$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

האם לקחת מאהבת?

אצל מי שידעו שהם חייבים לבחור וזהו, המנגנונים הפסיכולוגיים שלהם גרמו להם ליהנות יותר ממה שבחרו. כשנדמה לנו שאפשר למצוא תחליף טוב יותר, רמת האושר שלנו יורדת

דן אריאלי 11:0330.12.10

פרופ' יקר,

יש לי שאלה מעט פרובוקטיבית אבל מהלב. למה אני מרגיש ממורמר מזה שיש לי רק בת זוג אחת? האם ההרגשה שלי תשתפר אם תהיה לי מאהבת?

בן

 

בן היקר,

מעניין. מעולם לא שמעתי על בעיה כזו. אני חושב שכדי לפתור אותה צריך תחילה לגלות איזה צורך שלך גורם למרמור. האם אתה ממורמר מזה שיש לך רק דירה אחת ומכונית אחת? כלומר, האם אתה אדם תחרותי והכמות מניעה אותך? אם כן, אז כלכלית יש לך מה לעשות, אבל עם בת זוג זה באמת קצת יותר מסובך.

 

אבל ייתכן שאתה פשוט נגד ההגבלות. ייתכן שאתה לא מבסוט מזה שמחייבים אותך להסתפק בבת זוג אחת וחושב, למה בעצם? ולזה באמת אין תשובה פשוטה.

 

האפשרות השלישית היא שאתה פשוט חושב שאתה מפסיד משהו בחיים. זו לא שאלה של למה אחת ולא שתיים, אלא הרצון שלך לחוות יותר דברים מבחינה מינית וזוגית. ופה, יש לי איזה סיפור שיכול לעזור לך.

 

רצון לחוות יותר דברים מבחינה מינית וזוגית רצון לחוות יותר דברים מבחינה מינית וזוגית צילום: shutterstock

 

פסיכולוג האושר דן גילברט נתן פעם לקבוצת תלמידים בקורס צילום לבחור תמונה שצילמו, והבטיח להם שבעוד שבועיים הם יקבלו אותה מפותחת בגודל של פוסטר ענקי. אלא שלמחציתם הוא רק אמר שיקבלו את התמונה, ולמחציתם אמר גם שבמשך כל השבועיים האלה הם יכולים להתחרט ולבחור צילום אחר.

 

אחרי חלוקת התמונות שאלו את האנשים עד כמה הם מרוצים מהתמונות שלהם. התברר שבעלי זכות החרטה אהבו את תמונותיהם פחות. למה? כי האפשרות להתחרט מנעה מהם להתמסר ל"מערכת היחסים" עם התמונה. הם כל הזמן חשבו על תמונות אחרות. אצל מי שידעו שהם חייבים לבחור וזהו, המנגנונים הפסיכולוגיים שלהם גרמו להם ליהנות יותר ממה שבחרו. המסקנה של גילברט היתה שכשנדמה לנו שאפשר למצוא תחליף טוב יותר, רמת האושר שלנו יורדת.

 

ולכן, אם הסיבה היא השלישית, אני חושש שהתהייה המתמשכת שלך היא מקור המרמור. אם לא היתה לך ברירה, או אם פשוט היית מחליט שזו בת הזוג האחרונה שתהיה לך, כנראה היית ממורמר פחות ומאושר יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x