$
מה יש בפנים

מה יש בפנים: ערק

הערק מורכב מתערובת של שני נוזלים: אנתול ואלכוהול. לאנתול תכונה אחת חשובה - הוא עולה ישר למוח. מעבר לכך הוא גם קוטל חרקים

שירות כלכליסט 10:1628.10.10

מים

הקסם האמיתי של הערק קורה כשמוסיפים לו מים: הוא נהפך לחלב. לפי האגדה ערק הוא בעצם חלב אריות, ולכן האיסור האסלאמי על שתיית משקאות משכרים לא תופס לגביו. אבל לפני שאתם מנסים לחלוב אריה כדאי לדעת שערק אינו חלב, אלא לכל היותר תחליב, כלומר תערובת של שני נוזלים שבה נוזל

אחד מפוזר בתוך השני. האנתול השמנוני נמס באלכוהול, ושם הוא שקוף. אבל כאשר מוסיפים לו מים הוא נפרד מהאלכוהול ונהפך לכדוריות קטנטנות שמחזירות אור, ומכאן צבעו הלבן של המשקה.

 

אנתול

מקור ריחם של זרעי האניס, השומר והשוש הקירח (ליקוריץ) הוא בשמן האנתול הנדיף, שטעמו מתוק פי כמה מסוכר. השמן המתקתק הזה נותן את הטעם והריח האופייניים למשקאות אלכוהוליים רבים, ובהם ערק, פרנו, פסטיס, אוזו, אבסינת, ייגרמייסטר וסמבוקה. אבל לחומר הזה יש עוד תכונה, והיא שהוא עולה ישר למוח. הוא משכך כאבים, מוריד את חום הגוף ומשרה שינה, ובזאת לא תמו תכונותיו הטובות: הוא קוטל חיידקים ושאר מרעין בישין, ואפשר אפילו לרסס אותו על צמחי גינה כדי להרחיק חרקים.

 

אלכוהול

מצחיק שלמרות האיסור החמור באסלאם על צריכת משקאות משכרים, המילה אלכוהול מגיעה דווקא מערבית. האלכימאים הערבים בימי הביניים הם שהבינו לראשונה את תהליך הזיקוק וקראו ליין מזוקק אל־קוהל - "התמצית". ערק אמיתי הוא יין שזוקק במזקקת נחושת ושהוסיפו לו זרעי אניס בתהליך הזיקוק. היום מייצרים ערק מאלכוהול תעשייתי, ואת תמציות האניס מוסיפים אחר כך. אבל אולי, כשישרור שלום במזרח התיכון, נוכל לנסוע לזחלה שבלבנון ולטעום שם ערק זחלאווי אורגינל, תוצרת בית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x