$
מיכה צ

איך לתמרן בשוק מניות תנודתי

מוצרים מובנים מספקים חשיפה לעלייה בשוקי המניות, ומגבילים את ההפסדים באמצעות כרית ביטחון של נייר דמוי אג"ח

מיכה צ'רניאק 06:5928.02.11

השבוע האחרון שוב הדגים לכולנו כי "הדרך אל האושר" בשוק ההון אינה נקייה ממכשולים. ציפיות לשנה של עליות שערים בשוק המניות יכולות, כפי שראינו, להתחלף במהירות בחששות.

 

אותם משקיעים אשר שמו את יהבם על שוק המניות שינו את דעתם בעקבות האירועים במזרח התיכון - והשוק הישראלי הפגין בשבוע האחרון ביצועים אף גרועים יותר מאשר רוב שוקי העולם.

 

שוק המניות אכן אינו מתאים לכל אחד, וכל משקיע צריך לערוך את חשבון הנפש שלו. גורם מקצועי, כמו יועץ השקעות בבנק או מנהל, יכול לסייע בתהליך קבלת ההחלטות ולמנוע חיסול מבוהל של התיק ללא בקרה.

 

בשבועות האחרונים כתבנו ששוק איגרות החוב ידרוש השנה יצירתיות כדי להניב תשואות אטרקטיביות. כעת, בעקבות ההתפתחויות האחרונות, מתברר כי גם השקעה במניות תצריך השנה חשיבה יצירתית.

 

השקעה במניות עם טוויסט של אג"ח השקעה במניות עם טוויסט של אג"ח צילום: בלומברג

 

לפיכך אציג בפניכם מוצרי השקעה, שמצד אחד, יעניקו חשיפה לשוק המניות ולפוטנציאל העליות המעניין שעדיין קיים בו - ומצד שני, עשויים להיות רגישים פחות לתנודות נקודתיות כאלו ואחרות.

 

כוונתי למוצרים מובנים: כאלו שמאפשרים השקעה במניות - אך עם טוויסט של אג"ח. מוצרים מובנים עשויים להניב עד 10% בשנה - לא תשואה גבוהה מאוד, אך בהחלט תחליף לא רע עבור משקיעים סולידיים שרוצים להיחשף למדד המניות הרחב בארה"ב, S&P 500.

 

מוצר מובנה הוא מוצר השקעה מורכב שמונפק בדרך כלל על ידי בנקים או בתי השקעות. מדובר בתוכנית השקעה לפרק זמן מוגדר, בדומה לאג"ח, אשר מתייחסת לנכס מסוים, כגון מניה, מדד או שער מטבע, ומעניקה למשקיעים תשואות משתנות וגבוהות יחסית בהתאם לתנאים שנקבעו מראש.

 

ייחודו של המוצר המובנה הוא בכך שהמפקיד אינו מסכן את הקרן בדרך כלל. עם זאת, המשקיע נחשף לסיכון של אי־קבלת תשואה כלשהי, ואף להפסד ריאלי אפשרי (עקב שיעור האינפלציה במהלך התקופה או גובה התשואות האלטרנטיביות).

 

הבנקים הגדולים בארצות הברית מנפיקים מוצרים מובנים בהיקף רחב - חלקם נרשמים למסחר בשוק הראשי.

 

שני המוצרים המובנים המוצגים כדוגמאות להלן נסחרים בשוק הראשי, לאחר שהונפקו כאג"ח על ידי בנק אוף אמריקה לטווח קצר יחסית. מוצרים אלו קיבלו, אוטומטית, את דירוג האשראי של הבנק, וסיכון האשראי שלהם קשור ליכולתו של המנפיק לעמוד בתנאי הנייר.

 

הנתון החשוב ביותר עבור מי שרוכש את המוצר בשוק, ולא בעת ההנפקה המקורית, הוא כמובן מחיר הקנייה - אשר קובע את פוטנציאל הרווח של המוצר בהשוואה להשקעה אלטרנטיבית ישירה בנכס הבסיס.

 

יש לציין כי מוצרים אלו הם נזילים פחות בהשוואה לנכס הבסיס עצמו, ולכן הם אמורים לגלם הנחה מסוימת על השקעה ישירה בו. הדיסקאונט, עם זאת, אמור לקטון ככל שמתקרב מועד הפדיון.

 

בסיכומו של דבר, מוצרים מובנים מאפשרים למשקיעים "ללכת עם מניות - ולהרגיש כמעט בלי", כלומר מצד אחד, להיחשף לשוק המניות וליהנות מתשואות חריגות בהשוואה לאלטרנטיבות הקיימות בשוק האג"ח, ומצד שני, להגביל את פוטנציאל ההפסדים. זוהי דוגמה ליצירתיות הנדרשת כדי לצלוח בשלום, ובצורה יפה, תקופות של אי־ודאות.

 

MHM: הקרן מובטחת

לטפס עד 1,652 נקודות

 

מוצר זה מעניק למשקיעים הצמדה למדד S&P 500, כאשר הקרן מובטחת. כלומר, המשקיע מקבל הגנה מלאה על סכום ההשקעה הראשוני שלו במקרה של ירידת המדד.

מנגד, ההצמדה לעליית המדד מוגבלת בתקרה של 48.35%, כך ששוויו המקסימלי של המוצר הינו 14.835 דולר (שווי הבסיס הוא 10 דולר). בתרגום לנקודות, עלייה של המדד מעבר לרף של 1,652.3 נקודות לא תקנה למחזיק במוצר תשואה נוספת על 48.35% שקיבל.

 

 

המוצר מתאים למי שמעוניין להיחשף למדד המניות אך חושש להיחשף לירידות. מכיוון שמחיר הנייר נמוך יחסית וקרוב למחירו בהנפקה, הפוטנציאל לירידה מוגבל בראייה ארוכת טווח.

 

ההשתתפות בעלייה בהחלט מכובדת והסיכונים במוצר הם סיכון האשראי של הבנק המנפיק (בנק אוף אמריקה) והסיכון לאובדן תשואה אלטרנטיבית במקרה של ירידת המדד.

 

חדי העין מביניכם יבחינו בוודאי כי לאורך תקופת המוצר - ארבע וחצי שנים לפידיון - הוא מעניק אפשרות לתשואה מצטברת של 43% או 10% לשנה. מדובר בתשואה מצוינת, המזכירה תשואות של מוצרים מובנים דומים, שהונפקו גם בשוק הישראלי.

 

SOS: תשואה כפולה מהמדד

הגנה חלקית בלבד על ירידות

 

המוצר השני של בנק אוף אמריקה מעניק אף הוא חשיפה למדד S&P 500, אך עם שני הבדלים מהותיים. ראשית, מוצר זה מעניק מינוף למשקיעים ומאפשר למשקיעים תשואה כפולה על שיעור עליית המדד, עם רף תשואה מקסימלי של 29.92% (עלייה של 14.96% במדד). בנוסף, במוצר זה הקרן אינה מובטחת במקרה שהמדד יורד בשיעור של 10% ומעלה (בירידה חד ספרתית יש הגנה מלאה על סכום ההשקעה הראשוני).

 

 

עבור משקיעים שירכשו את המוצר בעת הנוכחית, כל עוד מדד S&P 500 לא יירד בטווח של שנה וחצי מהיום מתחת לרמת 1,213 נקודות, המחזיק במוצר יזכה לתשואה מצטברת של כ־13%. התשואה נגזרת ממחיר המוצר היום (11.44 דולר) וממחירו המקסימלי באוגוסט 2012, בהנחה שהמדד יעמוד מעל 1,213 נקודות.

 

מצד שני המחזיק במוצר חשוף להפסד ביחס למחיר הנוכחי רק במקרה של ירידת המדד מתחת ל־1,130 נקודות, כלומר ירידה של מעל 14% ביחס למחירו היום. בשורה התחתונה, מדובר במוצר לטווח קצר שהרווח הגלום בו אינו תלוי בעליות נוספות במדד. מנגד הקרן אינה מובטחת והמשקיע חשוף להפסד במקרה של ירידות חדות במדד.

 

השורה התחתונה: המוצרים המובנים שמוצעים כאן מעניקים חשיפה למדד S&P 500 תוך הבטחת קרן ההשקעה ומינוף גבוה, אולם חושפים את המשקיע לסיכון האשראי של המנפיק.

 

הכותב הוא מנכ"ל להבה בית השקעות 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x