$
מוסף 28.10.10

דב מורן: "כמות הזבל שנשפכת עליי בעיתונות היא אחד הקשיים הכי גדולים שלי"

למרות שמכירות מודו עומדות כעת על פחות מ-2 מיליון דולר בשנה, מייסד יצרנית הסלולר דב מורן שומר על אופטימיות וצופה צמיחה של אלפי אחוזים

אורן הוברמן 11:4928.10.10

דב מורן, בן 54. מייסד יצרנית הסלולר הישראלית מודו. בתום שלוש שנים מתוקשרות, התשקיף שמורן מפרסם ערב הנפקת מודו מגלה שמכירותיה עומדות על פחות מ־2 מיליון דולר בשנה. עם זאת, מורן האופטימי צופה בתשקיף צמיחה של כ־3,840% בשנה ושל כ־51,000% עד 2014.

 

1. בתשקיף מודו שהצגת השבוע אתה חוזה הכנסות של כמיליארד דולר עד 2014, אבל בינתיים הטלפון שלכם מדשדש והשוק בכלל פונה לכיוון ההפוך, של הטאבלטים הגדולים.

"בעיניי הטאבלטים הם דווקא ההזדמנות הגדולה שלנו. הייתי מהראשונים לקנות אייפד, ואני מאוהב בו לגמרי. אבל אחרי שהשתמשתי בו קצת קרה משהו: לא יכולתי לחזור לסמארטפון שלי. אחרי המסך הגדול והנוח של האייפד, פתאום קשה לחזור לכתוב אימיילים במקלדת הזעירה של הטלפון. אני מאמין שזה מה שיקרה כשהטאבלטים ישתלטו על השוק. אנשים יתרגלו לנוחות של הגודל, ויעברו לגלוש ולצרוך תכנים בטאבלט. הדבר הזה ייתר את הטלפון החכם והאימתני עם המסך הגדול, וזה יהיה זמן טוב למכשירים כמו המודו, משהו קטן שאפשר לשים בכיף בכיס ולשוחח בו".

 

2. במובן מסוים, חזית כבר ב־2007 את הכיוון של מהפכת הטלפונים החכמים - השילוב הטלפון ונגן המדיה, ריבוי האפליקציות - אבל מודו לא הצליחה להשתלב במהפכה הזאת.

"זה לא פשוט להקים חברה, וגם כשמשקיעים כסף ומחשבה הדרך נשארת מעורפלת. האם כאשר הקמתי את החברה ב־2007 יכולתי לדעת שתכף יגיע משבר כלכלי? מישהו יכול היה לנחש שבאותה השנה אפל תשנה את שוק המובייל? היה לנו חזון אבל העולם השתנה. היו גם כמה רעיונות שהתגלו כלא טובים. לקונספט של הג'אקטים, למשל, הגאדג'טים שהמודו היה אמור להשתלב בתוכם, נגררנו שלא מתוך התכנון הראשוני והחזון שלנו. במודו T הבנו את זה ותקננו. עכשיו צריך ללמוד וללכת הלאה. המחמאה הכי גדולה שקיבלתי על חברת אם־סיסטמס שהקמתי היתה שהיא 'חברה לומדת'. ואני חושב שהמחמאה נכונה גם לגבי מודו".

 

3. מה דעתך על האקשן בתחום המובייל ועל מערכת ההפעלה הסלולרית של גוגל, אנדרואיד?

"אנדרואיד מתאימה כרגע מאוד לגיקים, אבל היא נהנית משני דברים שאין לאף אחד אחר: חברה כמו גוגל שמשקיעה בה סכומי עתק ומשפרת אותה ללא הרף, והעובדה שהיא מוצעת חינם. החינם הוא משהו שאי אפשר להחזיק מולו לאורך זמן, ולכן לדעתי גוגל עומדים לקחת את עיקר השוק במהירות. לכן גם החלטנו להשיק את המודו W, הטלפון הבא שלנו, על בסיס אנדרואיד".

 

דב מורן. "היה לנו חזון אבל העולם השתנה" דב מורן. "היה לנו חזון אבל העולם השתנה" צילום: דמיטרי שביצ'נקו

 

4. אבל המכשיר שלכם לא באמת משתתף בחגיגה הגדולה הזו של הטלפונים החכמים.

"נכון, אבל בשוק של 140 מיליארד דולר להביא מוצר טוב ולמכור אותו בהצלחה זה לא דבר קטן. זה משהו גדול מאוד לשאוף אליו. נכון, קשה לומר שמודו הוא מהפכה. אבל יש עוד דברים מלבד תהילה. יש לי מחויבות למשקיעים ולעובדים. וכרגע המכשיר שלי הוא אמנם 'עוד טלפון', אבל אני חושב שיש שוק גדול לטלפונים מהסוג הזה. החברות הגדולות שמייצרות טלפוני מגע מושכות מאוד למעלה, מה שלא מתאים לכל אחד, ונוקיה וסמסונג לא מתמחות בטלפונים קטנים מהסוג שלנו. יש מקום לנישה הזו".

 

5. מה למדת בשנתיים האלה, שבהן פיטרת יותר ממאה עובדים וראית חלק מהחלום שלך נגוז?

"אני סוחב את זה על הגב שלי. לא קל למשוך את האנשים קדימה כשקשה. גם לא קל לנסוע המון ולעבוד 20 שעות ביממה לפעמים. אבל אני כנראה לא איש חלש. באיזשהו מקום זה כמעט סוג של אמונה דתית, על מהות האדם והתכלית שלו. וכשיש לך מוטיבציה, אמונה בפוטנציאל ומשפחה תומכת, האנרגיות הן אינסופיות".

 

6. טענו שהחברה שלך התנהלה בבזבזנות שלא מתאימה לסטארט־אפ, שהיו לך שלושה סגנים וארבעה סמנכ"לים שלקחו משכורות כבדות.

"התחלנו כחברה שרצתה לגדול במהירות, ולכן הבאנו משלב מוקדם מאוד אנשים מוכשרים שהרוויחו היטב. לא שילמנו משכורות עתק, אבל היתה עלות. כשראינו שאנחנו לא מצליחים לגייס כמו שצריך קיצצנו. כתבו ש'שרפנו מיליונים'. מה זה שרפנו? לשרוף כסף זה לקנות ביצים ולזרוק מהחלון. קיבלנו השקעה והשתמשנו בה. שום דבר לא נשרף".

 

7. ובכל זאת, נדמה שהעיתונות הישראלית ביקורתית במיוחד כשזה מגיע אליך.

"אחד הקשיים הכי גדולים שלי בחברה הוא התמודדות עם העיתונות הישראלית. כמות הזבל שנשפכת עליי, חוסר האהדה, החכמולוגים שחושבים שהם יודעים הכל וכותבים עליי דברים נוראים, שחלקם חצאי המצאות וחלקם שקרים מכוונים. השבוע כתבו ש'שפכתי על עצמי משכורות של 458 אלף דולר', ושכחו לציין שזה חישוב כל המשכורות המצטברות שלי בשלוש וחצי שנים. זה ממש לדחוף אצבע בעין וליהנות מזה. בעבר עיתון אחר סיפר שאמרתי ש'המנהלים של נוקיה צריכים ללכת לכנסייה להתפלל'. אם היית מעיר אותי באמצע הלילה ומכריח אותי בעינויים להגיד את המשפט הזה לא היית מוציא את זה ממני. ואחר כך אנשים שואלים אותי למה אמרתי כך וכך, ולך תוכיח שאין לך אחות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x