$
רמי דרור
צילום: עמית שעל
רמי דרור מנכל בית ההשקעות הדס ארזים מנכ"ל הדס ארזים בית השקעות לכל הטורים של רמי דרור מנכל בית ההשקעות הדס ארזים

מצרים והבורסה בישראל

מה יקרה למניות ולאגרות החוב בישראל כתוצאה מהמהומות במצרים

רמי דרור 08:3030.01.11
עד לגילויו באוסטרליה במאה ה-18, לא היה ידוע לחוקרי הטבע על קיומו של מין זה. בשל כך הפך הברבור השחור לשם נרדף למאורע, שיש סבירות נמוכה מאוד שיקרה. על שמו נקראת תיאוריית הברבור השחור, העוסקת באירועים שהסבירות להם נמוכה עד אפסית, שבסופו של דבר קורים.

 

אף שהמניות הכבדות דשדשו לאחרונה, מניות מדד היתר וה-75 רשמו עליות של כ-3% מתחילת השנה והיה נראה כי האיום העיקרי יכול לבוא רק מצד אירופה וגם המצב שם כבר ידוע. הפיכת סוף השבוע במצרים טרפה לעת עתה את הקלפים ובהחלט עונה להגדרה של ברבור שחור.

 

בשלב זה עוד לא ברור מתי תתבהר ומה יהיו ההשלכות אולם אין ספק כי אי יציבות כל כך משמעותית במדינה מרכזית במזרח התיכון כמו מצרים תשפיע במספר מישורים:

 

שוק המניות צפוי לאבד מערכו - בשלב הראשון בשל תגובת פאניקה של משקיעים מקומיים, Short Squeeze (סגירת פוזיציית שוק) של כותבי אופציות ה-PUT, עליית סטיות באופציות מעל לרמות הממוצעות, פדיונות בקרנות נאמנות ובמקביל מכירת מניות מצד משקיעים זרים בשל החשש הגיאו-פוליטי.

 

השלב השני הוא פועל יוצא של תוצאות ההפיכה. בכל מקרה, כל עוד הענייינים בשליטה אנו צפויים לראות ירידות של אחוזים בודדים. במידה שהמהומות יגרמו לפתיחת חזית נוספת גם במדינות נוספות או תרחיש נוסף של עלייה לשלטון של כוחות מוסלמים קיצוניים אנו צפויים לראות המשך ירידות חדות יותר.

 

האפיקים הסולידיים הממשלתיים יהיו כנראה הנהנים הגדולים של המצב - כסף יעבור משוק המניות לשוק האג"ח בעיקר בשל אפקט ה-"Flight To Quality" (בריחה לנכסים בטוחים). בשלב הראשון נראה עליות לכל אורך העקום.

 

נקודת האור היחידה של המשבר תהיה כנראה מצד משקיעי הגז והנפט שנחלו הפסדי חדים בשבועות האחרונים. כעת גוברות הערכות כי לאור המאורעות במצרים גדלה ההערכה כי השותפות בתגלית 'תמר' יקבלו את העסקה עם החברה לישראל.

 

הכותב הוא מנכ"ל הדס ארזים בית השקעות. אין לראות באמור ייעוץ השקעות

בטל שלח
    לכל התגובות
    x