$
מה יש בפנים

מה יש בפנים: סנט מוריץ, מסיר שומנים קר

לא רק שומנים זה מסיר: הנוזל מכיל גליקולים, קרובי משפחה של אלכוהול, ואשלגן קאוסטי שמסוגל להמיס אפילו גוויות

גיא הדר 10:1910.02.11

גליקולים

עוד שם כללי שמכסה קבוצה ענקית של חומרים. הגליקולים הם קרובי משפחה של האלכוהול. רבים מהם משמשים כממסים ולכן יכולים למצוא את עצמם בתוך חומר ניקוי. ועדיין, קצת מציק שרשימת המרכיבים מכילה שמות כלליים במקום פירוט אמיתי. האם מדובר בברונופול, קוטל חידקים יעיל שרעילותו ליונקים נמוכה ביותר, או שמא מדובר בדי־אתילן גליקול, ממס תעשייתי מתקתק ורעיל שמשמש גם כמונע קפיאה, גם כמונע רתיחה וגם כאחראי לכמה וכמה הרעלות המוניות?

 

מסיר שומנים קר סנט מוריץ מסיר שומנים קר סנט מוריץ
אשלגן קאוסטי

בסיס רב עוצמה שמסוגל להמיס כל מיני דברים, מבדבלולי שיער שגורמים לסתימה בצינור ועד לגוויות שסתם תופסות מקום במקפיא. רוב יכולת הניקוי שלו מתבססת על כך שהוא ממס את הלכלוך מהר יותר ממה שהוא ממס את הכלי שרוצים לנקות. ספציפית, במסיר שומנים משתמשים ביכולתו למוסס שומנים, להפריד אותם מהמשטח המלוכלך ולהפוך אותם, תאמינו או לא, לסבון. למעשה, ערבוב של שומן ושל אשלגן קאוסטי הוא השיטה הקלאסית להפקת סבון. היום, כמובן, כולם משתמשים בחומרים סינתטיים שקיבלו את השם המסחרי "אל־סבון".

 

חומרים פעילי שטח

חומרים פעילי שטח, או חפ"ש, כפי שמכנים אותם כימאים תעשייתיים, הם חומרים שמשנים את התנהגות המים. פעילי השטח המפורסמים ביותר הם הסבונים והאל־סבונים הסינתטיים. לכל פרודה בחפ"ש כזה יש קצה אחד שמתחבר למים ואחד שמתחבר לשמן. החיבור הכפול הזה משדך בין מים לשומן, ובכך מאפשר לזרם של מים לשטוף את השומן ולהסיר אותו. אז למרות השם האקזוטי, שנשמע כאילו הוא שייך לסרט מתח יותר מאשר לחומר ניקוי, נראה שזה בסך הכל סבון סינתטי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x