• תפריט
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

מתי לקנות אייפון?

ערך הזמן צריך להפוך למשתנה בבעיה - במקום לשאול "מתי להחליט", יש לשאול "כמה זמן שווה לי לחכות בשביל לקבל את מה שאני רוצה"

דן אריאלי 10:1728.10.10

פרופ' יקר,

מאז שהאייפון יצא אני מחכה לדגם שיהיה שווה לקנות. יש המון סיבות לחכות: באגים, מחיר גבוה, ההסדרים הכובלים עם חברות הסלולר. מצד שני, כל חבריי כבר קנו ואני תקוע שנתיים עם טלפון גרוע. מתי לפעול?

אשר, רמת חובב

 

אשר היקר,

יש פה שתי שאלות מעניינות. האחת היא, למה אכפת לך מהחברים שלך? זה שהחברים שלך קנו או לא קנו משהו בעיקר מפעיל עליך לחץ חברתי לשנות את ההתנהגות שלך גם כאשר זה לא באמת לטובתך. לא כדאי שלפי זה תחליט על רכישות חשובות. אבל שאלת גם את השאלה המרכזית והנכונה שלך. השאלה המרכזית היא: כאשר אתה יודע שאתה רוצה משהו, כמה זמן שווה לחכות לו?

 

פה מתברר שהרבה אנשים עושים פעם אחר פעם טעות רצינית, והיא שהם לא חושבים על ערך הזמן שלהם. ישנו משל עתיק שקרוי "חמורו של בודריאן". במשל מככב חמור שעומד מול שתי ערימות קש זהות ולא מצליח להחליט לאיזו מהן לגשת. הוא מחכה ומחכה, ולבסוף מת ברעב.

 

כולנו קצת כמו החמור הזה. כולנו חושבים יותר מדי על שווי האופציות, ולא על ערך הזמן. כשאתה רוצה לקנות מצלמה, ככל שסקר השוק שלך מקיף יותר וממושך יותר, כך אתה מפספס יותר הזדמנויות צילום. כאשר אתה מחכה לרגע הכי נכון להחליף בו את הטלפון, פעמים רבות אתה לא מביא בחשבון את התועלת שיכולת לקבל אם כבר היית מחליף את הטלפון במקום להיתקע שנתיים עם מכשיר גרוע.

 

עצתי לך היא להתחיל להתחשב בזמן כמשתנה בבעיה. במקום לשאול את עצמך "מתי להחליט", שאל "כמה זמן שווה לי לחכות בשביל לקבל את מה שאני רוצה", ונסה לתת לשאלה תשובה קונקרטית. שאל את עצמך: "אם יכולתי לקנות עכשיו את מה שיש, או לחכות שנה בדיוק לגרסה טובה יותר – מה עדיף לי?"; או "אם יכולתי לקנות עכשיו את מה שיש ועוד שנה למכור את הישן ולקנות חדש, או רק לחכות – מה עדיף לי?". אני חושב שאם היית מנסח כך את השאלה היית מגלה שערך הזמן שלך גבוה מאוד, ושבהרבה מקרים בחייך היית עושה החלטות אחרות. והיית גם עושה הרבה יותר מהן. כשמבינים את ערך הזמן, קל יותר להבין מה אנחנו באמת רוצים.

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x