$
איכות סביבה

הוועדה לבריאות וסביבה: לבצע סקר קרקע לבדיקת הזיהומים במתחם תעש בשרון

הוועדה תמכה בעמדת עמותת אחל"ה, המייצגת את תושבי השרון. יו"ר הוועדה דב חנין: "מדובר בהזנחה של שנים, על הממשלה לממן זאת"

כתב כלכליסט 21:3508.12.10

הוועדה לבריאות הסביבה הביעה תמיכה בעמדת עמותת אחל"ה המייצגת את תושבי השרון וקראה לבצע סקר קרקע לבדיקת הזיהומים במתחם תעש בשרון.

 

יו"ר הוועדה, הח"כ דב חנין (חד"ש), קרא למשרד האוצר ולמשרדי הממשלה לטפל בדחיפות בהעברת 7 מיליון שקל, שנועדו לביצוע טיהור מים בתעש

השרון. פעולה זו, ציין ח"כ חנין, חייבת להיות דחופה ומיידית.

 

בנוסף, הוועדה קוראת לוועדות התכנון העוסקות בתוכניות הבינוי המיועדות לקרקעות תעש שיפונו, לבצע סקר קרקע כולל לבדיקת מצב הזיהומים במתחם, לפני כל תכנון עתידי. בכך הביעה הוועדה את תמיכתה בעמדת תושבי האיזור.

 

"המזהם משלם"

 

חנין  ציין כי לפני שמקדמים תוכניות בינוי חייבים לדעת מה מצב הקרקעות, מה היקף הזיהום בהם והאם ניתן לשקמם. סקר הקרקעות חייב להתבצע על ידי הממשלה וכך גם מימון הפרויקט. בהקשר זה ביקר חנין את תוכנית המדינה לביצוע סקרים בשלבים וציין כי הוא מטיל ספק באפשרות מימוש התוכנית בשיטה זו.

 

ח"כ חנין אמר עוד כי מדובר בהזנחה של שנים. מפעלים ביטחוניים פעלו בעבר מחוץ למסגרת החקיקה הסביבתית וכיום ברור כי הם חייבים להיות כפופים לחקיקה זו. העקרון הבסיסי הוא "המזהם משלם" ובמקרה שלנו המדינה צריכה למצוא דרך לשאת בעלויות.

 

הוועדה קיימה השבוע דיון סוער בנושא, במהלכו הביעה דאגה עמוקה מזיהום מי התהום המחריף והולך באזור תל אביב, רמת השרון והרצליה. זיהום שנוצר לטענת הוועדה מהחומרים שבהם עשו מפעלי תעש השרון שימוש בעשרות השנים האחרונות. כמו כן, הוועדה הביעה את תחושתה הקשה מהתנהלות גופי השלטון השונים ביחס למפגעי זיהום המים והקרקע.

 

עמותת אחל"ה המייצגת את התושבים הביעה סיפוק מעמדת הוועדה. יו"ר עמותת אחל"ה, רוני רום, הביע סיפוק מתוצאת הדיון ואמר כי תושבי האיזור לא ירפו מן המאבק עד שיהיו בטוחים שהאינטרס הציבורי גובר על האינטרס הכלכלי-נדל"ני, המוליך עד כה את מהלכי גופי התכנון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x