$
מה יש בפנים

מה יש בפנים: אייפד

סיליקון, אלומיניום, זכוכית נטולת ארסן ושליטה מוחלטת על התכנים והיישומים הזמינים למשתמש

שירות כלכליסט 10:3523.12.10
צורן

צורן, או סיליקון, הוא יסוד הכרחי בייצור רכיבי אלקטרוניקה בכלל ומחשבים בפרט, וזאת הודות להיותו חומר מוליך למחצה: קל לשנות את מוליכותו החשמלית והתרמית על ידי ערבוב כמויות זעירות של חומרים אחרים. למרבה המזל, צורן הוא היסוד השני בשכיחותו בקרום כדור הארץ. חול עשוי בעיקר מצורן, וכך גם זכוכית, מלט וקרמיקה. חומרי האיטום הגמישים הקרויים סיליקון והחומר שממנו עושים שדיים מלאכותיים הם למעשה תרכובות של סיליקון עם היסוד הנפוץ ביותר בקרום כדור הארץ - חמצן. גם פני הירח עשויים בעיקר מצורן דו־חמצני.

 

חמרן

גוף האייפד עשוי חמרן, או אלומיניום: מתכת קלה, עמידה ונפוצה. כ־8% מהחלק המוצק של כדור הארץ עשוי חמרן, מה שהופך אותו ליסוד השלישי בשכיחותו בטבע. הוא נותן לאייפד מראה יוקרתי, ולאפל את הזכות להשוויץ שהם מייצרים מחשבים מחומר נוח למיחזור.

 

זכוכית נטולת ארסן

משטח המגע של האייפד עשוי זכוכית, ואחת הדרכים לשיפור תכונותיה האופטיות של הזכוכית היא להוסיף לה יסוד רעיל בשם "ארסן", או "זרניך". בעשור האחרון היצרנים נכנעו ללחצים ציבוריים ועברו לחומרים ידידותיים יותר לסביבה, אבל זה לא מפריע לאפל להדגיש את המובן מאליו: הזכוכית של האייפד לא מכילה ארסן. חבל שלפני שהיא הופכת לאייפד הזכוכית הזו צריכה לעבור בסין, מולדתו של האייפד והארץ שבה אפל לא נאלצת לשלם קנסות על הזיהום שהמפעלים שלה מייצרים.

 

אייפד אייפד צילום: אוראל כהן

 

צנזורה

מערכת ההפעלה של האייפד מבוססת על שליטה מוחלטת בתכנים וביישומים הזמינים למשתמש. אפל שומרת לעצמה את הזכות והיכולת לחסום תכנים ויישומים שלא מוצאים חן בעיניה. הם מבטיחים שלא לנצל את הכח הזה לרעה, אבל בינינו, רוב הצנזורים בהיסטוריה הבטיחו בדיוק אותו דבר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x