$
מה יש בפנים

מה יש בפנים: תחליפי המריחואנה מהפיצוציות

מהם החומרים החוקיים שמחקים את המריחואנה ונמכרים בפיצוציות באין מפריע, ומה הם בעצם עושים

גיא הדר 10:1913.01.11

JWH-018

בשנות השמונים העליזות, פרופ' ג'ון וו' הוּפמן (לא להתבלבל עם אלברט הוֹפמן, ממציא ה־LSD) וצוותו החלו לסנתז חומרים שמחקים את פעולת החומר הפעיל בקנביס (THC) על הקולטנים הטבעיים בגוף. את המחקר מימן ארגון NIDA, האל־סם האמריקאי, שביקש למצוא תחליף לשימוש רפואי במריחואנה. JWH-018 הוא מהמוצלחים בתחליפים האלו. לא לקח הרבה זמן עד שיצרני הסמים גילו אותו והפכו אותו למרכיב נפוץ במשפחת "סמי הפיצוציות". תגובת דובר NIDA בטח היתה: "אופס".

 

HU-210

מחקה את אותה פעולה על אותם קולטנים, אבל בעוצמה גדולה פי 100 עד פי 800 מהחומר הטבעי. הופק לראשונה בשנות השמונים בידי צוות מדענים באוניברסיטה העברית בראשות פרופ' רפאל משולם, חתן פרס ישראל לכימיה, האיש שגילה את החומר הפעיל בקנביס, הראשון שהסביר כיצד הוא פועל והראשון שהצליח להכינו במעבדה. פעולתו הרפואית דומה מאד לזו של מריחואנה, וגם לו אין תופעות לוואי ידועות, לפחות מהבחינה הגופנית.

 

מיסטר נייס גאי ומבסוטון מיסטר נייס גאי ומבסוטון צילומים: יריב כץ

 

אנלוג CP 47,497

אנלוג הוא חומר שהרכבו כמעט זהה לזה של חומר אחר. במקרה הזה חומר שפותח בידי חברת התרופות פייזר. אנלוגים שלו טרם נחקרו ברצינות וטווח השפעתם עדיין לא ידוע. זו הבעיה עם סמי פיצוציות. לפעמים נדמה שפשוט יותר להפוך את הדבר האמיתי לחוקי.

 

JWH-073

רק בשנתיים האחרונות התחילו כמה מדינות להוציא את החומר JWH-018 מהחוק, ובאותן מדינות התחילו להופיע תערובות ספייס שמכילות את בן דודו הקרוב, פרי אותו מחקר. מתישהו גם הוא בטח ייצא מחוץ לחוק, אבל הצוות של הופמן סנתז עוד כ־450 בני דודים כאלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x