$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

למה יופי מוכר?

נחמד לעמוד ליד אנשים יפים, וכאשר עומדים ליד אנשים יפים, אז באותה ההזדמנות עושים עוד דברים. למשל קונים, תורמים, מטפלים בבקשות. האפקט הזה די ברור

דן אריאלי 10:5627.01.11

פרופסור יקר,

הייתי רוצה לדעת מה אתה חושב על הקשר בין יופי לבין שיפור במכירות. האם באמת רמת היופי של האדם שעומד מולנו משפיעה על שיקול הדעת הכלכלי שלנו? ולמה, בעצם?

עדי

 

עדי שלום,

יופי הוא נכס כלכלי, חד וחלק. כמה ניסויים מאוד נחמדים הראו שכאשר נשים בלונדיניות ונאות עוברות לאסוף צדקה במבצעי "הקש בדלת" למיניהם, הן מקבלות יותר כסף. גם בתעשיית הבירה גילו כנראה שפרסומות עם נשים יפות שקופצות על חוף מעודדות יותר רכישה. באחרונה גם דיברתי על זה עם סטודנטים שלי. יש לי סטודנטים אסתטיים יותר ופחות, ושאלתי אותם איך לדעתם מראם החיצוני משפיע על היחס שהם מקבלים ממרצים ומגורמים רשמיים באוניברסיטה. כמעט כולם אמרו שליפים קל יותר.

 

זה הגיוני. נחמד לעמוד ליד אנשים יפים, וכאשר עומדים הרבה ליד אנשים יפים, אז באותה ההזדמנות עושים עוד דברים. למשל קונים, תורמים, מטפלים בבקשות. האפקט הזה די ברור.

 

אנחנו מעדיפים להיות ליד אנשים יפים, בדיוק כמו שאנחנו מעדיפים ללכת למוזיאון שיש בו דברים יפים אנחנו מעדיפים להיות ליד אנשים יפים, בדיוק כמו שאנחנו מעדיפים ללכת למוזיאון שיש בו דברים יפים צילום: בלומברג

 

סטודנטית אחת סיפרה לי שכאשר היא בקבוצת למידה עם בנים, אז התחרות בין הבנים להרשים אותה עוזרת לכל הקבוצה להיות יותר פרודוקטיבית - אבל כשהיא לא מגיעה הם כמעט לא מתקדמים בחומר.

 

אז יש כמה סיבות לכך שיופי מוכר. אנחנו מעדיפים להיות ליד אנשים יפים, בדיוק כמו שאנחנו מעדיפים ללכת למוזיאון שיש בו דברים יפים. עוד סיבה לכך היא שיש לנו נטייה קלה לאמונות תפלות. אנחנו קצת מאמינים ב"וודו", גם אם נדמה לנו שלא. אנשים לא אוהבים לקנות בית שהתרחש בו רצח, ולא אוהבים לשרוף תמונות של אנשים שהם אוהבים. ובהמשך לכך, כשאנשים רואים אדם יפה עומד ליד משהו, אז תכונות האדם מתקשרות אצלם לתכונות המוצר. וכמובן, ישנה ההשפעה הבסיסית של העוררות המינית והרצון להרשים מישהו יפה, שהוא חזק יותר מהרצון להרשים מישהו לא יפה.

 

ואני בטוח שיש עוד סיבות. מאחורי התופעה הכל כך מוכרת הזו יש חומר למחקר נרחב, שאולי יעזור לנו להבין את אחת התכונות הכלכליות הכי מוזרות שלנו.

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x