$
מוסף כלכליסט 10.3.11

כשעזבנו את הקיבוץ אמא הסבירה: "כולם מתו לי בשואה, אז רציתי אותך לידי, לא בבית ילדים"

אביהו בן נון מפקד חיל האוויר לשעבר וממייסדי umi, מספר כי אם הוא לא היה טייס, יכול מאוד להיות שהיה מפתח קריירה של קבלן - כמו אבא שלו

"נולדתי ב־1939 בגבעת עדה, שהיתה מושבה במצור תחת התקפות של כנופיות. הוריי, חיים וחיה, עלו ארצה משתי עיירות בפולין על גבול אוקראינה, לאחר שהיו בהכשרה לעלייה בגרעין תנועת נוער של מפא"י. אבי עלה ב־1936 ואמי הגיעה בעלייה בלתי לגאלית ב־1937. היא קפצה מהספינה למים אף שלא ידעה לשחות, אבל בזכות הצמה הארוכה שלה הצליחו למשוך אותה לסירה. זה היה מול חופי כפר שמריהו.

 

"אחרי שהוריי באו להתגורר בגבעת עדה, הגרעין שלהם הקים את מעלה החמישה ועברנו לשם. אבל כשהייתי בן שנתיים הוחלט במעלה החמישה להקים בית ילדים שהילדים יעברו אליו, ואמי סירבה בתוקף, אז עברנו לגור בקריית ים. קריית ים היתה אז מגרש משחקים גדול, פשוט כי לא היה שם כלום אלא רק המון שטחים פתוחים וחול. כשבגרתי שאלתי את הוריי למה עזבו את הקיבוץ, כי האידאלים נשארו, ואמא אמרה לי: 'הייתי יתומה, כל משפחתי נכחדה בשואה, רציתי אותך בבית לידי ולא בבית ילדים'.

  

1942. אביהו בן נון, בן שלוש, עם הוריו חיים וחיה, גבעת עדה 1942. אביהו בן נון, בן שלוש, עם הוריו חיים וחיה, גבעת עדה

 

"אחד הזיכרונות החזקים שלי היה שישבנו על יד הרדיו בזמן ההצבעה באו"ם על הקמת מדינת ישראל. הייתי בן שמונה, ישבנו במטבח ואבא רשם על פתק את ה'יס', 'נו' וה'אבסטנשן'. הוריי היו במתח נורא בזמן השידור ברדיו. הם היו מודאגים, אבל אמרו לי: 'יחליטו מה שיחליטו, אנחנו נשארים כאן'. אני זוכר שכאשר התברר שהרוב הוא 'כן' כולם פרצו בשאגות שמחה, יצאנו מהבית ורקדנו בחוץ עד הבוקר.

 

"מגיל 14 כבר ראיתי את עצמי כטייס, והלכתי לגדנ"ע אוויר. אמא כל הזמן חששה כשנודע לה על תאונות, אבל גם היתה גאה בי.

 

"אבי התייתם מוקדם מאוד מאביו, אמו נישאה שוב, ומחוסר מקום הוא עבר לגור אצל הסבא. הוא תמיד סיפר לי: 'את הלימוד הבסיסי בבית הספר למדתי עד כיתה ו'. כל מה שלמדתי אחר כך היה אצל סבא שלי', והוא כנראה לימד אותו היטב, כי כאשר אבי נהפך לקבלן הוא תמיד תיקן למהנדסים, לארכיטקטים ולרואי החשבון שעמם עבד את הטעויות שלהם. על אבי, שהיה קבלן, למדתי הרבה דברים דווקא לאחר מותו, כשלקוחות שלו באו וסיפרו לי סיפורים עליו. זוג מהקריות סיפרו לי שפגשו במקרה את אבי 20 שנה אחרי שרכשו ממנו בית, וכששאל לשלום הדירה סיפרו לו שיש סדק בסלון. אבי כבר היה פנסיונר בן 65, אבל הוא דאג לתיקון עוד באותו יום וסירב לקבל תשלום, והסביר להם: 'כדי שלא תגידו שבן נון בנה לכם בית עם סדק'.

 

"אבא רצה שאצטרף אליו לעסקי הבנייה. האמת שאהבתי מאוד את התחום, אהבתי לראות את היצירה, לראות שיש תוכניות ובסוף יוצא בית. זה מאוד מוחשי. אם לא הייתי הולך להיות טייס, מאוד יכול להיות שהייתי קבלן". 

 

אביהו בן נון, לשעבר מפקד חיל האוויר, יו"ר עמותת פירסט וממייסדי umi. בן 72, אב לחמישה, מתגורר בשדמה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x