$
רמי דרור
צילום: עמית שעל
רמי דרור מנכל בית ההשקעות הדס ארזים מנכ"ל הדס ארזים בית השקעות לכל הטורים של רמי דרור מנכל בית ההשקעות הדס ארזים

הימור מתפתח

השקעה בשווקים המתעוררים היא הימור על הגדלת פערי הצמיחה

רמי דרור 12:0319.12.10
הרבה מאוד כסף זרם לשווקים המתעוררים בשנים האחרונות. הסיבה העיקרית לכך נעוצה בתמחור חסר ששווקים אלו נסחרו ביחס לשיעורי הצמיחה הגבוהים. בשנים האחרונות משקיעים מכל העולם היו מוכנים לשלם פרמיה עבור הצמיחה, עד כדי כך שנראה כי השווקים המתעוררים נסחרים כיום בפרמיה ביחס לשווקים
המפותחים.

 

בנקים מרכזיים בעולם, מעוניינים לצנן את קצב עליית מחירי הנכסים הפיננסים. הדאגה העיקרית בסין, למשל, היא מהתגברות האינפלציה. מחירי המזון עולים, ומתחילה להיווצר בועת נדל"ן.

 

נגידים בשווקים מפותחים מתחילים להדק את המדיניות המוניטרית – סין, קוריאה, הודו ומלזיה העלו את שיעורי הריבית. ברזיל הטילה מס על משקיעים זרים, דרום קוריאה הטילה מס על משקיעים זרים בגין רווחים באג"ח. בעוד שבנקים אלו נוטים לצנן, בשווקים המפותחים הנגידים עושים כל מאמץ להמריץ את הפעילות הכלכלית.

 

בארה"ב הבעיה העיקרית היא האבטלה. המשק האמריקאי מתחיל להראות סימני התאוששות ראשונים בעיקר דרך נתוני הצמיחה אשר מגיעה בעיקר בעזרתו הנדיבה של הממשל אשר חובו צמח ב-16% ברבעון האחרון. המפתח להמשך עליות בארה"ב הינו שיפור בנתוני שוק העבודה אשר עד כה הקשה בצורה ניכרת על התעוררות הצריכה הפרטית וקצב הצמיחה.  

 

לפי נתוני קרן המטבע העולמית, התוצר העולמי חוזר לרמות של 4% צמיחה, בדומה לרמה שלפני 2008. בהתחשב בתמחור ובתנאי הנזילות, השקעה בשווקים מתעוררים הינה הימור שפערי הצמיחה בין השווקים המתעוררים למפותחים – יתרחבו. אם זה לא יקרה ובמקום מרווח הצמיחה ילך ויצטמצם, משקיעים יחלו לשאול את עצמם למה הם כל כך ב-LONG על נכסים יקרים בעוד שהנגידים במדינות המפותחות עושים כל מאמץ להעלות את מחירי הנכסים.

 

אז על מה אתם הייתם מהמרים?

 

הכותב הוא מנכ"ל הדס ארזים בית השקעות

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x