$
מה יש בפנים

מה יש בפנים: חומר מעכב בעירה פוס צ'ק של כיל

פוספטים, צבע, מים, אדמת חרסית וגומי גואר. עדיף על שריפה

גיא הדר 10:4809.12.10

פוספטים

 

מלחי זרחן, שמצויים גם בדשן, מתרכבים עם החומר הצמחי וגורמים לו לבעור בטמפרטורה נמוכה יותר (מה שמקשה על האש להתפשט) ולפלוט חומרים מדכאי בעירה כשהוא נשרף. מכרות הפוספטים בנגב הפכו את ישראל ליצואנית גדולה, ולא מפתיע שהמותג המוביל בתחום כיבוי שריפות היער, פוס צ'ק, הוא בבעלות כיל. גאווה לאומית. למרבה הצער מכרות הפוספטים לא רק מקלקלים את הנוף המדברי ומואשמים בטינוף מי התהום, אלא גם פולטים יותר זיהום אוויר חלקיקי מכל מפעל אחר בארץ.

 

צבע

 

כ־6% מהתערובת מוקדשים לצבענים שעוזרים לטייסים לראות בקלות בדיוק אילו אזורים כבר טופלו. קצת כמו קצף גילוח. הצבע הקלאסי הוא אדום חלודה עז, אבל יש גם תערובות לבנות ואפילו כחולות. הצבעים המודרניים דוהים אחרי כמה ימי חשיפה לשמש.

 

חומר מעכב בעירה חומר מעכב בעירה צילום: ערן יופי כהן

 

מים

 

שימוש במים נשמע טבעי כשנלחמים באש, אבל את מעכב הבעירה לרוב לא שופכים על הלהבות המשתוללות אלא על אזורים שעדיין לא נפגעו, כדי למנוע מהאש להתפשט אליהם. המים, שמהווים כ־80% מהתערובת, נמצאים בה רק כדי לשנע את המרכיבים האחרים אל יעדם - הצמחייה הדליקה שנמצאת בסיכון. בדרך כלל כל המים מתאדים הרבה לפני שהאש מגיעה. לפעמים הם מתאדים רק קצת לפני שהיא מגיעה - כשהטמפרטורות עולות. מה שחשוב זה מה שהם משאירים מאחור.

 

אדמת חרסית וגומי גואר

 

גומי גואר הוא חומר מסמיך שמיוצר מקטניות ומשמש גם בתעשיית המזון, וכשמשליכים את מעכב הבעירה מהאוויר, הוא ואדמת החרסית עוזרים לתערובת להגיע לאדמה פחות או יותר בחתיכה אחת, במקום להתפזר לכל הכיוונים בכמויות מיקרוסקופיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x