$
מה יש בפנים

מה יש בפנים: פרי הפפאיה

רב־סוכר שנמצא בדפנות התא של פירות, בטא־קרוטן שמעניק לגזר ולתפוז את הצבע הכתום, ליקופן המעניק לעגבנייה את צבעה, חלבון שמסייע לפרק חלבונים אחרים וקרפאין, חומר שעוזר לפפאיה להיפטר מטפילים

גיא הדר 11:0127.01.11

פקטין

רב־סוכר שנמצא בדפנות התא של פירות. בסביבה חומצית הוא יוצר מקפא (ג'ל), מה שהפך אותו לשחקן הראשי של תעשיית הריבות והקונפיטורות. הפקטין הוא גם סיב תזונתי: חומר נטול ערך תזונתי שלא באמת מתעכל, אבל עושה התעמלות למערכת העיכול.

 

בטא־קרוטן

הצבען שמעניק לגזר, לתפוז ולרבות מגלולות הוויטמינים את צבען הכתום. הגוף יודע להפוך כל פרודה שלו לשתי פרודות של ויטמין A, זה שבריא לעיניים. גם הוא משמש כצבע מאכל טבעי, וצריכה מוגזמת שלו יכולה לשנות באופן זמני את צבע העור.

 

ליקופן

החומר שמעניק לעגבנייה את צבעה. הליקופן הוא נוגד חמצון רב־עוצמה, והמצדדים בצריכתו הקבועה קושרים בו נסים ונפלאות, ובעיקר הפחתת הסיכון ללקות בסרטן, מחלות לב, סוכרת וקמטים בעור הפנים. עד שטענות אלו יוכחו הוא משמש בעיקר כצבע מאכל טבעי.

 

פפאיה פפאיה צילום: shutterstock

 

פפאין

חלבון שמסייע לפפאיה לפרק חלבונים אחרים. אם יש לך חתיכת בשר קשה במיוחד, נסה להשרות אותה במיץ פפאיה טרי. הפפאין שנמצא במיץ יפרק את החלבונים שמרכיבים את הבשר ויהפוך אותו לנימוח. פפאין מסוגל לפרק גם את החלבונים שמרכיבים כמה ממיני הארס המצויים בטבע, ומיץ פפאיה הוא טיפול מצוין לעקיצות דבורים וצרעות ולצריבות מדוזה (בעונה). עוד דבר שפפאין יכול לפרק זה את שאריות החומר הפעיל במריחואנה (THC) שמצטברות בשתן, וצריכת כמות גדולה של פפאין מקטינה את יעילותן של בדיקות לגילוי שימוש בסם.

 

קרפאין

חומר שעוזר לפפאיה להיפטר מטפילים. קיבל תשומת לב מיוחדת כשמחקרים הוכיחו את יעילותו בהורדת לחץ הדם של חולדות מעבדה. אצל בני אדם, למרבה הצער, החומר הזה רק עוזר להיפטר מתולעים טפילות במערכת העיכול וגורם להשתנה מרובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x