$
בלדד השוחי

אם שעון הקיץ כה מוצלח, למה לא להנהיגו כל השנה?

השוחי שיודע הכל מגלה ששעון הקיץ לא באמת חוסך אנרגיה ולא משפר את הבריאות או הבטיחות בדרכים - אבל שיש לו יתרון כלכלי מפתיע אחד

בלדד השוחי 14:4307.09.10

אם שעון הקיץ כה מוצלח, למה לא להנהיגו כל השנה?

דוד

 

 דוד היקר,

כשבנג'מין פרנקלין, המדען, המו"ל והמדינאי שקלסתרו מעטר שטרות של 100 דולר, היה ילד, הוא עבד בבית החרושת של אביו בייצור נרות. לימים, בעת כהונתו כשגריר ארצות הברית בצרפת, הוא ראה שהצרפתים פעילים מאד בלילה, ולכן משתמשים בהמון נרות. במקום לנסות לעשות מכה פרנקלין פרסם מכתב היתולי בעיתון ובו נתן לצרפתים עצה חסכונית: קומו בזריחה, עבדו במשך היום ותוכלו ללכת לישון מוקדם יותר, וכך לחסוך הון עתק בנרות.

 

זהו גם הרעיון המקורי מאחורי שעון הקיץ: לקום יחד עם השמש וכך לחסוך בהוצאות התאורה. בקיץ השמש זורחת מוקדם יותר, ולכן כדאי לקום מוקדם ולא לבזבז שעות אור בשינה. בחורף פשוט אין סיבה לעשות זאת. אם תתעורר מוקדם בחורף תגלה שבחוץ עדיין חושך ותיאלץ להדליק את האור. זה לא הפריע למקומות כגון איסלנד לקבל את הצעתך ולהקדים את השעון כל השנה, מה שחוסך להם בעיקר את ההון הקטן שהמשק שלנו מבזבז על פגישות מפוספסות ואיחורים למשרד בכל פעם שמזיזים שעון.

 

הצרה היא שרוב המשרדים בימינו משתמשים באור חשמל גם במשך היום. בנוסף, הוצאות התאורה שלנו מתגמדות לעומת הוצאות הקירור, ומאחר שלמזגן קשה יותר לקרר כשאור השמש מחמם אותו, יש סיכוי יפה ששעון הקיץ דווקא מבזבז אנרגיה. ולכן היום יש תירוצים אחרים להקדמת השעון.

 

אומרים שזה הופך את הכבישים לבטוחים יותר, כי כך אנשים נוהגים יותר באור, ושזה מצמצם את הפשיעה האלימה. אין לזה ראיות תומכות מוצקות, ובכמה מדינות אפילו נרשמה עלייה בתאונות הדרכים בימים שאחרי הזזת השעון, אולי כי כולם עדיין מבולבלים. אומרים גם שבריא יותר לאנשים לישון בחושך, ושבריא להסתובב בשמש אחרי העבודה כי אור השמש עוזר לייצור ויטמין D. האמת היא שהזזת השעון עצמה מערערת את מחזורי השינה, והסתובבות בשמש מעלה את הסיכוי ללקות בסרטן, אז יתכן ששכרנו יוצא בהפסדנו, אבל אנחנו מתקרבים להסבר האמיתי.

 

ומה ההסבר האמיתי? לשעון הקיץ יש יתרון כלכלי אחד מוכח. מתברר שככל שלאנשים יש יותר שעות אור אחרי העבודה, כך הם יוצאים יותר לחנויות וקונים יותר דברים. בילויי הלילה מתמתנים והרייטינג של תוכניות הערב יורד, אבל בשורה התחתונה: שעון הקיץ גורם לנו לבזבז יותר כסף. זה רע לנו, אבל זה טוב לכלכלה.

 

יודע מה, דוד? בעצם אני לא אתפלא אם ינהיגו שעון קיץ גם בחורף. זה יחסוך לנו שתי הזזות שעון יקרות ומיותרות מדי שנה, וגם אם זה לא יוסיף לנו בריאות, ולא ישפר את הבטיחות, ולא יצמצם את בזבוז האנרגיה, ובטח לא יחסוך לנו כסף, זה יהיה טוב מאד לשופינג. ועם כזה מן טיעון פשוט לא מתווכחים. 

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x