שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מה יש בפנים

מה יש בפנים: אסלאם

אל אחד מופשט, מקדש אבן בעיר מכה, מלחמות חורמה, מלאך שתוקע בשופר ושטן עם רצון חופשי

שירות כלכליסט 10:3502.09.10

אחד אלוהינו

 

כמו היהודים, גם המוסלמים מאמינים באל אחד מופשט, חסר צורה וגוף שנמצא מעבר לתפיסת השכל האנושי. אבל הם לא המציאו את הרעיון הזה, וגם היהודים לא. רעיון האל המופשט הגיע מהפילוסופים היוונים, שכתביהם תורגמו לערבית ואופסנו בספריות המפוארות של הח'ליפים, יורשיו של מוחמד. למעשה, רק בזכות התרגומים האלה אנחנו יודעים היום מי היה אריסטו. בימי הביניים הושפעו מהאסלאם הוגים יהודים רבים ובראשם הרמב"ם, והללו מיגרו מהיהדות תפיסות גשמיות של האל, סגידה למלאכים ועוד אמונות שהיום נחשבות לשטויות.

 

כעבה

 

מקדש האבן שבעיר מכה שימש בעבר מקום פולחן לאלילי הנבטים, שכמו המוסלמים סגדו ל"אבן השחורה", מטאור בקוטר 30 ס"מ. במאה ה־10 האיסמעילים, אבות אבותיהם של הדרוזים, טימאו את המקדש, גנבו את האבן, והחזירו אותה רק תמורת כופר שערורייתי.

 

מתפללים בירושלים מתפללים בירושלים צילום: עטא עוויסאת

 

מלחמת חורמה

 

מבין 45 ארגוני הטרור המוכרים על ידי ממשלת ארה"ב, 30 הם ארגונים אסלאמים. ולא במקרה. ההלכה האסלאמית מחלקת את העולם לשני שטחים עיקריים: "דר אל־סלאם" - "בית השלום", שבו מוסלמים חיים בשלווה - ו"דר אל־חרב" - "בית המלחמה", ארצות שבהן המוסלמים אינם חיים בשלווה, ושלכן יש לאסלם אותן בכל דרך, מטובה עד רעה. מוסלמים קיצוניים מסווגים כ"דר אל־חרב" את כל המדינות שאינן מדינות הלכה אסלאמיות. הם רואים בכולן אויב, ומצטטים את הנביא מוחמד שאמר: "כל הכופרים הם בני אומה אחת".

 

מלאכים ושדים

 

למלאכים תפקיד חשוב באסלאם: גבריאל הוא זה שמסר את הקוראן למוחמד. עזראל הוא המפריד את הנשמות מגופות המתים ורפאל הוא זה שביום הדין יתקע בשופר שיחריב את העולם. למלאכים אין רצון חופשי, כמובן, כדי לא לפגוע ברעיון אחדות האל. למי יש רצון חופשי? לשטן, שאינו מלאך אלא שד שנברא כדי להעמידנו במבחן.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x