29 באפריל, יום חתונתם המיועדת. לרוע מזלה של מידלטון, הרגליים שחשפה באותה תצוגת אופנה שבה פגשה בוויליאם ייזכרו כנקודת הפתיחה בהשוואה בלתי נלאית ובלתי פוסקת שהבריטים יערכו בינה לבין חותנתה המנוחה דיאנה. השוואה שמועד החתונה ההולך וקרב הופך אותה לעיסוק כפייתי בעיתונות הבריטית.

 

בשבועות האחרונים ההשוואות ממלאות את עמודי העיתונים הגדולים בממלכה. רוב משקיפי בית המלוכה, אלה שיזמו את ההשוואה, הם גם אלה שטורחים שוב ושוב לציין עד כמה אין שוויון ועד כמה ההבדלים עולים על קווי הדמיון. השיא היה החודש, כאשר סוכנות הידיעות רויטרס שוחחה עם יחצנים ועיתונאים ותיקים ופרסמה את הכתבה: "הכלה המלכותית מידלטון אינה דיאנה, אומרים מומחים". "כאיש יחסי ציבור, ואני עובד בתחום כבר 45 שנה, הייתי אומר שהנסיכה דיאנה היתה אחת ויחידה", אמר בכתבה מקס קליפורד, מהיחצנים הבולטים בבריטניה. "דיאנה נהפכה לכוכבת הגדולה בעולם, לאשה המוכרת ביותר בתבל, היא היתה פופולרית יותר ממשפחת המלוכה עצמה. אני סבור שעל קייט תהיה יותר שליטה. היא תהיה חלק מוויליאם, תהיה זו שלצדו".

 

הנסיך ויליאם וקייט מידלטון. ההשוואה בין הזוגות הפכה לעיסוק כפייתי הנסיך ויליאם וקייט מידלטון. ההשוואה בין הזוגות הפכה לעיסוק כפייתי צילום: רויטרס

 

לנסיך וויליאם עצמו בוודאי לא נוח לשמוע שכל אנגליה משווה את ארוסתו לאמו, אך קליפורד עמד על כך שהקרקס התקשורתי הוא בלתי נמנע. האתגר של בית המלוכה יהיה למנוע מקייט להשתתף בו.

 

החריש העמוק בדומה ובשונה בין קייט, קתרין אליזבת בשמה הרשמי, ודיאנה מגיע גם אל בתי הוריהן. מאמרי פרשנות בעיתונות הבריטית עסקו בכך שדיאנה היתה נצר לשושלת אצולה, אך שהוריה היו גרושים והיא גדלה אצל אם חורגת. מנגד, בעורקי הוריה של קייט, טייס ודיילת שהתעשרו משיווק קישוטים למסיבות באמצעות האינטרנט, זרם דם דליל של פשוטי עם, אך היא נהנתה בילדותה מסביבה יציבה ותומכת. ושני הערכים הסותרים - היעדר ייחוס מחד גיסא ומשפחה יציבה מאידך גיסא - הם מקור לדיונים של ממש. אחד מטורי הרכילות אף ניתח את הנושא הבוער של שביל הגישה לבית משפחת מידלטון: בחברה הגבוהה בבריטניה מצפים מבעלי בתים פרטיים לסלול אל דלתותיהם שבילי חצץ, ואל בית הוריה החמים והאוהבים של מידלטון מוביל שביל אספלט פשוט. אם לארמון בקינגהאם הסתננה אשה מבית בעל שביל גישה מזופת, הרי או שמדובר בזילות שושלת המלוכה של האנובר, או שמדובר באשה מיוחדת במינה, כזו שתתמודד בהצלחה עם כל אתגר.

 

אתגר אחד כזה, שמסוקר במיוחד בשבוע וחצי האחרונים, הוא רוחב אצבעה של קייט: בשבוע שעבר פרסם "הדיילי אקספרס" שהדיאטה שעשתה לקראת החתונה הצרה את מידת שמלתה מ־10 ל־6 (מ־40 ל־36, במידות ישראליות), אך גם הצרה את אצבע הקמיצה שלה עד כדי כך שטבעת האירוסין עשויה להישמט ממנה - העיתון גם נקב בפער של 1.25 מ"מ בין קוטר אצבעה הרזה של מידלטון לזה של הטבעת ושל האשה האחרונה שענדה אותה, הלוא היא דיאנה. העיתון דיווח ברצינות תהומית כאשר מידלטון הפקידה את הטבעת בידי תכשיטנים כדי שיקטינו אותה.

 

ואף על פי שהרזיה דרסטית לכבוד שמלת הכלולות היא נוהג נפוץ אפילו בקרב פשוטות עם באנגליה, אפילו כאן קייט מצאה עצמה נושאת את חטוטרת זכרה של דיאנה. ברכילאות ששמורה כמעט אך ורק לבריטים, ואך ורק כשהם עוסקים במשפחה הראשונה שלהם, העיתונים תיארו את ההבדלים בין שינויי המשקל של ליידי ספנסר לאלה של מידלטון, וגם כאן בהתרפקות על הראשונה. זו, שלא רוותה נחת מנישואיה לנסיך צ'ארלס, נתקפה בבולימיה, צנחה במשקל ואף ניסתה להתאבד בנפילה מגרם המדרגות בעודה הרה עם וויליאם; וזו סתם מנסה להידחק לתוך שמלה.

 

קייט מידלטון. "הדיאנה החדשה" קייט מידלטון. "הדיאנה החדשה" צילום: אי פי איי

 

אלביס, מריה הבתולה וקייט

 

פרשנים לגינוני מלכות גם מדגישים בידענות שקייט עדיין רחוקה מהפגנת נפנוף מלכותי ראוי, כזה שאוסר על פתיחת מרווח בין האצבעות, אך לעומת זאת היא דווקא החלה לשאת באירועים תיק קלאץ' - אביזר חיוני לנשות החברה הגבוהה שזקוקות לפריט מנחם להעסיק בו את ידיהן.

 

בובת קייט. חיוך קפוא וגזרה דקיקה בובת קייט. חיוך קפוא וגזרה דקיקה צילום: MCT

אבל יש לקייט גם ניצחונות. האובססיה סביב בחירות הלבוש של קייט אמנם שולחות את העיתונים לשלוף תמונות שבהן דיאנה התלבשה באופן דומה, אך גם שולחות את הבריטים לחנויות. לאחר העיסוק בחליפות המשי המנצנצות שלה דיווחה רשת בוטס על זינוק של 27% במכירות שמפו מגביר ברק.

 

יש הרואים בכך את ההישג הכי גדול בתחרות מול זכרה של דיאנה, ויש הרואים בכך את הורדתה של מידלטון לדרגת אביזר, ועוד בשלב מוקדם מאוד של חייה המלכותיים. השבוע הגיעה למדפי חנות הצעצועים האמליז בלונדון בובה בדמותה של מידלטון - עם חיוך קפוא ומעט רחב מדי, גזרה דקיקה במיוחד, בהתאם לעיסוק העכשווי בגזרתה הנעלמת של הנסיכה המיועדת, ותיק ונעליים מוזהבים שהופיעה מצוידת בהם. המחיר: 35 ליש"ט. מתחילת השנה דמות מצוירת של קייט גם מככבת בסדרת קומיקס לצד הנסיך וויליאם. יש גם גרסת לגו שלה.

 

השיא שאליו הגיעה עד כה הוא בעת ובעונה אחת הגבוה ביותר והנמוך ביותר שמישהו מבית המלוכה הבריטי אי פעם הגיע אליו: לפני כמה ימים פרסם "הדיילי טלגרף" שווזלי הוזי, רואה חשבון בן 25 מסומרסט, זיהה את דיוקנה של מידלטון עולה מתוך הכתמים האדמדמים על סוכריית ג'לי כתומה בטעם מנגו של חברת JellyBelly. הוזי העלה את הסוכרייה למכירה ב־eBay, במחיר התחלתי של 500 ליש"ט. מקור הכנסה נעים ובלתי צפוי בימים של כלכלה מדשדשת וגירעון מאמיר, ועבור מידלטון, הכבוד המפוקפק של להיהפך לקוריוז שהיחידים שהגיעו לממדיו היו אלביס ומרים הבתולה, אמו של ישו.

 

בובת דיאנה בובת דיאנה צילום: רויטרס
למה סיינפלד התרגש

 

בימים האחרונים התקשורת הבריטית עוסקת ב"הפגנתיות החצופה" של מידלטון, שהחליטה לבלות את לילה האחרון כרווקה במלון יוקרת־העל גורינג שבשכונת בלגרוויה, שנחשבת לאחד הרבעים היקרים בעולם. העיתונים גם דיווחו שהלילה הראשון של מידלטון כיורשת עצר יעבור עליה במסיבה בתוך ארמון בקינגהאם, שאחד מאגפיו יעוצב כמועדון ריקודים במיוחד עבור הזוג ו־300 חברים. המלכה אליזבת ובעלה הנסיך פיליפ כבר הודיעו שאת ליל המסיבה יעבירו במעון מלכותי אחר "כדי לאפשר לדור הצעיר לבלות".

 

צלה של דיאנה נשלף שוב, ומיד ציינו הכל שהליידי לא היתה פותחת דיסקוטק בארמון של חמותה ופוצחת בריקוד סוער עם הנסיך צ'ארלס, ובוודאי לא היתה מעזה לסרב להזמנה של חמותה ללון בארמון ערב נישואיה. כך שאף על פי שנראה שמידלטון גם נהנית קצת מההשוואות, ומכך שחרף הזפת בשביל הגישה של הוריה היא "הדיאנה החדשה", עדיין נראה שכדי לשרוד את שארית חייה היא תידרש למידה לא מבוטלת של היעדר טקסיות, חוצפה של פשוטי עם, וכל מה שיבדל אותה מהמודל שנגזר עליה לחקותו.

 

ואולי את היחס הנכון ביותר למה שעובר על החשובים בעיתוני בריטניה היטיב לתאר דווקא ג'רי סיינפלד, שרואיין בשבוע שעבר לתוכנית הבוקר הבריטית "Daybreak" ברשת ITV, לקראת מופע סטנד־אפ שיערוך בלונדון. כשסיינפלד נשאל אם גם הוא מתרגש לקראת החתונה של וויליאם וקייט הוא אמר למראיין: "כן אדוני, מאוד נרגש. ממש. נו, זה הרי קרקס. זה הקטע האנגלי הקלאסי שלכם, של 'בואו כולנו נתחפש ונעמיד פנים שאלה אנשים מיוחדים'. זו מהות התיאטרון. בגלל זה יש לכם את התיאטרון הכי טוב בעולם. זו גם המהות של משפחת המלוכה, משחק ענקי בנדמה לי. זה נהדר, באמריקה אין לנו שום דבר שמתקרב לזה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x