$
רמי דרור
צילום: עמית שעל
רמי דרור מנכל בית ההשקעות הדס ארזים מנכ"ל הדס ארזים בית השקעות לכל הטורים של רמי דרור מנכל בית ההשקעות הדס ארזים

לכו לבנק

אג"ח של בנקים - חלופה משתלמת יותר לאג"ח ממשלתי בסיכון נמוך

רמי דרור 10:1403.01.11

בשבוע שעבר התפרסמו נתוני התוצר לשנת 2010 בישראל. הנתונים מצביעים על גידול בתוצר של 4.5%, שיעור גבוה מכלל המדינות המפותחות וכמעט כפול משיעור הצמיחה הממוצע במדינות ה-OECD. אין ספק שהמשק הישראלי צומח בקצב יפה אך חשוב לזכור כי צמיחה ברת קיימא מביאה בסופו של דבר ללחצים אינפלציוניים.

 

העלייה באינפלציה היא תוצאה של צמצום פער התוצר, התרחבות פעילות המשק והעלייה הצפויה במחירי השכירות בשוק הדיור. לחצים נוספים צפויים להגיע משוק העבודה, העלייה בדרישות השכר במשק והקרבה לתעסוקה מלאה.

 

המשק הישראלי ושוק ההון מושפעים גם מהנעשה מעבר לים, העלייה בתשואות בארצות הברית השפיע חלקית על שוק האג"ח בישראל, איגרות החוב הממשלתיות לעשר שנים בישראל רשמו ירידה של 2.7% מהשיא באוקטובר לעומת ירידות של כ-7% באג"ח האמריקאי המקביל. הסיבה להשפעה החלקית נובעת מצמצום המרווח בין האג"ח הממשלתי בארה"ב לאג"ח הממשלתי בישראל ל-1.27 לאחר שעמד בשנה האחרונה על 1.6.

 

העלייה הצפויה בסביבת האינפלציה בשנת 2011 וסביבת התשואות הנמוכה, מחייבת התאמה של תיק ההשקעות הסולידי. המקום הנכון להימצא בו בסביבה הכלכלית הנוכחית הינו בטווח הקצר-בינוני על העקום.

 

תחום האג"ח הקונצרני נחלק לסקטורים בעלי מאפיינים ורמות סיכון מגוונות. סקטור הבנקאות הפיננסים התאפיין במהלך השנים האחרונות בתנודתיות נמוכה ביחס למדדי האג"ח המרכזיים תוך כדי השגת תשואה עודפת.

 

יתרונות ההשקעה בסקטור זה כוללים רמת סיכון אשר ניתנת לחיזוי, כמות סדרות ומנפיקים המאפשרת פיזור גבוה, סחירות גבוהה המאפשרת ניוד מהיר, שקיפות גבוהה ביותר- פועל יוצא של הרגולציה וגופי הפיקוח, סיקור נרחב בשוק ההון ודירוג גבוה יחסית. כמו כן במצב של משק צומח החברות בסקטור זה נראות במצב פיננסי איתן וצריך לזכור, כמובן, כי הבנקים הם הנהנים העיקריים מעליית ריבית במשק כתוצאה משיפור במרווחיהם.

 

סקטור האג"ח בתחום הבנקאות והפיננסים יציב יחסית מבחינת הסיכון התפעולי ויכולת החזר החוב מצד אחד ומנגד על בסיס נתוני העבר מציג חוסן בתקופות משבר ותשואות עדיפות לאורך זמן. לגבי שנת 2011 התמקדות באג"ח בסקטור זה נותן פתרון לתיק סולידי צמוד מדד לטווח קצר-בינוני תוך אפשרות ליהנות מתשואה צמודת מדד עדיפה על פני אג"ח הממשלתיות ובסיכון נמוך.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x